Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Falja e sabahut pasqyron se sa e do Allahun e Madhėruar

Lumturia e kėtij djaloshi ishte shumė e madhe kur njė kompani e njohur e pranoi qė tė punonte pėr tė. Ai ishte shumė i lumtur, pasi ishte kandidati i vetėm i pranuar. Ai nėnshkroi kontratėn, e cila thoshte se ai duhet tė pajtohej me respektimin e orėve punuese tė kompanisė, tė dorėzonte raportet javore rreth punės dhe aktiviteteve tė tij dhe tė pranonte qė tė ndėshkohej pėr ēdo shkelje tė rregullave.
Pas njė kohe (tė shkurtėr), djaloshi e takoi udhėheqėsin e tij dhe i tha: “Prej nesėr e tutje nuk do tė vij me kohė. Dhe gjithashtu nuk do t’i dorėzoj nė kohė raportet e mia javore; nė vend tė kėsaj ato do tė vonohen pėr pak kohė. Pavarėsisht nga kjo, nuk do t’ju lejoj tė mė dėnoni dhe ju nuk keni tė drejtė tė mė pushoni nga puna”.
Nėse ne imagjinojmė njė situatė tė tillė, do tė qeshim me sjelljen e kėtij djaloshi. Askush nuk do ta shohė ndryshe vetėm se si tė ēmendur dhe njeri budalla. Si mund tė vijė dikush dhe tė kėrkojė tė drejtat e tij kur nuk i kryen obligimet e tij?!
Prandaj, pse shumica prej nesh e bėjnė tė njėjtin veprim tė ēuditshėm apo edhe mė keq se ky? (Si rrjedhojė ne kryejmė njė mėkat mė tė madh kundėr Ligjit tė Allahut tė Plotfuqishėm) Si mundet njė njeri i shėndoshė mendėrisht ta lejojė veten e tij t’i gėzojė tė gjitha nderet e Allahut, siē janė ushqimi, pija, rrobat dhe kėnaqėsitė e jetės, ndėrsa ai nuk i ofron Allahut obligimin mė tė thjeshtė qė Ai e detyroi atė ta bėjė, tė falet?!
Madje edhe nėse falet, atėherė ai nuk falet me kohė ose falet si gjel (d.m.th. falet me shumė nxitim dhe pakujdesi). Veprat e tij nuk pajtohen me namazin e tij dhe ai nuk e kupton se ēfarė thotė.
Sipas anketės me vizitorėt e web sajtit tonė nė seksionin arabisht tė IslamWay.com, qė pėrfshinte mė shumė se 4000 persona:
14% prej tyre kurrė nuk e falin sabahun nė kohėn e tij
16% prej tyre rrallė e falin sabahun nė kohėn e tij
33% prej tyre shpesh e falin sabahun nė kohėn e tij
35% gjithmonė e falin sabahun nė kohėn e tij
I lartėsuar qoftė Allahu! Ne nuk jemi duke folur pėr jurisprudencėn rreth sė cilės dijetarėt nuk pajtohen apo qoftė njė sunet pėr tė cilin kemi zgjedhje ta bėjmė apo jo. Jemi duke folur pėr ABC-nė e Islamit. Jemi duke folur pėr namazin, tė cilin Allahu i Plotfuqishėm ua ka obliguar tė gjithė muslimanėve – pa marrė parasysh cilat janė kushtet e tyre. Kur Allahu i Plotfuqishėm i urdhėroi muslimanėt tė falen, Ai i paralajmėroi ata tė cilėt e vonojnė faljen pas kohės sė pėrcaktuar, duke thėnė:
“Mjerė pėr ata tė cilėt falen, tė cilėt ndaj namazit tė tyre janė tė pakujdesshėm.” (Sure Maun: 4-5)
Komentuesit thonė se ajo qė nėnkuptohet prej kėtij ajeti ėshtė falja pas kohės sė caktuar. Ata gjithashtu kanė thėnė: “Mjerė” ėshtė njė luginė shumė e thellė e zezė nė xhehenem. A nuk besojmė nė fjalėt e Allahut?
Shumė prej muslimanėve nė ditėt e sotme e neglizhojnė faljen e sabahut sikur se ai (namazi) nuk vlen pėr ta. Kjo ėshtė pse ata e falin atė mė vonė se koha e tij. Bile, disa prej tyre e falin atė pak para namazit tė drekės. Tė tjerėt ndoshta nuk e falin kurrė, madje as pėr kompensim (kaza). Atėherė pse gjithė kjo pėrtaci pėrballė asaj qė meriton Allahu i Plotfuqishėm? A nuk predikojmė se e duam Allahun e Plotfuqishėm mė shumė se ēdo gjė tjetėr? Nėse ndonjėri prej nesh e do dikė me njė dashuri tė vėrtetė, ai do tė jetė i gatshėm pėr ta takuar atė. Ai mund tė jetė duke menduar pėr tė shumicėn e kohės. Nėse ai ka njė takim me tė, ai NUK mund tė flejė derisa ta takojė atė qė e do. Pra, ata falės pėrtacė, tė cilėt nuk e falin namazin e sabahut, a e duan me tė vėrtetė Allahun? A i respektojnė me tė vėrtetė urdhrat e Tij? A janė tė pėrmalluar pėr ta takuar Atė?
Le tė paramendojmė se njė multimilioner i ofron njėrit prej punėtorėve tė tij ēdo ditė nga 1000$ vetėm me njė kusht, qė punėtori duhet tė shkojė ēdo ditė nė mėngjes nė shtėpinė e punėdhėnėsit tė tij pėr ta zgjuar atė dhe pastaj tė largohet. Njė detyrė kaq e thjeshtė mund t’i marrė punėtorit vetėm 10 minuta. Kjo ofertė jashtėzakonisht bujare do tė jetė e vlefshme pėrderisa punėtori vazhdon ta thėrrasė punėdhėnėsin rregullisht. Nė tė kundėrt, do tė ndėrpritet pėrgjithmonė dhe punėdhėnėsi do t’i kėrkojė t’ia kthejė tė gjitha paratė qė ka marrė, nėse ai nuk kujdeset ta thėrrasė punėdhėnėsin e tij ndonjėherė pa asnjė shfajėsim.
Kėshtu, nėse ti, vėlla musliman, do tė ishe ai punėtor, a do ta neglizhoje thirrjen nė shtėpinė e punėdhėnėsit tėnd? A nuk do tė kujdeseshe pėr ta zgjuar ēdo ditė pėr t’i marrė njė mijė dollarė? Bile nėse njė mėngjes do tė dėshtoje – a nuk do tė pėrpiqeshe me tė gjitha mėnyrat tė dėshmosh se me tė vėrtetė nuk ishe i aftė pėr t’u zgjuar?
Allahut i takon shembulli mė i lartė, po ēfarė do tė bėje vėllai im i dashur nė drejtim tė Zotit tėnd, Allahut tė Plotfuqishėm? Ai ėshtė i Vetmi i Cili tė jep mėnyrat e tua tė tė jetuarit dhe i Cili tė nderoi me ēdo gjė, tė mirat e tė Cilit janė plotėsisht mė shumė se milionat e pėrditshme tė dollarėve. Ai ėshtė i Cili thotė:
“…po tė pėrpiqesh pėr t’i numėruar tė mirat e Allahut, nuk do tė mundesh (do tė dėshtosh)…” (Sure Ibrahim: 34)
A nuk e meriton ky Zot, i Gjithėmėshirshmi, Bujari, qė tė zgjohesh pėr Tė ēdo mėngjes rreth orės 5.30 pėr ta falėnderuar Atė vetėm 5 ose 10 minuta pėr tė mirat e Tij tė mėdha dhe dhuratat e Tij bujare?!

Gjykimi ndaj atyre tė cilėt e neglizhojnė faljen e namazit tė sabahut nė kohė

Allahu i Plotfuqishėm thotė: "...namazi ėshtė obligim (pėr kohė) i caktuar pėr besimtarėt." (Nisa: 103)
Islami ėshtė njė mėnyrė gjithėpėrfshirėse e jetės... ėshtė si njė marrėveshje midis Zotit tė Lartė dhe robėrve tė Tij tė pėrulur. Nė pajtueshmėri me kėtė marrėveshje, robi zotohet pėr t'i kryer obligimet para Allahut. Me respektimin e kėtyre obligimeve, Allahu do t'i japė robit tė drejta dhe privilegje. Ėshtė e pandjeshme qė ti tė pajtohesh me kėtė marrėveshje, pastaj bėn ēfarė dėshiron dhe lė anash ēfarė dėshiron. Allahu i Plotfuqishėm thotė nė Kuran:
"O ju qė besuat, hyni nė islamizmin e tėrėsishėm (pėrqafoni fenė islame nė tėrėsi), e mos ndiqni rrugėn e djallit, sepse ai ėshtė armik i juaji i hapėt." (Bekare: 208)
Komentuesit thonė: Kjo nėnkupton tė pranosh Islamin me gjithė legjislaturėn dhe rregullat. Allahu ishte hidhėruar me popullin e Israilit kur ata praktikuan ēfarė u pėlqente prej Fesė sė Tij dhe e neglizhonin pjesėn tjetėr. Pėr kėtė Ai u adresoi atyre thėnien:
"... A e besoni njė pjesė tė librit, e tjetrėn e mohoni ? Ē'mund tė jetė ndėshkimi ndaj atij qė punon ashtu prej jush, pos poshtėrim nė jetėn e kėsaj bote, e nė Ditėn e Gjykimit ata hidhen nė dėnimin mė tė ashpėr. Allahu nuk ėshtė i pakujdesshėm ndaj asaj qė veproni ju." (Bekare: 85)
Pėr sa i pėrket pėrpikėrisė nė orar, ajo ėshtė e kėrkuar. I Dėrguari i Allahut (paqja qoftė mbi tė) i shihte ata tė cilėt nuk kujdesen pėr kryerjen e namazit tė sabahut dhe jacisė me xhemat si hipokritė tė qartė "munafikun". Pra ēfarė mendon pėr ata tė cilėt nuk e falin fare sabahun, as me xhemat e as vetėm (nė shtėpi)?
I Dėrguari i Allahut (paqja qoftė mbi tė) ka thėnė: "Nuk ka namaz mė tė vėshtirė pėr hipokritėt sesa sabahu dhe jacia. Dhe sikur ta dinin se ēfarė ka nė to (tė mira, shpėrblim, sevape) do t'i falnin ato qoftė edhe duke ardhur zvarrė." (Transmeton Buhariu)
Allahu i Plotfuqishėm pėrmend se Ai i shkėput lidhjet me secilin qė neglizhon namazin e obliguar. Pėrveē kėsaj, i Dėrguari i Allahut (paqja qoftė mbi tė) ka thėnė: "Kurrė mos e lė namazin me qėllim, sepse kushdo qė bėn ashtu ėshtė i refuzuar nga Allahu dhe i Dėrguari i Tij." (Transmeton imam Ahmedi)
Pra, a dėshiron o vėlla dhe motėr muslimane, qė mė i afėrmi pėr ty tė tė refuzojė? Atėherė si e neglizhon namazin dhe i jep shkak Allahut qė tė tė refuzojė?

Pra...ēfarė duhet tė bėj unė tani?

• Ēdonjėri prej nesh duhet tė rregullojė njė orė me alarm pėr t'u zgjuar ēdo ditė pėr namazin e sabahut.
• Ne duhet t'i japim namazit vendin e tij nė jetėn tonė dhe duhet t’i rregullojmė punėt tona nė pajtim me kohėt e rregullta tė namazit. (Fatkeqėsisht ne bėjmė pikėrisht tė kundėrtėn!)
• Ne duhet tė flemė herėt dhe tė zgjohemi pėr sabah dhe pastaj tė shkojmė nė punė. Menjėherė pas sabahut, Allahu u shpėrndan njerėzve furnizimin.
• Secili prej nesh duhet tė kėrkojė njė shoqėri tė mirė, e cila do ta zgjojė atė pėr namazin e sabahut. Pėr mė tepėr, ata duhet ta ndihmojnė domosdo pėr ta mbėshtetur nė njė punė tė tillė aq tė mirė.
• Ne duhet tė vazhdojmė tė themi lutjet e natės (tė cilat i themi para se tė biem pėr tė fjetur) duke e lutur Allahun tė na ndihmojė tė kryejmė namazin.
• Tė ndihemi fajtorė nėse na ikėn qoftė edhe njė namaz i vetėm obligativ. Pėr mė tepėr, duhet tė betohemi qė kurrė tė mos e pėrsėrisim kėtė mėkat tė madh.

Na bėftė Allahu prej atyre qė vėrtetė e duan Atė! Na dhėntė sinqeritet nė fjalė dhe vepra (Amin)! Nė fund, ēfarė ėshtė e drejtė (saktė) nė kėtė artikull ėshtė dhuratė prej Allahut dhe ēfarėdo gabimi apo lėshimi ėshtė prej meje apo shejtanit.

Marrė nga islamway.com
Pėrktheu dhe pėrshtati: Besnik Abrashi
17.8.2007

                                                      www.klubikulturor.com