Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Vetėvrasja

Falėnderimet dhe lavdėrimet i takojnė vetėm Allahut xhele shanuhu. Salavatet qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij, Muhamedin salallahu alejhi ue selem, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė muslimanėt qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Shumė njerėz janė duke bėrė njė mėkat shumė tė madh pėr shkaqe tė ndryshme; ata janė duke e vrarė veten e tyre disa pėr shkaqe tė dashurisė, disa pėr shkaqe tė mungesės sė ushqimit, kurse disa tė tjerė janė duke vrarė veten e tyre pėr tė shpėtuar nga borxhet nė tė cilat janė zhytur. Tė gjithė kėta dhe tė tjerėt e vrasin veten duke menduar se kjo ėshtė zgjidhja e vetme pėr ta, kurse Allahu i Lartėsuar e ka ndaluar vrasjen e vetvetes dhe pėr ata qė e bėjnė njė gjė tė tillė ka pėrgatitur njė dėnim tė dhimbshėm.
Allahu i Madhėruar thotė: “...dhe mos mbytni veten tuaj. Vėrtet, Allahu ėshtė i mėshirueshėm pėr ju. Kush bėn kėtė (qė ndaloi Zoti) qėllimisht dhe tejkalon kufijtė, Ne do ta hedhim atė nė njė zjarr tė fortė.” (En-Nisa, 29-30)

Transmeton Xhendeb ibn Abdullahu, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Ka qenė njė njeri nė popujt e mėparshėm, i cili ka pasur plagė dhe prej shqetėsimit e ka marrė thikėn e tij dhe e ka prerė dorėn dhe nuk i ėshtė ndalur gjaku derisa ka vdekur. Allahu i Lartėsuar ka thėnė: “Mė ka paraprirė Mua robi Im nė vetveten e tij, pėr kėtė shkak Unė ia kam ndaluar atij xhenetin.” Buhariu 3463 dhe Muslimi 113.

Fjala e Allahut: “Mė ka paraprirė Mua robi Im nė vetveten e tij” ka pėr qėllim qė ai njeri nuk ka pritur qė tė vdesė vetė, mirėpo ka vrarė veten. Kurse pėr njė person i cili ishte plagosur dhe prej dhimbjeve tė mėdha qė kishte e shpejtoi vdekjen dhe e vrau veten me thikėn qė kishte, Pejgamberi salallahu alejhi ue selem nė hadithin qė transmeton Ebu Hurejra tha: “Ai ėshtė prej banorėve tė zjarrit.” Buhariu 5778 dhe Muslimi 109.

Xhabir ibn Semre thotė: “I kanė sjellė Pejgamberit salallahu alejhi ue selem njė tė vdekur, i cili e kishte vrarė veten e tij me shigjetė dhe Pejgamberi salallahu alejhi ue selem nuk ia fali namazin e xhenazes.” Muslimi 978.
Pejgamberi salallahu alejhi ue selem nuk ia fali namazin kėtij personi pėr shkak tė mėkatit tė madh qė kishte bėrė.

O rob i Allahut, si mendon qė vetėvrasja ėshtė zgjidhje, kurse Allahu i Lartėsuar ta ka ndaluar atė? A nuk mendon se vrasja e vetvetes tė sjellė probleme mė tė mėdha nė botėn e amshueshme, nė jetėn ku nuk ka vdekje mė? Ti qė nuk ke mundėsi t’i pėrballosh vėshtirėsitė e vogla tė kėsaj bote, si do ta pėrballosh zjarrin e xhehenemit, lėndė djegėse e tė cilit janė gurėt dhe njerėzit?

Problemeve tė dynjasė ndoshta u ke shpėtuar me vrasjen e vetvetes, mirėpo nė Ditėn e Gjykimit nuk mund t’i shpėtosh assesi dėnimit tė Allahut tė Madhėruar, qė e ka pėrgatitur pėr ata qė vrasin veten.
Vetėvrasja nuk ėshtė zgjidhje!
 

Pėrgatiti: Eroll Nesimi
1.8.2008

                                                      www.klubikulturor.com