Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Fjala e mirė

Allahu i Lartėsuar na mėson qė ta themi fjalėn e mirė ēdo ditė dhe nė tė gjitha rastet. Ai na udhėzon gjithashtu qė tė pėrmbahemi nga pėrdorimi i fjalėve tė kėqija dhe fjalėve tė shejtanit. Ai thotė: “A nuk ke kuptuar se si Allahu bėri shembull fjalėn e mirė si pema e mirė, qė rrėnjėt e saj janė thellė (nė tokė) e degėt e saj janė lart, E qė me vullnetin e Zotit, ajo e jep frytin e vet nė ēdo kohė. Allahu pra u parashtron njerėzve shembuj, ashtu qė ata tė mendojnė.” (Ibrahim, 24-25)
Allahu na vė nė dijeni se Ai pranon prej nesh fjalėn e mirė dhe veprėn e mirė. Ėshtė gjithashtu Ai qė na jep fuqi, pushtet dhe njė pozitė tė lartė nė kėtė jetė dhe nė jetėn tjetėr. Allahu i Lartėsuar thotė: “E ti robėrve tė Mi thuaju: "Le ta thonė atė qė ėshtė mė e mira, pse djalli ndėrsen mes tyre, e ėshtė e ditur se djalli ėshtė armik i hapėt i njeriut." (Isra, 53)
Allahu na udhėzon me kėtė ajet qė tė themi fjalėn e mirė dhe tė flasim me dashuri me njerėzit, ndryshe do t’i humbim ata. Djalli do tė luajė rolin e tij pėr tė na ndarė dhe pėr tė krijuar armiqėsi midis nesh. Edhe nėse ekziston ndonjė mosmarrėveshje, armiqėsi, grindje, konflikt midis dy personash, muslimani duhet tė thotė fjalėn e mirė dhe tė bėjė mė tė mirėn pėr mėnjanimin e tyre.
Fjala e mirė ėshtė ajo ēka njerėzit duhet ta kuptojnė qė tė pėrfitojnė prej saj, ta ndjekin atė dhe t’i nxisin tė tjerėt tė veprojnė si ata. Fjala e keqe sjell pasoja tė kėqija pėr ata qė i shqiptojnė.
Muslimani duhet tė shikojė sjelljet e tij, mėnyrėn e tė folurit dhe ēdo gjė qė bėn. Nėse nuk e bėn kėtė, ai nuk do tė mund tė kėrkojė nga tė tjerėt qė tė veprojnė ashtu; ju nuk mund t’u kėrkoni tė tjerėve tė bėjnė atė qė ju nuk e bėni. Allahu i Lartėsuar i fajėson ata qė predikojnė njė gjė, por bėjnė njė gjė tjetėr.

Vėllezėr tė dashur!
Fjala e mirė dhe fjala e keqe dalin qė tė dyja nga e njėjta gojė dhe pasqyrojnė personalitetin, pikėpamjen, sjelljen dhe brendėsinė e individit. I Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, na mėson tė themi fjalėn e mirė, ose tė heshtim. Nė njė rast tjetėr, i Dėrguari alejhi selam na kėshillon tė kontrollojmė gjuhėn (tė folurit), nėse duam qė tė kemi sukses dhe tė jemi tė shpėtuar.
Mos harroni! Ata qė janė tė mirė, kanė edhe bashkėshorte tė mira. E kundėrta ėshtė gjithashtu e vėrtetė. “Tė kėqijat (gra ose fjalė) janė pėr tė kėqijtė edhe tė kėqijtė janė pėr tė kėqijat, ndėrsa tė ndershmet janė pėr tė ndershmit edhe tė ndershmit janė pėr tė ndershmet. Ata janė tė pafajshėm nga ajo qė u thonė atyre. Ata kanė falje tė madhe dhe furnizim tė begatshėm.” (Nur, 26)
Nėse dėshironi tė shlyeni mėkatet dhe gabimet tuaja, duhet tė merrni nismėn pėr tė bėrė mirė pėr veten tuaj dhe pėr tė tjerėt. Kontrolloni veten nėse jeni midis njerėzve tė mirė apo jo. Qė tė bėheni tė mirė dhe tė thoni tė mirėn, duhet qė ushqimi juaj tė jetė hallall, shtėpia juaj tė jetė e rregullt, tė visheni mirė dhe pastėr, mėnyra juaj e tė jetuarit tė jetė e mirė dhe e pastėr. Vetė ju duhet tė jeni i ndershėm, i sinqertė, zemėrhapur dhe i drejtė. Kur tė pėrpiqeni e t’i zotėroni kėto cilėsi, pa dyshim qė mund ta thoni tė vėrtetėn dhe fjalėn e mirė.


Pėrgatiti: Almedin Ejupi
7.9.2007

                                                      www.klubikulturor.com