Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Islami, fe tė cilėn Allahu e ka zgjedhur pėr robėrit e Vet

Ēdo fe apo besim jashtė Islamit ėshtė i refuzuar. Allahu i Lartėsuar thotė: "Kush kėrkon tjetėr fe pėrveē Islamit, nuk do t’i pranohet dhe ai nė botėn tjetėr do tė jetė i humbur." (Ali Imran, 85)

Allahu nuk pranon fe tjetėr pėrveē asaj me tė cilėn ka dėrguar tė Dėrguarin e Tij. Ai thotė: "Feja e vėrtetė tek Allahu ėshtė vetėm Islami." (Ali Imran, 19)

Ēdo gjė i ėshtė nėnshtruar Allahut Fuqiplotė me dėshirė apo pa tė, e si i drejtohet robi dikujt tjetėr pėrveē Tij apo merr ndonjė fe tjetėr pėrveē fesė sė Allahut? Ai thotė: "A mos kėrkojnė ata diēka tjetėr pėrveē fesė sė Allahut, ndėrkohė qė Atij i pėrulen tė gjithė ata qė gjenden nė qiej dhe nė Tokė, me hir a me pahir dhe tek Ai do tė kthehen tė gjithė?!" (Ali Imran, 83)

Allahu ka mohuar tė ketė ndonjė fe mė tė mirė e cila ka bashkuar sinqeritetin dhe pajtimin e punės sipas sheriatit. Ai thotė: "Kush ėshtė besimtar mė i mirė se ai qė i dorėzohet sinqerisht Allahut, duke qenė bamirės dhe zbatues i fesė sė pastėr tė Ibrahimit?" (Nisa, 125)
Allahu i Lartėsuar ka nxitur qė tė shfaqet Islami dhe tė krenohet njeriu me tė. Ai thotė: "E kush flet mė bukur se ai qė i fton njerėzit drejt Allahut, bėn vepra tė mira dhe thotė: “Unė, me tė vėrtetė jam musliman.” (Fussilet, 33)

Allahu i Lartėsuar udhėzimin e ka bėrė peng me Islamin. Ai thotė: "Nėse ata tė kundėrshtojnė ty (o Muhamed) thuaju: “Unė i pėrulem vetėm Allahut, e po ashtu edhe ata qė mė pasojnė mua”. Dhe thuaju atyre qė u ėshtė dhėnė Libri si dhe analfabetėve: “A i pėruleni Allahut?” Nėse e pranojnė Islamin, atėherė kanė gjetur udhėn e drejtė. Por, nėse refuzojnė, detyra jote ėshtė vetėm qė t’ua pėrcjellėsh dijen. Allahu i vrojton robėrit e Vet." (Ali Imran, 20)

Gjithashtu thotė: "Thoni: “Ne besojmė nė Allahun, nė atė qė na ėshtė shpallur neve (Kuranin), nė atė qė i ėshtė shpallur Ibrahimit, Ismailit, Is’hakut, Jakubit dhe Esbatėve (12 bijve tė Jakubit), nė atė qė i ėshtė dhėnė Musait e Isait dhe nė atė qė u ėshtė dhėnė profetėve nga Zoti i tyre. Ne nuk bėjmė kurrfarė dallimi midis tyre dhe vetėm Allahut i pėrulemi”. Nėse ata besojnė nė atė qė besoni edhe ju, atėherė janė nė rrugėn e drejtė. E, nėse ia kthejnė shpinėn asaj, atėherė sigurisht qė do tė pėrēahen. Por Allahu tė mjafton ty (Muhamed si mbrojtės) kundėr atyre. Ai i dėgjon dhe i di tė gjitha." (Bekare, 136-137)

Allahu i Lartėsuar udhėzimin e ka kufizuar nė atė qė ka zbritur si shpallje. Ai thotė: "Thuaj: “Udhėzimi i Allahut ėshtė i vetmi udhėzim i drejtė! Ne jemi tė urdhėruar t’i nėnshtrohemi Zotit tė botėve." (En'am 71)

Allahu i Lartėsuar e urdhėroi tė Dėrguarin e Tij qė tė shfajėsohet nga adhurimi i tjetėrkujt pėrveē Allahut. Ai thotė: "Thuaj (o Muhamed!): “Mua mė ėshtė ndaluar tė adhuroj atė qė adhuroni ju, pėrpos Allahut, pasi mė kanė ardhur prova tė qarta prej Zotit tim e mė ėshtė urdhėruar qė t’i nėnshtrohem Zotit tė botėve.” (Gafir, 66)

Gjithashtu thotė: "Kush i dorėzohet Allahut, me tėrė qenien e tij, duke qenė punėmirė, ai ėshtė kapur pėr vegėn mė tė fortė. Tek Allahu do tė kthehet ēdo gjė." (Lukman, 22)

Dhe: "S’ka detyrim nė fe, sepse tashmė ėshtė dalluar e drejta nga e shtrembra! Ai qė mohon idhujt (dhe gjithēka qė adhurohet nė vend tė Allahut) dhe beson nė Allahun, ka siguruar lidhjen mė tė fortė, e cila nuk kėputet kurrė. Allahu dėgjon dhe di gjithēka." (Bekare, 256)

Allahu i Lartėsuar ka lajmėruar pėr pėrsosmėrinė e kėsaj feje tė zbritur nga Ai dhe se pikėrisht kėtė fe e ka zgjedhur pėr robėrit e Tij. Ai thotė: "Sot jua pėrsosa fenė tuaj, e plotėsova dhuntinė Time ndaj jush dhe zgjodha qė Islami tė jetė feja juaj." (Maide, 3)

Allahu ka lajmėruar se atij qė ia hap zemrėn pėr ta pranuar Islamin, atė e ka udhėzuar nė tė vėrtetėn dhe ai nė jetė ecėn sipas udhėzimit. Ai thotė: "Allahu ia hap zemrėn pėr (tė pranuar) Islamin atij qė dėshiron ta udhėzojė, ndėrsa atij qė dėshiron ta lėrė nė humbje, (ia mbyll zemrėn e) ia shtrėngon gjoksin si tė jetė duke u ngjitur nė qiell. Kėshtu, Allahu, i ndėshkon ata qė nuk besojnė." (En'am 125)

Gjithashtu thotė: "A ėshtė njėlloj si ai qė Allahu ia ka hapur kraharorin pėr tė pranuar Islamin, duke qenė kėshtu nė dritėn e Zotit tė vet, (ashtu edhe ai qė e ka zemrėn tė mbyllur ndaj besimit?!) Prandaj, mjerė ata qė e kanė zemrėn tė pandjeshme, kur pėrmendet Allahu! Njerėz tė tillė janė nė humbje tė qartė!" (Zumer, 22)

Allahu i ka urdhėruar robėrit e Vet qė tė jenė tė pėrqendruar nė Islam derisa tė ndahen nga kjo botė. Ai thotė: "O besimtarė! Kijeni frikė Allahun ashtu si i takon Atij dhe vdisni vetėm duke qenė muslimanė!" (Ali Imran, 102)

Allahu i Lartėsuar lajmėron pėr nderin qė u ka dhėnė muslimanėve kur i quajti ata kėsisoj. "Ai ju ka quajtur juve muslimanė qysh mė parė (nė Shkrimet e Shenjta) dhe nė kėtė (Kuran), me qėllim qė i Dėrguari tė jetė dėshmitar mbi ju dhe qė ju tė jeni dėshmitarė mbi njerėzit e tjerė. Andaj, faleni namazin, jepni zeqatin dhe mbėshtetuni tek Allahu! Ai ėshtė Mbrojtėsi juaj. Sa Mbrojtės dhe Ndihmės i mrekullueshėm ėshtė Ai!" (Haxh-xh, 78)

Nuk ekziston kurrfarė ndėrmjetėsimi ndėrmjet sė vėrtetės me tė cilėn e dėrgoi tė Dėrguarin e Tij, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, dhe sė kotės, e cila pasqyrohet nė ēdo rrugė kundėrshtuese ndaj rrugės me tė cilėn ka ardhur i Dėrguari, paqja e Zotit qoftė mbi tė. Allahu thotė: "E ēfarė ka pas sė vėrtetės, pėrveē humbjes? Atėherė, pėrse largoheni?" (Junus, 32)

Gjithashtu thotė: "E nėse ata nuk tė pėrgjigjen ty, dije se ata janė skllevėr tė dėshirave tė veta. E kush ėshtė nė humbje mė tė madhe, se ata qė udhėhiqen nga dėshirat e veta, pa udhėzim prej Allahut? Sigurisht, Allahu nuk i udhėzon njerėzit keqbėrės." (Kasas, 50)

Gjithashtu thotė: "Thuaj: “O ju mosbesimtarė! Unė nuk adhuroj ēfarė ju adhuroni." (Kafirun, 1-2)


Pėrktheu: Almedin Ejupi
8.3.2009

                                                      www.klubikulturor.com