Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Gruaja e devotshme (5)

Cilėsia e pestė

Gruaja muslimane ėshtė e nėnshtruar dhe sakrifikon pėr burrin e saj. Ajo e harron veten dhe kujton gjithmonė burrin e saj, u jep prioritet kėnaqėsive dhe dėshirave tė tij ndaj tė sajave.
Respektimi i burrit nė atė qė nuk ėshtė haram ėshtė qėllimi i saj kryesor; po ta humbė kėtė gjė, pėr tė ėshtė njėlloj si tė kishte humbur ajrin me tė cilin merr frymė.

Ibn El Xheuzi, Allahu e mėshiroftė, ka thėnė: “Gruaja e menēur e ka pėr obligim qė, kur gjen njė burrė tė devotshėm, i cili i pėrshtatet asaj, tė mundohet ta kėnaqė atė dhe tė largohet nga ēdo vepėr qė e pengon atė sepse nėse ajo bėn ndonjė vepėr qė e hidhėron atė apo e pengon atė, kjo do ta shqetėsojė atė dhe do ta mėrzisė. Ai do ta mbajė mėrzinė nė vetvete dhe ka mundėsi qė kur ta gjej momentin e duhur, ta shkurorėzoj atė ose tė marrė ndonjė tjetėr.” (Ahkam En-Nisa)
Njohja e veprave dhe e fjalėve qė bashkėshorti i saj i pėlqen ose nuk i pėlqen dhe veprimi sipas asaj qė dėshiron burri ėshtė prej kushteve tė njė jetese tė lumtur.

Shurjeh el Kadi tregon ngjarjen e tij pasi u martua me njė grua tė fisit Beni Temim. Ai vazhdon dhe thotė: “Pasi hyra natėn e parė me gruan time, shkova pėr tė marrė abdest. U ngrit gruaja dhe mori abdest bashkė me mua. U fala e edhe ajo u fal me mua. Pasi mbarova namazin, e luta Allahun qė tė jetė gruaja ime njė dhuratė e begatshme dhe tė mė dhurojė Allahu prej tė mirave tė saj dhe tė mė mbrojė nga tė kėqijat e saj.”
Vazhdon Shurejhu dhe thotė: “Pasi pėrfundova fjalėt e mia, filloi ajo duke falėnderuar Allahun dhe duke e lavdėruar Atė, pastaj tha: “Unė jam njė grua e panjohur pėr ty (nuk njihemi), mė trego se ēfarė ke dėshirė ti e unė tė veproj ashtu dhe ēfarė urren ti, qė t’u largohem atyre veprave.”
I thashė: “Unė kam dėshirė kėto sende dhe i urrej kėto.” Ia tregova veprat dhe thėniet tė cilat urrej. Mė tha: “A ke dėshirė qė familja ime tė tė vizitojė?” I thashė: “Unė jam gjykatės dhe kam frikė se mos i mėrzis ata.” Pastaj mė pyeti: “Kė dėshiron prej fqinjėve qė tė tė vizitojnė?” Dhe unė i tregova pėr kėtė.
Thotė Shurejhu: “Kam jetuar me kėtė grua njė jetė shumė tė mirė dhe tė lumtur, derisa u bė njė vit. Kur hyra nė shtėpi, pashė njė grua tė vjetėr, e cila urdhėronte dhe ndalonte (kėshillonte duke e urdhėruar dhe ndaluar). E pyeta gruan se kush ishte kjo grua, mė tha: “Kjo ėshtė nėna ime.”
Nėna e saj tha: “Si je ti dhe si po kalon me gruan?” Shurejhu ia ktheu: “Nuk ka grua mė tė mirė.” Ajo tha: “S’janė mbushur shtėpitė me sherr mė tė madh sesa nga ankimet apo pakėnaqėsitė. E nėse sheh nė tė (gruan tėnde) diēka tė dyshimtė, atėherė pėrdore thuprėn.”
Thotė Shurejhu: “Na vizitonte nėna e saj njė herė nė vit, e kėshillonte vajzėn e saj dhe e mėsonte atė. Kam kaluar me gruan time njėzet vite dhe nuk jam hidhėruar me tė vetėm se njė herė, rast nė tė cilin kam qenė unė fajtor dhe i kam bėrė padrejtėsi asaj.”

Ky tregim ėshtė njė shembull i gjallė i cili tregon pėr njė grua e cila ka pasur cilėsi tė lakmueshme, qė ka pasur prioritet kėnaqėsitė e burrit tė saj ndaj kėnaqėsive tė veta.
Nėnshtrimi ndaj burrit tė saj ka qenė pėr tė baza pa tė cilėn nuk ka mundur tė jetojė.

Prej shkaqeve kryesore tė mosmarrėveshjeve mes dy bashkėshortėve ėshtė mosnėnshtrimi i gruas ndaj burrit tė saj, saqė arrihet deri te shkurorėzimi. Prej shkaqeve kryesore tė lumturisė bashkėshortore ėshtė nėnshtrimi i gruas ndaj burrit tė saj.

Nuk ka dyshim se nėnshtrimi i gruas ndaj burrit tė saj mbron familjen nga humbja dhe shkapėrderdhja e saj gjithashtu e bėn burrin tė lumtur dhe tė dashuruar ndaj gruas sė tij. Burri ėshtė dera e gruas, derė pėr nė xhenet nėse ajo i nėnshtrohet atij nė gjėrat e lejuara e jo nė harame, apo derė pėr nė xhehenem nėse ajo nuk i nėnshtrohet atij.
 


Pėrktheu: Eroll Nesimi
18.1.2009

                                                      www.klubikulturor.com