Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Pengesat e lumturisė

   Lumturia ėshtė njė kėrkesė e pėrgjithshme e njerėzve, disa prej tyre e kėrkojnė nė pasuri, disa nė autoritet, tė tjerėt nė pasjen e diplomave, mirėpo a thua vallė kanė hasur nė atė qė po kėrkojnė?!
   S’ka dyshim se shumė barrikada dalin pėrpara kėrkimit tė lumturisė, pėrpara jetės pėr tė jetuar si i lumtur. Nė vijim do tė cek pengesat mė kryesore pėr mosarritjen e lumturisė:

1-Kufri (mosbesimi): Allahu i Madhėruar thotė: “Atė qė Allahu dėshiron ta lėrė tė humbur, zemrėn e tij ia bėn shumė tė ngushtė si tė ngjitej nė qiell.” (El En-Am, 125) Kėshtu e pėrshkruan Kurani i Shenjtė mjerimin e mosbesimit.

2-Bėrja e mėkateve, krimeve: Nuk dėshiroj tė argumentoj pėr kėtė ēėshtje, se ėshtė e qartė, mirėpo vetėm sa pėr rikujtim do tė pėrmend disa thėnie nga mosbesimtarėt pėr tė qenė mė i qartė.
Thotė Aleks Kariel: “Njeriu nuk mund tė paragjykojė rezultatet qė dalin nga gabimet, tė cilat nuk tė lėnė tė jesh i lumtur.”
Sokrati thotė: “Me tė vėrtetė krimineli ėshtė njeriu mė i palumtur qė ekziston, e nėse ėshtė kriminel dhe nuk ėshtė dėnuar pėr krimin e tij ėshtė jo i lumtur.”
Kėshtu pra thonė jobesimtarėt, ndėrsa nė njė transmetim thuhet se njė sahab kishte bėrė njė mėkat dhe erdhi tek i Dėrguari alejhi selam dhe i tha: “Mė ekzekuto, o i Dėrguar i Allahut!” dhe kėtė e pėrsėriti tri herė, derisa u ekzekutua.

3-Smira dhe zilia: Ēėshtja e smirės ėshtė shumė e rrezikshme, prandaj Allahu i Lartėsuar na ka urdhėruar tė kėrkojmė mbėshtetje tek Ai nga sherri i smirėziut. Thotė Allahu i Madhėruar: “Thuaj: “Kėrkoj mbėshtetje te Zoti nga sherri i smirėziut, kur vepron me smirė.” (El-Felek, 5)
Gjithashtu thotė i Lartėsuari: “A u kanė zili atyre njerėzve pėr atė qė Allahu u dha nga mirėsitė e Tij…” (En-Nisa, 54)
I Dėrguari alejhi selam, duke kėshilluar umetin e tij, thotė: “Mos hulumtoni as mos pėrgjoni tė metat mes jush, mos kini zili, mos ia ktheni shpinėn njėri-tjetrit, mos urreni njėri-tjetrin, por bėhuni robėr tė Allahut.”

4-Hidhėrimi: S’ka dyshim se hidhėrimi ėshtė njėra prej pengesave kryesore tė lumturisė dhe rehatisė, prandaj Allahu i Lartėsuar i ka lavdėruar besimtarėt duke thėnė pėr ta: “… dhe qė, kur i zemėron dikush, falin.” (Esh-Shura, 37). I Dėrguari i Allahut alejhi selam ka thėnė: “Nuk shikohet i forti nė shpejtėsi, mirėpo i fortė ėshtė ai i cili e ndalon veten e tij nė hidhėrim.”

5- Padrejtėsia: Ky akt pėrfundimin e ka shumė tė hidhur, tė keq. Njeriu qė bėn zullum ka kaluar tė gjitha kufijtė. Po cek njė shembull kohor, i cili pasqyron rezultatin e padrejtėsisė nė fund. Njė person ishte kryelartė, mendjemadh, zullumi i tij arriti kulmin. Njė ditė prej ditėsh pengonte besimtarėt, tė cilėt adhuronin Allahun, dhe u tha: “Ku ėshtė Zoti juaj? Do ta vendos nė hekura.” Nuk shkoi kohė e gjatė ky njeri pėsoi njė aksident automobilistik me njė kamion qė po transportonte hekura dhe copat e hekurit ishin futur nė trupin tij. Nuk mundėn ta nxirrnin prej aty veēse duke prerė trupin e tij.

6- Frika nga dikush tjetėr pėrveē Allahut tė Madhėruar: Frika nga dikush tjetėr pėrveē Allahut mbjell nė zemėr mjerim, poshtėrim. Thotė Allahu i Lartėsuar: “Kush ėshtė mė fajtor se ai qė pengon tė pėrmendet nėpėr xhamitė e Allahut Emri i Tij dhe pėrpiqet pėr shkatėrrimin e tyre?! Ata nuk duhet tė hyjnė nė to, pėrveēse tė frikėsuar…” (El Bekare, 114)
Ndėrsa Ibrahimi alejhi selam i tha kėshtu popullit tė tij: “Unė nuk i kam frikė idhujt tuaj…” (El En-Am, 80)

7- Mendimi i keq, dyshimi: Allahu i Madhėruar ka thėnė: “O ju qė keni besuar! Mėnjanoni shumė dyshime, se vėrtet disa dyshime janė gjynah…" (El-Huxhurat, 12). I Dėrguari alejhi selam thotė: “Kini kujdes (ruajuni) nga dyshimet.”

8- Konsumimi i pijeve alkoolike: Disa njerėz mendojnė se lumturia e kėsaj bote ėshtė nė gjėrat e ndaluara, si alkooli, droga, prostitucioni etj.; nxitojnė drejt tyre duke ikur nga telashet e kėsaj dynjaje, mirėpo bėhen si tė ishin refugjatė tė zjarrit, pasi kėto gjėra e shtyjnė njeriun drejt mjerimit, kalbjes, defekteve, prishjes e degjenerimit.

9- Kibri, mendjemadhėsia: Mendjemadhi ėshtė ēdo herė nė mjerim shpirtėror dhe vuajtje trupore, edhe nė qoftė se ėshtė kryelartė ndaj robėrve tė Allahut. Thotė Allahu i Lartėsuar: “Mos i trajto njerėzit me nėnēmim dhe mos ec nė tokė me mendjemadhėsi, se Allahu nuk i do mendjemėdhenjtė e mburracakėt!" (Lukman, 18)

Tė nderuar lexues, pasi u njohėm me disa nga pengesat e lumturisė, atėherė nuk na mbetet vetėm se tė pėrgatitemi pėr lėnien e tyre dhe realizimin sa mė tė suksesshėm pėr tė qenė tė lumtur nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr.
Lus Allahun Fuqiplotė tė na lumturojė, tė na begatojė dhe tė na mėshirojė!

 


Eroll Rexhepi
6.6.2008

                                                      www.klubikulturor.com