Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Tė pėrmendurit e Allahut

   Allahu i Lartėsuar thotė: "Mė pėrkujtoni mua (me adhurim), Unė ju pėrkujtoj ju (me shpėrblim), mė falėnderoni dhe mos mė mohoni."

"O ju qė besuat, pėrkujtojeni Allahun sa mė shpesh!"

"Ata tė cilėt e pėrmendin shumė Allahun dhe ato qė e pėrmendin shumė Allahun, Allahu ka pėrgatitur pėr ta falje (mėkatesh) dhe shpėrblim tė madh."

"Ti pėrmende Zotin tėnd nė vete (nė heshtje) me respekt e me frikė, jo me shprehje tė larta, (pėrmende) nė mėngjes e nė mbrėmje dhe mos u bė prej atyre qė nuk kanė kujdes."

Nga fjalėt e Pejgamberit alejhi selam veēojmė:

"Shembulli i atij qė e pėrmend Zotin e tij dhe i atij qė nuk bėn dhikėr Zotin e tij ėshtė sikurse shembulli i tė gjallit dhe i tė vdekurit."

"A dėshironi t'ju tregoj pėr veprėn tuaj mė tė mirė, mė tė dashur te Sunduesi juaj, me tė cilėn fitoni shpėrblimet mė tė larta tek Ai, veprėn mė tė mirė sesa tė shpenzoni ar dhe tė holla dhe mė tė mirė sesa tė luftoni armikun?” Ata thanė: “Po, si jo!” Tha: “Tė pėrmendurit e Allahut."

Njė njeri erdhi te Pejgamberi alejhi selam dhe i tha: “O i Dėrguar i Allahut, obligimet e fesė janė bėrė shumė pėr mua (ngarkesė e tepėrt), andaj mė trego diēka sė cilės do t'i pėrmbahem.” Pejgamberi alejhi selam i tha: "Le tė jetė gjuha jote gjithmonė e njomė nga dhikri i Allahu."

"Kush ulet nė njė vend dhe nuk e pėrmend aty Allahun, atė do ta godasė pėrbuzja e Allahut dhe kush mbėshtetet nė shtrat dhe nuk e pėrmend Allahun, atė do ta godasė pėrbuzja e Allahut."

"S'ėshtė ulur njė popull nė njė tubim nė tė cilin nuk ėshtė pėrmendur Allahu dhe nuk ėshtė dėrguar pėrshėndetje (salavat) tė Dėrguarit tė tyre, vetėm se i ka kapluar ata pėrbuzja e Allahut. Nėse dėshiron, i dėnon e nėse dėshiron, ua fal."

"Ata njerėz qė ngrihen nga njė tubim ku nuk e pėrmendin Allahun e Lartėsuar s'janė ngritur ndryshe vetėm sikur tė ishin njė trup i ngordhur gomari dhe kėshtu kanė dėshtuar."

Nė njė hadith kudsij thuhet: "Unė jam pranė robit Tim ashtu si mė mendon: Nėse mė pėrmend nė vete, do ta pėrmend nė veten Time, nėse mė pėrmend ne grup, do ta pėrmend nė njė grup mė tė mirė se ai e nėse mė afrohet njė pėllėmbė, do t'i afrohem njė krah (kut), nėse mė afrohet njė krah, do t'i afrohem njė pash e nėse mė vjen duke ecur, do t'i shkoj duke vrapuar."


Pėrmblodhi: Eroll Rexhepi
15.2.2008

                                                      www.klubikulturor.com