Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Sqarim rreth programeve qė zbulojnė tė dhėnat e tė tjerėve nė internet

Kohėve tė fundit, nė rrjetin botėror tė internetit, janė shpėrndarė programe qė japin mundėsinė tė kuptojmė se kush na e ka bllokuar komunikimin ose na ka fshirė emrin nga lista e adresave personale nė Hotmail apo adresa tė tjera tė internetit. Ne, si muslimanė, patjetėr duhet t’u pėrmbahemi normave sheriatike (fetare) dhe t’i kemi parasysh programet tė cilat janė nė kundėrshtim me fenė tonė. Programet e kėtilla nuk duhet tė pėrdoren nga muslimanėt pėr kėto aspekte:

1. Hapja dhe pėrdorimi i kėtyre programeve konsiderohet spiunim, futje nė sekrete e privatėsi tė tjerėve, veprim i cili na ėshtė ndaluar nė Kuran. Allahu i Lartėsuar thotė:
“Mos e spiunoni dhe mos e pėrgojoni njėri-tjetrin! Mos vallė dėshiron ndokush prej jush tė hajė mishin e vėllait tė vet tė vdekur?!” (Huxhurat, 12)
Kėto programe ofrojnė mundėsinė qė tė futemi nė tė dhėnat e njerėzve me tė cilėt kemi kontakt nė rrjetin e internetit dhe kėshtu mund tė arrijmė te informatat private tė tyre.

2. Kėto programe nxisin urrejtje, mėrzi e ligėsi mes njerėzve dhe kėto gjėra lindin hidhėrim e pikėllim mes dy miqve. Ne jemi tė urdhėruar qė tė rregullojmė raportet e ndėrsjella, t’i bashkojmė zemrat nė punė tė mira dhe sjellje tė njerėzishme. Allahu i Lartėsuar thotė: “S’ka kurrfarė tė mire nė shumė prej bisedave tė tyre tė fshehta, pėrveē rastit kur ndokush kėrkon qė tė jepet sadaka ose tė kryhet njė vepėr e mirė apo paqėsim ndėrmjet njerėzve. Atij qė e bėn kėtė pėr tė fituar kėnaqėsinė e Allahut, Ne do t’i japim njė shpėrblim tė madh.” (Nisa, 114)

3. Programet e tilla i ēojnė njerėzit tė krijojnė mendime e opinione tė kėqija pėr tė tjerėt dhe dyshime. Kjo ndodh kur dikush e heq dikė nga lista e adresave ose e bllokon emrin, atėherė kur tjetri e kupton kėtė, fillon tė paragjykoj se ėshtė i padėshiruar pėr tė meqė ai nuk do qė tė mbajė kontakt me tė dhe kėshtu me radhė. Allahu i Lartėsuar e ka ndaluar kėtė me ajet kuranor:
“O ju qė keni besuar! Mėnjanoni shumė dyshime, se, vėrtet, disa dyshime janė gjynah. Mos e spiunoni dhe mos e pėrgojoni njėri-tjetrin! Mos vallė dėshiron ndokush prej jush tė hajė mishin e vėllait tė vet tė vdekur?! Sigurisht qė ju do ta urrenit kėtė! Kijeni frikė Allahun! Me tė vėrtetė, Allahu ėshtė pranues i pendimit dhe Mėshirėplotė.”

Prandaj, duke pasur parasysh kėto qė pėrmendėm, u bėjmė apel vėllezėrve qė tė mos pėrfshihen nė hapjen dhe pėrdorimin e programeve tė kėtilla.
Nė dorė tė Allahut ėshtė suksesi!
 

Husein Serraxh
28.6.2009

                                                      www.klubikulturor.com