Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Gruaja e devotshme (7)

Prej cilėsive tė gruas muslimane ėshtė se ajo nuk vrapon pas dynjasė sikurse gratė e tjera, tė cilat kėrkojnė veshmbathje, tė shėtisin nėpėr restorante apo kėrkojnė ar, argjend apo kėnaqėsi tė tjera tė kėsaj bote.
Gruaja muslimane ėshtė mė e zgjuar se kaq, kėrkon bukurinė e shtėpisė sė saj nė dynja duke e zbukuruar me iman dhe vepra tė mira dhe njėkohėsisht duke shpresuar shpėrblimin tek Allahu i Lartėsuar. Gruas muslimane i intereson shtėpia e saj nė xhenet para shtėpisė sė saj nė dynja dhe pėr kėtė ėshtė e zėnė duke ngritur imanin e saj dhe duke punuar pėr ta arritur kėnaqėsinė e Allahut.

Nuk ėshtė njė grua e cila ia ndalon vetes atė qė ia ka lejuar Allahu nga tė mirat e kėsaj bote dhe bukuritė e saj, mirėpo tė gjitha kėto tė mira i shijon pa shpenzuar para tė majme dhe gjithashtu nuk e ka qėllimin kryesor kėnaqėsinė e kėsaj bote, nuk ėshtė sikurse gratė e tjera, tė cilat qėllimin kryesorė e ka ndėrrimin e mobileve tė shtėpisė apo veshmbathjeve tė saj, gruaja muslimane dėshiron atė qė e ka dėshiruar gruaja e firaunit, ku e ka lutur Allahun duke thėnė: “Ajo tha: “Zoti im, mė bėn njė shtėpi pranė Teje nė xhenet.” (Et-Tahrim 11) Shtėpia e ahiretit e ka larguar atė nga kėnaqėsitė e shtėpisė sė dynjasė, ajo ėshtė e bindur se kjo botė ėshtė njė sprovė pėr njerėzit dhe joshėse pėr ta e nė veēanti pėr femrat.

Allahu i Madhėruar ka thėnė: “Dhe me atė qė tė ka dhėnė Allahu, kėrko (ta fitosh) botėn tjetėr, e mos lė mangėt atė qė tė takon nga kjo botė, dhe bėn mirė ashtu siē tė ka bėrė Allahu ty, e mos bėj tė kėqija nė tokė, se All-llahu nuk i do ērregulluesit.” (El Kasas, 77)

Ibn Kethiri, Allahu e mėshiroftė, nė komentin e kėtij ajeti ka thėnė: “Shpenzoje pasurinė e bollshme qė ta ka dhuruar Allahu i Lartėsuar nė adhurimin e Allahut dhe pėr t’iu afruar Atij me lloje tė ndryshme tė adhurimit pėr tė cilat do tė shpėrblehesh nė dynja dhe ahiret dhe gjithashtu e mos lė mangėt atė qė tė takon nga kjo botė, nga ajo qė ta ka lejuar Allahu nga ushqimet, pijet, veshmbathje, vendbanim, martesėn etj., sepse ti ke obligime ndaj Allahut, ndaj vetes tėnde, ndaj familjes tėnde dhe qė tė gjithėve duhet t’ia japėsh hakun (t’i kryesh obligimet ndaj tyre).” Tefsir Ibn Kethir 3/399.

Po ashtu, Allahu xh.sh. thotė: “O ju njerėz, s’ka dyshim se premtimi i Allahut ėshtė i vėrtetė, pra tė mos u mashtrojė juve jeta e kėsaj bote dhe tė mos u mashtrojė juve ndaj Allahut ai i mashtruari (shejtani). Djalli ėshtė armik i juaji, pra edhe ju konsiderojeni armik, ai e thėrret atė grupin e vet, vetėm pėr t’i bėrė banues tė zjarrit.” (Fatir, 5-6)

Transmeton Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Kjo botė ėshtė burg i muslimanėve, kurse xhenet i jobesimtarėve.” (Muslimi)

Dhe ka thėnė: “Me tė vėrtetė dynjaja ėshtė e ėmbėl dhe e gjelbėruar dhe Allahu i Madhėrishėm ju ka bėrė mėkėmbės nė tė pėr t’ju shikuar se si po veproni, prandaj ruajuni nga dynjaja dhe ruajuni nga gratė sepse sprova e par (qė janė sprovuar) e benu israilėve ka qenė sprova e grave.” Ahmedi nė Musnedin e tij dhe shejh Albani ka thėnė se hadithi ėshtė sahih, shih Es-Sahiha 911.

Dhe pėr kėtė shkak parulla e besimtarit dhe besimtares duhet tė jetė: “E dihet se jeta e botės tjetėr ėshtė mė e dobishme dhe e pėrjetshme.” (El A’la 17)


Pėrktheu: Eroll Nesimi
8.2.2009

                                                      www.klubikulturor.com