Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Kategoritė e njerėzve nė namaz sipas Ibn Kajimit

Kategoria e parė

Kėsaj kategorie i pėrkasin ata qė janė mizorė ndaj vetvetes, tė shkujdesur, qė e lėnė tė mangėt abdestin, kufijtė dhe shtyllat e namazit.

Kategoria e dytė

I kėsaj kategorie ėshtė ai qė kujdeset pėr kohėt e namazit, pėr kufijtė dhe shtyllat e tij, pėr abdestin, por e ka humbur xhihadin me veten e tij pėr tė pėrballuar vesveset, tė cilat e preokupojnė nė namaz bashkė me mendimet.

Kategoria e tretė

Kėtu hyn ai qė kujdeset pėr kufijtė dhe shtyllat e namazit dhe bėn xhihad me veten e tij pėr tė larguar vesveset dhe mendimet. Xhihadi i tij ėshtė po aq i fortė si tė ishte nė dy luftim me armikun dhe kujdeset qė tė mos i vidhet namazi i tij. Ky person i tillė ėshtė nė namaz dhe xhihad.

Kategoria e katėrt

I kėsaj kategorie ėshtė ai njeri qė kur fal namazin, i plotėson tė drejtat e tij, shtyllat dhe kufijtė e tij, zemra e tij ėshtė pėrqendruar duke u munduar tė jetė sa mė korrekt ndaj asaj qė kėrkohet, nė mėnyrė qė tė mos i humbė asgjė pa praktikuar. I gjithė preokupimi i tij ėshtė qė ta falė namazin ashtu si duhet, duke e plotėsuar dhe kompletuar atė. Kjo ėshtė zemra e pėrqendruar nė namaz dhe adhurim ndaj Krijuesit tė vet.

Kategoria e pestė

Njeriu qė bėn pjesė nė kėtė kategori i ngjan atij tė kategorisė sė katėrt, por megjithatė e ka vendosur zemrėn mes duarve tė Krijuesit tė tij duke shikuar nga Ai, i madhėruar qoftė, si tė jetė duke e parė Atė, e ka zemrėn tė mbushur me dashuri dhe madhėrim tė Tij. Ai ka shuar vesveset dhe mendimet, diferenca mes tij dhe tjetrit nė namaz ėshtė shumė mė e madhe sesa mes tokės dhe qiellit. Ky nė namazin e tij ėshtė i lidhur me Krijuesin e tij dhe syri i pushon nė tė.

Ibn Kajimi, Allahu e mėshiroftė, thotė: Kategoria e parė ėshtė e ndėshkuar; e dyta e llogaritur; tė tretės do t’i shlyhen mėkatet; e katra ėshtė e shpėrblyer; e pesta ėshtė afruar te Krijuesi i vet.

 

Pėrktheu dhe pėrshtati: Rashit Zylfiu
3.5.2009

                                                      www.klubikulturor.com