Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Jomuslimanėt e ashtuquajtur jobesimtarė (qafirė)

Pėrse muslimanėt abuzojnė me jomuslimanėt duke i thirrur ata si jobesimtarė (qafirė)?

Qafir – jobesimtar do tė thotė kur dikush mohon apo kundėrshton ligjet e Allahu Fuqiplotė.

Fjala ‘Kafir’ e qė nė gjuhėn shqipe e ka kuptimin ‘mohues’, rrjedh nga fjala ‘Kufer’, qė do tė thotė; fshehje, mohim apo refuzim.

Nė terminologjinė Islame, fjala Kafir – Qafir – do tė thotė kur dikush fsheh apo mohon vėrtetėsinė e Islamit, e si rrjedhojė, personi i cili mohon apo kundėrshton Islamin, nė anglisht quhet ‘non- Muslim’, d.m.th. jomusliman, apo ‘Kafir-Qafir' jobesimtar, sinonime kėto tė ngjashme njėra me tjetrėn.

Pėr sa i pėrket abuzimit se kinse muslimanėt shajnė jomuslimanėt, kjo bėhet si shkak i moskuptimit tė drejtė tė Islamit nga ana e jobesimtarėve, me fjalė tė tjera ai/ajo e keqkupton Islamin. Ai ose ajo duhet tė arrijė deri te burimet e vėrteta tė kuptimit tė drejtė tė Islamit dhe terminologjisė, e jo qė do tė ndjehet i sharė apo abuzuar, por do ta ēmojė lart Islamin dhe do ta vlerėsojė atė nė njė perspektivė dhe tė ardhme tė drejtė.
 

Dr. Zakir Naik
Pėrktheu nga gjuha angleze: Mr. Fehim Dragusha
19.7.2009

 

[1]) El-Maideh (5), ajeti; 3.

                                                      www.klubikulturor.com