Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Kėshilla tė domosdoshme gjatė raporteve me njerėzit (Pjesa 2)

21. Qė tė bėhesh orator i shkathėt dhe i zoti, bėhu dėgjues i mirė. Inkurajoje bashkėfolėsin tėnd qė tė flasė pėr veten duke i parashtruar pyetjet qė ti mendon se gėzohet po t’u pėrgjigjet.

22. Nėse dėshiron tė lėsh mbresa tė mira nė shpirtin e njerėzve qė takon, dėgjoji ata me vėmendje dhe mos u pėrqendro vetėm nė atė qė ti dėshiron tė thuash.

23. Nėse dėshiron tė tė hapen zemrat e njerėzve, atėherė flit pėr gjėra qė i gėzojnė ata.

24. Bėje personin tjetėr tė ndihet se ėshtė i rėndėsishėm (duke e lavdėruar me sinqeritet). Nėse i flet njeriut pėr veten e tij, ai ėshtė nė gjendje tė tė dėgjojė me orė tė tėra.

25. Mos i thuaj askujt direkt se e ka gabim.

26. Nėse je nė gabim, atėherė pranoje atė nga tė tjerėt.

27. Kur tė kėrkosh diēka nga dikush, bėje atė me butėsi e qetėsi dhe largoju arrogancės dhe hidhėrimit.

28. Kur tė diskutosh me dikė, mos fillo nga gjėrat pėr tė cilat keni mospajtim, por fillo duke theksuar gjėrat pėr tė cilat pajtoheni.

29. Mos e ndėrprit bashkėfolėsin tėnd me ndėrhyrje, por lėre tė ketė hise nė bisedė.

30. Mundohu t’i shikosh gjėrat nga kėndvėshtrimi i bashkėfolėsit tėnd.

31. Vlerėsoji mendimet dhe idetė e tjetrit.

32. Nėse dėshiron qė njerėzit tė joshen pas pikėpamjeve tė tua, atėherė formuloje mirė mėnyrėn e interpretimit tė tyre.

33. Jepu njerėzve shansin tė sfidohen dhe tė debatojnė ndershėm, qė ata t’i vėrtetojnė vetė aftėsitė dhe meritat e tyre.

34. Para se t’i drejtosh dikujt ndonjė kritikė, fillo me lavdėrimin e tij pėr ndonjė gjė me tė cilėn dallohet.

35. Vėri nė pah gabimet e tė tjerėve nė mėnyrė indirekte.

36. Flit rreth gabimeve tė tua para se tė kritikosh tė tjerėt.

37. Ofro propozime tė pranueshme dhe mos nxirr urdhra tė qarta, se askush nuk ka dėshirė tė marrė urdhra.

38. Mos e nėnēmo tjetrin gjatė kėshillės, lejo qė secili ta ruajė nderin e vet.

39. Mė mirė lavdėro njė punė tė vogėl tė kryer sesa tė kritikosh njė punė tė vogėl tė pakryer.

40. Nėse dėshiron qė tė tjerėt tė tė vijnė pas, mbill nė mendjet e tyre kujtesėn e mirė pėr ty.
 


Vazhdon.
Pėrktheu: Alaudin Abazi
28.12.2007

                                                      www.klubikulturor.com