Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Fragmente nga jeta e atyre qė i fshihnin veprat e tyre

Njė natė tė errėt Umer ibn Hatabi (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) doli i vetmuar dhe fshehurazi, qė mos ta shikonte askush dhe hyri nė njė shtėpi. Pastaj hyri nė njė shtėpi tjetėr, mirėpo papritmas, njė person e shikon atė, ndėrsa Umeri (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) nuk e vėren. Ai i cili e pa Umerin (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) ishte Talha (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) i cili mendoi se ka ndodhur diēka, duke menduar dhe pse hyri Umeri (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) nė kėtė shtėpi? Dhe, pse i vetėm? Pse nė mbrėmje? Pse u fshihte qė mos ta shikonte askush?

Pasi qė lindi dielli, Talha shkoi tek ajo shtėpi, nė tė cilėn e kishte parė Umerin (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) se kishte hyrė. Aty nuk takoi askėnd, pėrveē njė plakė tė verbėr tė gjymtė, tė cilėn e pyeti:

"Si ėshtė puna e njė njeriu i cili po vjen tek ti?" Ajo nuk e dinte se ai njeri ishte Umer ibn Hatabi (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!), prijėsi i muslimanėve, dhe tha: "Ai kujdeset pėr mua qysh prej shumė kohėsh, pėr tė gjitha ēfarė kam nevojė unė dhe e pastron shtėpinė."

Nuk ėshtė pėr t’u ēuditur me kėtė vepėr tė Umer Ibn Hatabit (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!), prijėsit tė muslimanėve dhe kryetar tė shtetit, sepse ai ka bėrė edhe shumė vepra tė tjera tė ngjashme. Ėshtė pėr t’u ēuditur se si ėshtė fshehur qė mos ta shikonte askush, duke shkuar natėn e errėt qė mos ta shikonte askush dhe tė zbulonte fshehtėsinė e tij, tė cilėn ka dashur ta bėjė vetėm pėr Allahun xhele shanuhu.

Transmeton gruaja e Hasen ibn Senanit, ku thotė:

"Haseni binte pėr tė fjetur me mua nė shtrat dhe mė mashtronte ashtu sikur e mashtron nėna fėmijėn e saj dhe, pasi e shihte se unė kam fjetur, u ngrinte dalėngadalė nga shtrati dhe fillonte tė falej. Njė ditė i thashė: 'O Ebu Abdullah, (ky ishte pseudonimi i tij), pse po e mundon veten kaq shumė, mėshiroje pak veten.' Ai mė tha: 'Hesht, mos fol, sepse do tė vijė njė ditė kur do tė shtrihem dhe nuk do tė ngrihem pėr njė kohė tė gjatė.'"

Nga tregimet mė tė ēuditshme nė ēėshtjen e agjėrimit ėshtė tregimi tė cilin e transmeton Dhehebiu nė Siren e tij ku thotė se Felasi ka thėnė se e kam dėgjuar Ibn Ebi Ali duke thėnė: "Davud ibn ebi Hindi ka agjėruar dyzet vite, dhe pėr kėtė nuk e ka ditur as familja e tij, e merrte ushqimin me vete tė cilin ia pėrgatiste familja e tij qė ta marrė nė punė (ai shiste mėndafsh) dhe ua shpėrndante tė vobektėve".

Muhammed ibn Ėasi thotė: “Kam takuar burra tė cilėt kanė qarė nė shtrat duke fjetur me gratė e tyre njėzet vjet me radhė, duke mos e diktuar gratė kėtė gjė. Gjithashtu, kam takuar burra tė cilėt kanė qarė nė namaz dhe nuk e kanė hetuar kėtė gjė ata tė cilėt kanė qenė pranė tyre.

Kjo, pra, tregon sinqeritetin e tyre. Nuk kanė pasur dėshirė qė ta dijė askush se ai qan nga frika e xhehenemit apo nga shpresa pėr nė xhenet, apo po qan nga kėnaqėsia e namazit.

Kjo ishte gjendja e selefėve (tė parėve tanė) tanė tė devotshėm, Allahu na bėftė prej atyre qė bėjnė ibadete dhe i fshehin ato! Allahu na bėftė prej atyre sytė e tė cilėve qajnė nga frika nga dėnimi i Allahut!

Ibrahim Duvejsh

Pėrktheu: Eroll Nesimi

02.03.2007

                                                      www.klubikulturor.com