Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Dhjetė udhėzime pėr pritjen e Ramazanit

Falėnderimi i takon Allahut. Pėrshėndetjet qofshin mbi mė tė ndershmin e Pejgamberėve, Muhamedin, mbi familjen e tij dhe mbi gjithė shokėt e tij.
Ky ėshtė njė shkrim
, i cili i drejtohet ēdo muslimani i cili e pėrjeton ramazanin me shėndet tė plotė, nė mėnyrė qė ta shfrytėzojė atė nė adhurimin e Allahut.
Si ta presim
Ramazanin? Cilat janė rrugėt e shėndosha pėr pritjen e kėtij muaji tė bekuar? Kėto janė disa pyetje tė cilat kėrkojnė qė ēdo musliman t’i ketė parasysh, para se tė hyjė ky muaj.
Duhet qė ēdo musliman  tė jetė aktiv nė ibadete gjatė kėtij muaji dhe tė jetė prej atyre qė bėjnė gara nė kėtė muaj dhe shpejtojnė nė punė tė mira. Allahu i Lartėsuar thotė: “E pėr shpėrblim tė tillė le tė garojnė ata qė lakmojnė tė mirėn.”
(Mutafifin, 26)
Nėse do bereqet nė kėtė muaj, musliman i nderuar, duhet ta presėsh kėtė muaj sipas kėtyre udhėzimeve:

Udhėzimi i parė

Lute Allahun qė
ta mundėsojė ta arrish kėtė muaj tė bekuar duke qenė shėndosh, nė mėnyrė qė tė jesh sa mė aktiv nė kėtė muaj me agjėrim, Kuran dhe dhikėr.
Nga Enes ibėn Malik
u trasnmetohet se kur hynte muaji rexheb, Pejgamberi alejhi selam thoshte: “O Zot, na jep bereqet nė rexheb dhe shaban dhe na mundėso ta arrijmė muajin Ramazan!” (Transmeton Ahmedi dhe Tabaraniu)
Selefėt e lutnin Allahun qė ta arrijnė kėtė muaj, pastaj e lutnin Atė qė t’ua pranoj
ė kėtė muaj.

Udhėzimi i dytė

Ta falėnderosh Allahun qė tė ka mundėsuar arritjen e kėtij muaji. Imam Neveviu nė librin  e tij “El Edhkar” ka thėnė: “Dije se preferohet
atij tė cilit Allahu i jep ndonjė begati tė dukshme apo ia largon atij ndonjė sprovė, t’i bėjė sexhde Allahut si falėnderim pėr tė, apo ta lavdėrojė Allahun pėr atė qė posedon Ai.”
Prej begative mė tė mėdha qė Allahu ia jep robit tė Tij ėshtė kur ia mundėson dhe ia lehtėson adhurimin e Allahut. Vetė hyrja e
Ramazanit, kur e gjen njeriun shėndosh, ėshtė njė dhunti e madhe pėr tė cilėn Allahu meriton tė lavdėrohet dhe tė falėnderohet.

Udhėzimi i tretė

Tė gėzohesh pėr hyrjen e kėtij muaji. Ėshtė vėrtetuar nga Pejgamberi alejhi selam
, se i pėrgėzonte shokėt e tij pėr hyrjen e muajit tė Ramazanit duke thėnė: “Po vjen muaji i Ramazanit, muaji i bekuar, nė tė cilin Allahu ka obliguar agjėrimin e tij. Nė tė hapen dyert e xhenetit dhe mbyllen dyert e xhehenemit...” (Transmeton Ahmedi)
Sahabėt dhe ata qė erdhėn pas tyre kishin njė interesim tė madh pėr muajin e
Ramazanit dhe gėzoheshin pa masė kur u vinte ky muaj i bekuar. A ka gėzim mė tė madh pėr muslimanin sesa kur pret ardhjen e muajit tė Ramazanit, sezonin e gjitha tė mirave dhe zbritjes sė mėshirės?

Udhėzimi i katėrt

Vendosja dhe planifikimi paraprak se si tė pėrfitojmė prej kėtij muaji.
Shumica prej njerėzve, pėr fat tė keq, disa edhe prej atyre qė janė fetar
ė, bėjnė plane shumė precize pėr ēėshtjet e kėsaj bote, por pak janė nga ata qė bėjnė plane nė kėtė formė pėr botėn tjetėr. Kjo ėshtė si rezultat i pamundėsisė sė kuptimit tė kėsaj jete dhe harresa se muslimani me tė vėrtetė ka shanse tė mira nė kėtė botė pėr tė forcuar lidhjet me Allahun dhe pėr tė edukuar veten e tij. Prej planeve qė mundet muslimani tė bėjė pėr botėn tjetėr ėshtė edhe ta kalo muajin e Ramazanit me ibadet. Nė kėtė mėnyrė muslimani vendos njė program praktik nė kėtė muaj pėr tė pėrfituar prej ditėve dhe netėve, qė t’i kalojė ato nė adhurim.

Udhėzimi i pestė

Vendosmėria e sinqertė nė pėrfitimin e kohė
s sė Ramazanit me punė tė mira. Ai qė ėshtė besnik me Allahun, edhe Allahu bėhet besnik me tė, i ndihmon nė kryerjen e ibadeteve dhe ia lehtėson rrugėt e sė mirės. Allahu i Lartėsuar thotė: “Do tė ishte mirė pėr ata tė jenė besnik ndaj Allahut.” (Muhamed, 21
)

Udhėzimi i gjashtė

Njohja dhe kuptimi i rregullave tė agjėrimit. Duhet qė muslimani ta adhurojė Allahun me dije dhe nuk arsyetohet
nga mosnjohja e obligimeve tė cilat ia ka obliguar Allahu. Prej kėtyre obligimeve ėshtė edhe agjėrimi i Ramazanit. Ėshtė obligim pėr muslimanin qė t’i mėsojė ēėshtjet e agjėrimit dhe rregullat e tij para se tė vijė ai, qė tė jetė agjėrimi i tij nė rregull dhe i pranuar tek Allahu. Allahu thotė: “E nėse nuk e dini kėtė, atėherė pyesni njerėzit e dijshėm.” (Enbija, 7
)

Udhėzimi i shtatė

Ta presim
Ramazanin, tė vendosim nė lėnien e mėkateve, me pendim tė sinqertė prej tė gjitha mėkateve, largimi nga to dhe moskthimi nė to. Muaji i Ramazanit ėshtė muaj i pendimit. Ai qė nuk pendohet nė kėtė muaj kur do tė pendohet? Allahu i Lartėsuar thotė: “Pendohuni tė gjithė te Allahu, o besimtarė, nė mėnyrė qė tė gjeni shpėtim.” (Nur, 31
)

Udhėzimi i tetė

Pėrgatitja shpirtėrore pėrmes leximit dhe qasjes sė librave, broshurave dhe kasetave, tė cilat sqarojnė vlerėn e  agjėrimit dhe dispozitat e tij. Pejgamberi  i pėrgatiste shokėt e tij shpirtėrisht pėr  nxėnien e kėtij muaji dhe thoshte nė ditėt e fundit tė shabanit:
“Po vjen muaji i
Ramazanit, muaji i bekuar, nė tė cilin Allahu ka obliguar agjėrimin e tij. Nė tė hapen dyert e xhenetit dhe mbyllen dyert e xhehenemit...”

Udhėzimi i nėntė

Pėrgatitja e mirė pėr thirrjen nė Allahun, pėrmes:
1.
fjalėve tė mira, ligjėratave dhe orientimeve tė drejta;
2.
shpėrndarja e broshurave dhe shkrimeve qė pėrmbajnė kėshilla, dispozita rreth agjėrimit atyre qė falen nė xhami dhe banorėve tė lagjes;
3.
pėrgatitja e dhuratave tė Ramazanit. T’i futėsh nė zarf dy kaseta dhe njė broshurė dhe tė shkruash nė tė “Dhurata e Ramazanit”;
4.
t'u kujtosh tė tjerėve tė varfrit dhe skamnorėt;
5.
dhėnia e lėmoshės dhe zekatit atyre.

Udhėzimi i dhjetė

Ta presim
Ramazanin me hapjen e njė faqe tė re tė ndritur me:
a) Allahun me pendim tė sinqertė
;
b) Pejgamberin duke e respektuar nė atė qė ka urdhėruar dhe larguar nga ajo qė ka ndaluar
;
c) prindėr dhe tė afėrm, me bashkėshorte
n, me fėmijėt nė mirėsi dhe lidhje tė fortė;
d) me shoqėri
, nė tė cilėn ti jeton gjersa tė jesh rob i mirė dhe i dobishėm. Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: “Njeriu mė i mirė ėshtė ai qė ėshtė mė i dobishmi pėr njerėzit.”
Kėshtu pra e pret
muslimani Ramazanin, siē e pret toka e etur shiun apo siē e pret i sėmuri mjekun qė e shėron dhe siē e pret njeriu atė qė e do shumė, por i mungon.
O Zot, na mundėso ta arrijmė
Ramazanin dhe pranoje atė prej nesh! Vėrtet, Ti je Ai qė dėgjon dhe di!

Pėrgatiti: Shaban Murati
31
.8.200
7

                                                      www.klubikulturor.com