Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Dialogu ndėrfetar nė mes frikės dhe shpresės

Liga Botėrore Islame nė Mekėn e Bekuar ka organizuar kohėt e fundit njė konferencė me dijetarė, shkencėtarė, ekspertė dhe shkrimtarė tė ndryshėm muslimanė. Kjo konferencė titullohej “Konferenca Botėrore Islame pėr Dialog nė Mekėn e Bekuar”. Nė kėtė konferencė ishin tė pranishėm mbi 400 dijetarė dhe intelektualė muslimanė, duke shtuar kėtu edhe numrin e gazetarėve dhe tė muslimanėve tė tjerė.

Konferenca kishte pėr synim pėrmirėsimin dhe avancimin e ēėshtjes sė dialogut me pasuesit e feve tė tjera. Tė pranishmit shprehėn idetė dhe mendimet e tyre nė mes pėrkrahėsve dhe kundėrshtarėve pėr zhvillimin e dialogut me religjionet e tjera. Si rrjedhojė, konferenca u mbyll me kėtė konkluzion: “…Porta e dialogut me ēifutėt, tė krishterėt dhe pasuesit e religjioneve tė tjera gjithsesi duhet tė vazhdojė tė mbetet e hapur edhe mė tutje.” Ndėr tė tjera, shėrbėtori i dy xhamive tė shenjta (haremeve), Mbreti Abdullah bin Abdul Aziz, deklaroi se do tė provonte tė gjitha metodat e mundshme pėr tė ulur tensionet dhe presionet e pranishme mes pasuesve tė feve, duke thėnė: “Nė tė vėrtetė, kleriku dhe lideri i krishterė, Papa Benedikti, ėshtė njė personalitet tjetėr, qė mbart mendim pozitiv mbi kėtė ēėshtje. Ai i ka dhėnė pėrshtypjet e tij nė tubime tė shumta, nė tė cilat ka nėnvizuar se fillimi i dialogut me pasuesit e religjioneve tė tjera nė kėtė kohė ėshtė me rėndėsi tė veēantė. Qė tė dy, shėrbėtori i dy haremeve, Mbreti Abdullah bin Abdil Aziz, dhe Papa Benedikti, gėzojnė autoritet nė nivel ndėrkombėtar dhe shquhen si prijės tė rėndėsishėm, tė cilėt kanė pėr qėllim qė tė dalin me arritje pozitive nė fushėn e dialogut ndėrfetar.

Historia ėshtė dėshmitare se ēifutėt dhe tė krishterėt kanė vazhduar qė akuzat e tyre kundėr Islamit t’i shfaqin qė nga koha e zbritjes sė Kuranit. Njė luftė e tillė kundėr muslimanėve ka vazhduar dhe po vazhdon nė ēdo shekull. Armiqėsia e tyre e vazhdueshme kundėr Islamit nuk ishte pėr shkak se ata e shihnin Islamin si tė humbur apo si shkak i mosnjohjes sė vėrtetėsisė sė kėsaj feje, mirėpo urrejtja dhe armiqėsia e tyre i ka ēuar deri te lufta dhe sulmi kundėr Islamit, me qėllim qė ta zhdukin dhe ta ērrėnjosin nga sipėrfaqja e dheut. Kjo ka qenė edhe shkaku qė nė shumicėn e rasteve ka nisur njė zinxhir i gjatė luftėrash. Qėllimi ka qenė qė muslimanėt tė jenė nė disfatė tė vazhdueshme, mirėpo, pėr fatin e tyre tė keq, nė fund ata u zmbrapsėn tė humbur, tė dėshtuar dhe shumė tė thyer. Ē’ėshtė e vėrteta, ēifutėt dhe tė krishterėt nuk arritėn tė sundojnė mbi Islamin.

Ėshtė me rėndėsi pėr t’u pėrmendur se urrejtja dhe armiqėsia janė shkaktari i vetėm qė ka vazhduar tė dominojė si barrierė dhe pengesė kyēe pėr tė kultivuar marrėdhėniet e mira midis muslimanėve, ēifutėve dhe tė krishterėve, qoftė edhe njė herė pėrgjatė kėsaj periudhe tė gjatė 14-shekullore.

Nėse do tė kishin luftuar kundėr Islamit dhe muslimanėve pėr faktin se (ēifutėt dhe tė krishterėt) ishin injorantė dhe nuk e njihnin tė vėrtetėn rreth Islamit dhe e mendonin si fe tė pavėrtetė, atėherė - njė ditė prej ditėsh – do ta kishin kuptuar realitetin e kėsaj feje dhe pėrmes periudhės sė gjatė historike do ta njihnin tė vėrtetėn dhe mė pas do tė kishin mendime pozitive pėr Islamin dhe nuk do tė kishin urrejtje dhe armiqėsi pėrballė Islamit. Mirėpo pas gjendjes sė tanishme, plot tension, mes feve dhe pasuesve tė tyre, fshihen mendimet e kultivuara, siē ėshtė urrejtja e tepruar dhe armiqėsia e vazhdueshme e Perėndimit. Shtetet perėndimore e kanė pėrkrahur vazhdimėsinė e luftės dhe tė urrejtjes kundėr Islamit. Por duke qenė se kėto kombe nuk qenė tė afta qė kėtė urrejtje ta shuajnė brenda njė periudhe 14-shekullore, si mund tė jetė e mundur ta zhdukin tani?

Sot kėto shtete kanė nė dispozicion tė gjitha llojet e fuqive dhe ia kanė mbyllur dyert botės islame me forcėn e tyre shkatėrruese ushtarake, duke shfrytėzuar njė teknologji moderne dhe mjaft tė sofistikuar.

Ē’ėshtė e vėrteta, duke shfrytėzuar mjetet e informimit gjatė sundimit dhe pushtimit tė vet, Perėndimi u ka imponuar vendeve tė tjera kulturėn e vet, saqė edhe shtetet e tjera islame kanė pėrvjedhur kulturėn e huaj perėndimore. Perėndimi ka marrė sot nė dorė edhe ekonominė e botės arabe islame me sistemin e ri ekonomik. 

Esrar El-Hakk El-Kasimi
Pėrktheu nga gjuha arabe: Mr. Fehim Dragusha
8.2.2009

                                                      www.klubikulturor.com