Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Kėshilla tė domosdoshme gjatė raporteve me njerėzit (Pjesa 1)

1. Raporti yt i mirė me Allahun tė bėn ty tė jesh i pranuar dhe tė tė duan njerėzit.

2. I menēuri shoqėrohet dhe u rri pranė -me aq sa ka mundėsi- vetėm njerėzve tė virtytshėm nė dituri, nė fe dhe nė moral.

3. Njerėzit kanė shumė dėshirė tė thirren me emrat qė preferojnė.

4. Rruga mė e lehtė pėr tė pėrfituar zemrat e njerėzve ėshtė kujtimi i emrave tė tyre, pasi kjo i bėn ata tė ndihen tė rėndėsishėm.

5. Mbaje mend emrin e bashkėfolėsit tėnd dhe pėrsėrite atė gjatė bisedės. Kjo gjė e bėn atė tė tė trajtojė me pėrzemėrsi.

6. Bėhu i sinqertė gjatė pėrshėndetjes me tė tjerėt.

7. Nėse tė afrohet ndonjė person qė e njeh, por nuk tė kujtohet emri i tij, atėherė sė paku jepi tė kuptojė se e njeh.

8. Pėrshėndetja me dorė shton vėllazėrinė.

9. Takoji tė tjerėt me selam dhe pėrshėndeti duke pasur njė buzėqeshje tė butė nė fytyrė.

10. Ofroju njerėzve mirėsi dhe ndihmoji nė kryerjen e nevojave tė tyre.

11. Respekto objektivat dhe planet e tė tjerėve.

12. Gjithmonė bėhu i sinqertė.

13. I menēuri i klasifikon njerėzit nė dy kategori dhe para tyre vishet me dy lloje rrobash tė ndryshme. Kategoria e parė janė njerėzit e rėndomtė, para tė cilėve vishet me tėrheqje dhe pėrmbajtje nga ēdo fjalė dhe hap qė bėn. Kategoria e dytė janė njerėzit e afėrt, para tė cilėve zhvesh rrobat e rigorozitetit dhe vesh rrobat e miqėsisė, tė butėsisė, tė sakrificės dhe tė konsultimit me ta.

14. Si i kritikon njerėzit pėr gabimet nė tė cilat mund tė biesh edhe ti? Njerėzit kanė ndjenja dhe emocione, prandaj mos iu drejto atyre gjithmonė me kritika.

15. Tė fillojmė me numėrimin e cilėsive tė mira (para tė kėqijave) te ēdo njeri qė takojmė dhe njohim.

16. T`u dhurojmė njerėzve respektin e tė sinqertit e jo atė tė lajkatarit dhe tė servilit.

17. Tė jemi fisnikė nė lavdėrimin dhe respektimin e njerėzve, pėr shkak se ata do ta kujtojnė kėtė edhe pasi ne do ta kemi harruar.

18. Mos u fol njerėzve pėr gjėrat qė ti ke dėshirė, por folu atyre pėr gjėrat qė ata kanė dėshirė.

19. Shfaq interesim tė vėrtetė pėr ata qė ke pranė.

20. Buzėqesh, pastaj buzėqesh dhe pastaj buzėqesh...


Vazhdon
Pėrktheu: Alaudin Abazi
21.12.2007

                                                      www.klubikulturor.com