Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Pėrmirėsimi i tė kuptuarit tė Islamit pėr mediat: shtrimi i rrugės pėr zgjidhje praktike

Qysh prej viteve 1990, kam punuar me grupe tė ndryshme mediatike, pėrfshirė kėtu edhe grupin i cili zotėron Qendrėn Transmetuese tė Lindjes sė Mesme (MBC), e cila ėshtė ndėr stacionet satelitore mė tė mėdha private arabe satelitore. Ajo drejton MBC, FM dhe Spektrin e Radiove. Unė gjithashtu jam edhe kėshilltar i njė organizate bamirėse nė Londėr, Trashėgimia Islame, e cila ofron ndihmė pėr shumė muslimanė anembanė botės, pėrfshirė kėtu edhe Bosnjėn dhe Hercegovinėn. Ndihem se zotėroj aftėsi pėr tė dy botėt, pėr Lindje dhe Perėndim. Shtypi i Bashkuar Ndėrkombėtar ka degėt e saj nė Washington DC.

Ėshtė e vėrtetė jetėsore se si mediat shtojnė dhe ekzagjerojnė tė dhėnat, informacione ka me bollėk dhe ēfarėdo qė dėshirojmė, largėsia ka tė bėjė vetėm njė ndrydhje e mausit si rrjedhojė injoranca ėshtė nė rritje. Kjo mund tė duket si diēka kontradiktore, mirėpo realiteti ėshtė ky, se mediat sot janė tė lidhura me atė se ēka unė dua e jo me atė ēka ėshtė e mirė pėr mua. Shėrbimet televizive satelitore dhe ato kabllore sot janė duke furnizuar filma, sport, komedi apo gjithēka qė unė dua. Mua nuk mė duhet tė ulem dhe tė shkoj ndonjė dokumentar tė mėrzitshėm prej fillimit deri nė fund. Interneti ėshtė duke u bėrė njė mjet personal, mirėpo vetėm pse informatat gjenden aty, kjo nuk jep tė kuptoj se unė do tė shkoj dhe t'i pranoj ato. 'YAHOO'-ja ime pėr mua do tė kullojė dhe filtrojė vetėm atė qė unė dua, ēmime tė mallrave, lajme rreth Londrės, rezultatet e shėnuara tė kriketit. Nuk mė duhet tė kaloj pėrmes diēkaje qė nuk mė intereson. Interneti nė mbarė botėn ėshtė zhvilluar mė njė shpejtėsi shumė tė madhe. Natyrisht se ideja pėr tė futur informacione nė internet ėshtė prezente dhe ne kemi mundėsi t'i postojmė. Nė fakt, njerėzit mund t'i lexojnė tė tilla informacione. Mirėpo ēėshtja nuk ėshtė qė detyrimisht tė lexohen. Seminari im mund tė paraqitet nė internet mė vonė, mirėpo shtrohet pyetja se kush do e lexojė atė. Sa miliona web faqe ekzistojnė tashmė? Nėse dikush dėshiron tė hulumtojė nė internet, pa dyshim se do e gjejė prezantimin tim. Me fjalė tė tjera, njerėzit lexojnė, mirėpo pėrgjithėsisht ata nuk hulumtojnė se ēfarė ėshtė e mirė pėr ta.
Po qė se sot bisedoni me ndonjė prodhues tė kompjuterėve, ata nė fakt do tė pėrgjigjen duke thėnė se drajverat mė tė mėdhenj pėr pėrmirėsimin e harduerėve, ēipat (chips), pajisjet pėr mbajtjen e tė dhėnave (memory) dhe tė ngjashme si kėto janė pėr lojėra. Ne jemi duke jetuar nė gjeneratėn e Nintendos.
Vėmendja e lexuesit ėshtė duke rėnė mė tė madhe. Me kujtohet kanali televiziv i cili shpall: "Na dhuro 10 minuta dhe ne do t'ju japim tėrė botėn". Unė nuk mendoj kėshtu! Para 25 viteve, dy e treta e faqes sė parė tė revistės KOHA (TIME Magazine), mbulonte lajme dhe ēėshtje me karakter ndėrkombėtar. Tashmė kjo shifėr ka rėnė pothuajse pėrgjysmė. Nė UPI ne kemi zbuluar qysh herėt se sa mė shumė produkte tė suksesshme qė kemi bėrė, kanė mbuluar lajmet lokale e jo ato ndėrkombėtare. Njė shtrirje e logjikės se saj ėshtė se njerėzit nė pėrgjithėsi nuk janė tė interesuar pėr ēėshtje tė huaja apo pėr ato gjėra qė ndryshojnė prej rrethit dhe vendit ku jeton.

Religjioni nė Perėndim pėrgjithėsisht ėshtė i minimizuar. Nuk respektohet dhe nuk ka aq shumė mirėbesim nė tė. Tashmė, pranė nesh ėshtė njė pyetje shumė delikate, tė cilės nuk kemi mund t'i pėrgjigjemi dhe nuk besoj se do t'ia dalim dot. Pyetja ėshtė: "A janė mediat ato tė cilat e udhėheqin masėn e gjerė (publikun) apo publiku ėshtė ai i cili drejton mediat?" Unė gjendem nė biznesin e mediave. Unė flas pėr veten time kur them se: "Unė do tė shes vetėm atė qė njerėzit janė tė interesuar tė blejnė". Kohėve tė fundit kisha njė diskutim tė planifikuar me ish-editorin e gazetės “London Sunday Times”, i cili mė informoi pėr mėnyrėn e operimit tė kėsaj gazete: "Ne kemi njė grup, detyrė e tė cilit ėshtė qė tė dalin dhe tė gjejnė njė titull tė shkėlqyer qė flet pėr ndonjė ndodhi tėrheqėse ēdo javė, pra pėr gazetėn javore Sunday Times”.
Kjo ėshtė nė kundėrshtim me kėtė mjedis, prandaj, pasi Islami e sheh veten nė luftė pėr njė mbulim pozitiv nė mediat perėndimore, unė nuk mendoj se ekziston ndonjė kampanjė e pėrbashkėt e ashtuquajtur 'keqinformime' rreth Islamit. Unė mendoj se ka keqinformime, keqinterpretime si dhe injorancė tė gjithanshme, andaj mė duhet tė them se nuk jam kėtu pėr tė kėrkuar falje pėr mediat perėndimore, pėr shkak se pėr sa u pėrket 'informacioneve tė shtrembėruara', ata janė fajtorė dhe tė ngarkuar pėr gjėra tė tilla.

Mė lejoni qė fillimisht tė pėrmend fjalimin e Princit Charles, tė cilin e mbajti nė Qendrėn e Oksfordit pėr Studime dhe Hulumtime Islame. Megjithėse ky fjalim qe mbajtur nė vitin 1993, mendoj se ėshtė relevante edhe nė kėto ditė: “Marrėdhėniet ndėrmjet Islamit dhe Botės Perėndimore tashmė janė mė shumė shqetėsuese se kurdoherė mė parė, pėr shkak se rreziku i dyanshėm i keqkuptimeve reciproke ėshtė dhe vazhdon tė mbetet nė shkallė tė lartė tė rrezikshmėrisė dhe nevoja pėr tė punuar dhe jetuar krah pėr krah asnjėherė nuk ka qenė mirė.
Pavarėsisht numrit dhe prezencės sė muslimanėve kudo nė botė dhe rritjes sė interesimit tė britanikėve pėr Kulturėn Islame, mund tė them se dyshimi, madje edhe frika janė dhe vazhdojnė tė jenė nė kėtė shoqėri.
Muslimanėt, tė krishterėt dhe ēifutėt, qė tė gjithė janė pasues tė librave tė shenjtė 'people of the Books', tė cilėt ndajnė tė njėjtin vizion monoteistik dhe njė histori tė pėrbashkėt. Megjithėkėtė keqkuptimet janė prezente dhe dėgjohen atėherė kur ne ēalojmė tė shikojmė botėn nga kėndvėshtrimet e tė tjerėve. Sheriatin ne e pranojmė si diēka tė egėr, mizore, barbare dhe si ligj jo tė drejtė apo shikojmė se gratė janė tė trajtuara si qytetare tė kategorisė sė dytė.
Ne nė Perėndim gjithashtu duhet tė kuptojmė botėkuptimet qė bota islame ka ndaj nesh dhe tė mos pretendojmė se modernizmi dhe materializmi domosdo tė jenė rrugė e 'drejtė' pėr kulturat e tjera.
Perėndimi botės islame i ka njė borxh tė madh kulture dhe qytetėrimi, historikisht njė qendėr e mėsimit dhe e urtėsisė, e cila nxiti kėrkimet dhe hulumtimet pėr thellimin e njohurive.
Dy botėt (islame dhe perėndimore) nuk mund tė jenė nė gjendje qė tė qėndrojnė larg njėra-tjetrės nga pėrpjekjet e pėrbashkėta pėr tė zgjidhur problemet e pėrbashkėta, me fjalė tė tjera, tė kuptojnė dhe tė tolerojnė. Kjo zbatohet me njė forcė tė veēantė brenda shoqėrisė shumetnike dhe multikulturore britanike, po qė se dėshirojmė tė krijojmė njė komunitet mė tė mirė pėr fėmijėt tanė dhe pėr gjeneratėn e ardhshme."

Kam dėshirė tė flas rreth zgjidhjeve praktike tė kėtyre ēėshtjeve, duke i thjeshtėsuar nė dy pikat nė vijim:

 Sė pari; solucionet pėr tė cilat unė besoj se janė tė zbatueshme dhe aplikative nė ambientin multimedial.

 Sė dyti; solucionet nė tė cilat nė njė formė apo tjetėr jam i involvuar dhe tė cilat zotėrojnė lidhje.

Duke vepruar nė kėtė mėnyrė, mė kujtohet babai im, i cili si njė oficer nė marinėn mbretėrore ishte involvuar thellė nė planifikimin dhe sigurimin e skenarėve tė konflikteve. Detyra e tij ishte qė tė parashtronte zgjidhje tė cilat mė tutje do t'i arrinin objektivat. Mė pas ishte nė dorėn e politikanėve tė vendosin se vėrtet metodat janė tė zbatueshme dhe t'i zbukurojnė ato nėse ėshtė nevoja. Unė kam bindjen se sfidat tona sot janė pothuajse krejtėsisht tė ngjashme.

Para se tė flasim rreth zgjidhjeve praktike, ne duhet tė shikojmė problemet mė tė thella;

• Tė kuptuarit vjen pėrmes njohurive dhe hulumtimeve. Tė dhėnat (informatat) nuk janė njohuri.
• Nuk ekziston strategji e pėrbashkėt informative islame. Ėshtė e ditur se nė shumė vende tė botės islame ekzistojnė pėrpjekje tė mira, mirėpo shumica e kėtyre orvatjeve rrjedhin nė lumenj tė ndryshėm, tė cilėt pėrfundojnė nė funde tė shpėrndara.
• Nuk ka synime tė qarta. A janė ato qėllime politike, fetare apo tė pėrbashkėta?

Jam i bindur se duhet lobuar edhe mė shumė. Isha shumė i kėnaqur tė dėgjoja pėrfaqėsuesin e Kėshillit tė Muslimanėve tė Britanisė sė Madhe tė fliste rreth organizimit tė betejave, mirėpo u shokova kur dy milionė muslimanė deri nė tre vitet e fundit nuk ishin tė bashkuar.
Qendrat akademike islame, si Universiteti i Az-harit nė Egjipt, janė shumė tė rėndėsishme, mirėpo nevoja pėr qendra tė tilla ėshtė shumė e madhe ndaj dhe duhen hapur edhe mė shumė. Mirėpo, sipas mendimit tim, pėrgjegjėsia e paraqitjes dhe interpretimit tė drejtė tė imazhit islam nuk bie vetėm nė qarqet qeveritare, mirėpo ajo duhet zbatuar nga tė gjithė muslimanėt e aftė dhe ata qė janė tė ndėrgjegjshėm.
Pėr tė arritur kėtė duhen futur nė fuqi kėto detyra;
1) Tė ndėrmarrim dhe tė mbrojmė partnershipin intelektual tė muslimanėve drejt bashkėpunimit nė kufij tė gjerė tė njohurive islame.
2) Tė iniciojmė dhe formojmė zyra ndėrlidhėse pune ndėrmjet dijetarėve dhe hulumtuesve; profesionisteve tė mediave, biznesmenėve, qeveritarėve dhe organizatave islame.
3) T'i paraqesim publikut ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me problemet islame nė media dhe interpretimin e tyre.

Trashėgimia islame ėshtė mjaft e pasur nė fushėn e medicinės, astronomisė kimisė, arkitekturės dhe artit. Kjo trashėgimi duhet tė jetė njė shqetėsim njerėzor pėr muslimanėt dhe jomuslimanėt. Pėrmirėsimi i Islamit nė media ėshtė marrė pėrsipėr nė atė se ēfarė ėshtė Islami, cilat janė vlerat e tij, etika dhe trashėgimia kulturore. Njė punė e tillė ėshtė duke u kryer nė 'Institute du Monde Arabe' nė Paris.

Zgjidhja praktike pėr pėrmirėsimin e Islamit nė media ėshtė qė tė zotėrojmė radion. Ka shumė radio private tė cilat u drejtohen arabėve dhe botės islame.

Pajtohem me atė se nuk ka media tė lira. Mund t'ju tregoj pėr njė dokumentar dramatik, i cili mė ishte dhuruar para pak ditėsh. Ishte njė dokumentar shumė i fuqishėm rreth gjendjes sė vėshtirė tė fėmijėve nė Irak, tė cilėt vuanin nga sanksionet e Kombeve tė Bashkuara. Producenti dhe ekuipazhi posedonin liri tė skajshme pėr tė shkuar nė Irak dhe pėr tė incizuar dokumentarin. Personalisht Sadam Husejni ishte intervistuar. Ministri i Punėve tė Jashtme tė Anglisė, Robin Kuk (Cook), i cili ishte ftuar tė merrte pjesė, vuri njė kusht qė tė fliste 10 minuta nė fund tė programit dhe qė ky dokumentar domosdo te posedonte tė drejtat editoriale. Producenti sė bashku me grupin e tij kishin zgjedhur qė tė niseshin pa ndihmėn dhe pjesėmarrjen e ministrit. Atėherė ejani dhe ta marrim kėtė si njė shembull tė mediave tė lira.

Duhet tė theksoj gjithashtu edhe arritjet e muslimanėve nė fushat e tyre, pėr shembull, Zinedin Zidan, futbollist francez me origjinė nga Afrika Veriore. Njė musliman kishte ndikim tė madh qė tė pranonte tolerancėn. Kjo mund tė ketė qenė diēka e vogėl apo e imėt, mirėpo mė nė fund ai arriti tė korrė sukses.
 


Toby Aldrich
Pėrktheu nga gjuha angleze: Mr. Fehim Dragusha
5.7.2009

                                                      www.klubikulturor.com