Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Jeta ėshtė e bukur dhe shija e saj ėshtė e ėmbėl, por respektimi i Allahut ėshtė mė i ėmbėl

Njė ditė prej ditėsh po ecja nė njėrin prej tregjeve nė qytetin Haber nė lindje tė Arabisė Saudite. Isha ulur nė njėrėn prej kafiterive "coffee shop" duke pirė kafe dhe duke lexuar gazetėn time tė preferuar. Njė vajzė me sy tė bukur, trup tėrheqės, me njė lėvizje tė shpejtė kaloi para meje, duke mė shikuar mua me njė shikim tė hutuar, tė etur  pėr pamjen dhe bukurinė time elegante. U ngrita dhe u mundova ta largojė atė pa ndjerė asgjė. Kur ajo hyri nė njėrėn prej dyqaneve, nuk pata mundėsi tė hyj pas saj nga frika prej njerėzve e jo nga frika e Allahut. Ajo e ktheu fytyrėn e saj nga unė duke mė bėrė shenjė me dorėn e saj tė bukur, tė butė, tė mbushur me unaza dhe hallka. Atėherė pa e mbajtur veten hyra nė dyqan, ndėrsa ajo mė tha: "A ke mundėsi tė ma tregosh numrin e telefonit?" Ia tregova numrin pėrmendėsh, ndėrsa ajo e regjistroi nė mobilin e saj.

Nė orėt e vona tė kėsaj nate mė thirri nė telefon dhe filluam tė flasim fjalė tė ėmbla dhe ta pėlqenim njėri-tjetrin. Atėherė ajo mė tha se jam njė grua e shkurorėzuar, jam njė zonjė dhe posedoj pasuri tė madhe, jam nė moshėn 31-vjeēare, por unė kur e pash atė, sikur tė ishte njė vajzė e re  nė moshėn 18-vjeēare.

Pas kėsaj bisede telefonike filluam tė lemė takime, fillimisht nėpėr restorante dhe kafiteri. Ēdoherė kur e takoja nuk kisha mundėsi ta puthja, bile sė paku dorėn e saj. Kėshtu filloi tė mė pėlqente pėr ēdo ditė e mė shumė. Thash nė veten time se kjo ėshtė njė grua e ndershme dhe nuk ėshtė njohur me dikė para meje dhe nuk dėshiron tė njihet me askėnd tjetėr pėrveē meje, sepse unė nė shikimin e saj  isha djalė i bukur tė cilin ajo kėrkonte.

Njė ditė prej ditėsh mė thirri nė telefon dhe mė tha: "Dėshiroj tė takohem me ty pėr njė ēėshtje shumė me rėndėsi." I : "Unė bėj pėr ty ēfarė tė duash, ti je jeta ime." Mė tha se dėshironte tė takohej nė filan restorant pas pak kohe. I  se jam gati dhe menjėherė do tė vij. U takuam nė restorant biseduam sė bashku dhe i : "Ē'dėshiron prej meje, jeta ime, unė jam nė gjendje ta bėj." Kur ajo nxori prej ēantės sė saj njė biletė udhėtimi me aeroplan pėr nė Kajro, biletė e shkallės sė parė e shkruar  nė emrin tim dhe gjithashtu mundėsia pėr tė qėndruar aty tri ditė nė njėrin prej hoteleve mė tė  bukura me pesė yje. Gjithashtu, me vete mbante njė ēek nė vlerė prej 10.000 rijal saudije.

Atėherė mė tha mua: "Dėshiroj qė pasnesėr tė shkosh nė Kajro, sikur qė tė kam rezervuar biletėn. Tė shkosh nė atė hotel qė tė  dhe  tė kėrkosh filan person. Ky ėshtė numri i telefonit tė tij, gjersa ky person tė shkojė me ty  nė filan agjenci dhe tė nėnshkruaj nė vendin tim dhe me tė gjithashtu  vijnė disa rroba  dhe zbukurime mė tė mirat nė botė tė cilat do tė vijnė prej Parisit. Kjo ėshtė letra  e autorizimit prej meje dhe kėrkoj mos tė humbėsh kėtė shans." I : "Jam i gatshėm tė bėj ēdo gjė pėr ty, jeta ime."

Mora pushim nė punė pas njė grindje tė madhe me drejtorin tim. Mora rrugėn pėr udhėtim nė tė njėjtėn kohė qė ishte caktuar. Pasi qė arrita nė Kajro nė orėn katėr pas ikindisė, shkova nė hotel dhe pushova pak. Nė orėn gjashtė tė mbrėmjes e mora mobilin dhe e thirra numrin tė cilėn e kisha marrė prej asaj vajze.

A mund tė paramendoni se kush ishte nė atė telefon. Ishte shoqja ime (ishte gruaja me tė cilėn u takova)!

E pyeta nė telefon se a je ti filania? Mė tha: "Po, me tėrė mishin dhe trupin tim." Mė tha: "A tė duket kjo njė gjė e ēuditshme? I : "Po."

Mė tha mua: "Unė kam ardhur qė tė sqaroj ēėshtjen edhe mė shumė." Pastaj mė tha: "Eja, i dashuri im, nė dhomėn numėr…"

Shkova me shpejtėsi, isha i gėzuar. Hyra nė dhomėn nė tė cilėn ishte ajo nė tė njėjtin hotel ku isha edhe unė. Kur e pashė, kishte vesh rroba shumė tė tejdukshme, tėrheqėse qė ai i cili e sheh nė njė gjendje tė tillė nuk ka mundėsi ta pengoj veten e tij. Kur hyra, mė pėrqafoi dhe filloi  tė mė ledhatonte dhe tė luante me mua. E harrova veten time nė kėtė rast dhe bėra marrėdhėnie me tė. Jo, jo, nuk bėra marrėdhėnie, por bėra zina. Kėshtu  mė pėlqeu ulja me tė dhe e zgjata pushimin tim deri nė dhjetė ditė. Tėrė kėtė kohė qėndrova me tė, pastaj u kthyem pėr nė Saudi nė tė njėjtin aeroplan tė shkallės sė parė. Ishim tė ulur afėr njėri-tjetrit. Vazhdova me tė nė kėtė gjendje rreth njė vit. Shkoja tek ajo pėr tė bėrė zina nė banesėn e saj, po ashtu edhe ajo nganjėherė vinte nė banesėn time. Nuk ishte banesa ime aq e bukur sa ta meritojė qė ajo tė vinte tek unė, por ajo vinte pėr shkak tė bukurisė sime dhe pėr tė shfryer epshin e saj.

Njė ditė prej ditėsh ishim unė dhe vėllai im nė qytetin Rijad, kryeqytetin e Saudisė. Caktimi i Allahut dhe na ndodhi njė aksident trafiku. Vėllai im u godit me njė gjakderdhje tė madhe, ndėrsa unė nuk u godita me asgjė, pėrveē disa goditjeve tė vogla. Njerėzit u tubuan rreth nesh. Erdhi ndihma e shpejtė dhe na mori, na dėrgoi nė njėrėn prej spitaleve qė ishin afėr aksidentit tonė. Vėllanė tim e futėn menjėherė nė dhomėn e operacionit. Mjeku kėrkoi nga unė qė  tė jap gjak pėr vėllanė tim, sepse gjaku i tij ishte i njejtė me gjakun tim.  se isha gati. Mjeku mė mori nė dhomėn ku jepet gjaku. Pasi qė e mori gjakun prej meje e kontrolloi nga sėmundjet e ndryshme. Unė isha i sigurt nė veten time. Pas rezultatit tė kontrollimit tė gjakut erdhi mjeku dhe fytyra e tij ishte e pikėlluar. Mendova se gjendja e vėllait tim ėshtė keqėsuar edhe mė shumė dhe e pyeta mjekun: "Ē'po ndodh me vėllain tim? Mė trego, tė lutem! Mjeku mė tha: "Biri im dėshiroj tė jesh njeri besimtar nė caktimin e Allahut." Atėherė zbrita  prej krevatit u ngrita nė kėmbė duke bėrtitur me njė zė shumė tė lartė.

A ka vdekur vėllai im? A ka vdekur vėllai im? Mė tha: "Jo." I :"E ēfarė atėherė? Mjeku mė tha: "Gjaku yt ėshtė i ndotur me virusin famėkeq tė sidės." Fjala e tij zbriti si njė furtunė e madhe mbi mua. Ah, sikur toka tė qahej dhe tė mė pėrpinte menjėherė para se tė ma thotė kėtė fjalė! Nė kėtė rast  mė ra tė fikėt dhe rashė nė tokė menjėherė. Pasi u ngrita prej kėsaj gjėje tė papritur, trupi im filloi tė dridhet dhe  me veten time: "O Zoti im, o Zoti im prej kur unė jam nė kėtė gjendje?"

Mjeku mė tha mua: "Ty ende nuk tė ka goditur (nuk tė ka kapluar) kjo sėmundje, por e bart kėtė virus dhe do tė vazhdojė gjatė tėrė jetės tėnde." Dy ditė pas aksidentit, vdiq vėllai im, Allahu e mėshiroftė! U pikėllova shumė pėr tė, sepse nuk ishte vetėm vėlla por ishte mė shumė.

Dhjetė ditė pas vdekjes sė vėllait tim  mė thirri “shoqja” ime nė telefon dhe mė tha: "Ku je ti, i dashuri im? Ka kaluar njė kohė e gjatė qė nuk tė kam parė." I hidhėruar dhe me zė tė lartė iu drejtova: "Ē'dėshiron prej meje?" Mė tha:"Ēfarė po ndodh me ty?" I thash se ka vdekur vėllai im nė njė aksident dhe jam i mėrzitur. Mė tha: "I gjalli ėshtė mė prioritar se i vdekuri" dhe nuk mė tha Allahu e mėshiroftė. Nė fund mė tha: "Kur do tė takohem prapė? I thash se nuk do tė shoh mė asnjėherė pas kėsaj dite. Mė tha: "Pėrse?" I thash: "Tė them tė drejtėn, unė tė dua shumė dhe nuk dėshiroj qė tė dėmtoj me diēka." Mė pyeti se ēfarė ka ndodhur? I thash: "Unė bart virusin e sidės." Mė tha: "Si e dite kėtė?" I thash: "Kur ndodhi aksidenti, unė dhe vėllai im.... dhe dhe i tregova rastin e dhėnies sė gjakut. Mė tha: "A ke pas marrėdhėnie me ndonjė vajzė tjetėr ndonjėherė pėrveē meje?" I thash: "Jo." Mė tha: "A ke marr gjak ndonjėherė prej dikujt?" I thash: "Jo." Atėherė mė tha mua: "U realizua dėshira dhe qėllimi im." I thash: "Ēfarė qėllimi ke me kėtė?" Mė tha: "Dėshiroj tė hakmerrem prej tė gjithė tė rinjve, sepse ata kanė qen shkak qė ma kanė bart mua virusin e sidės dhe do ta shohin kėtė. Ti je i pari prej tyre, ndėrsa tė tjerėt si ti janė nė rrugė." Pasi qė  pėshtyva fytyrėn time dhe e mbylla telefonin thash: "Mė mjafton Allahu, sa mbėshtetės i mirė ėshtė Ai! E mallkuar qofsh  ti oj vajzė me kėtė virus." Thash edhe fjalė tė tjera qė nuk dua t'i tregoj.

Sot unė kam 32 vite dhe ende nuk jam martuar. Kur u godita me kėtė virus i kam pas 29 vite dhe nė atė kohė isha gati tė fejohem me njė vajzė. Ende edhe sot nėna ime dhe vėllezėrit e mi kėrkojnė prej meje qė tė martohem, por unė e refuzoj njė gjė tė tillė pa e ditur ata shkakun. Unė e mbart kėtė virus tė keq, ndėrsa ata nuk din asgjė pėr kėtė dhe nuk dėshiroj qė kėtė virus ta bartė tek ndonjė grua qė do tė martohem dhe tek fėmija im. Babai im, Allahu e mėshiroftė, dėshironte tė gėzohej me martesėn time, por ai vdiq kur unė isha nė moshėn 29-vjeēare dhe nuk e kam realizuar ėndrrėn e babait tim. Edhe shokėt e mi nė punė gjithmonė mundohen tė mė nxisin pėr martesė. Unė sot jam i lodhur shpirtėrisht. Pesha ime ka zbrit nė 55 kilogram, ndėrsa  para se tė mė godasė kjo sėmundje isha 68 kilogram. Krejt kjo peshė ka rėnė pėr shkak tė lodhjes sime shpirtėrore dhe prej ngacmimeve tė kėtij virusi tė keq tė cilin nuk e di se deri kur do tė vazhdoj kjo dhe kur do tė ma marrė jetėn time.

Unė tani jam i penduar tek Allahu me njė pendim tė sinqertė, i kryej namazet me rregull, kam filluar tė mėsoj pėr fe dhe tė mėsoj Kuranin pėrmendėsh edhe pse kanė kaluar disa kohė.

Kėtė letėr ia dėrgoj tė gjithė vėllezėrve dhe motrave muslimane tė largohen nga ēdo gjė qė e hidhėron Allahun e nė veēanti nga marrėdhėniet jo legjitime si zinaja dhe gjėra tė tjera tė ndaluara.

Kjo ėshtė kėshilla ime tė cilat i drejtoj pėrmes faqes sė internetit dhe pėrmes mobilėve.

Ju them juve:

Jeta ėshtė e bukur dhe shija e saj ėshtė e ėmbėl, por respektimi i Allahut ėshtė mė i ėmbėl. Disa minuta nė marrėdhėniet jo legjitime tė futin nė xhehenem. Kėto janė pikėllime tė cilat unė i ndiej vetė dhe dėshiroj qė mos tė bini edhe ju nė tė. Kėtė tregim e kam shkruar pėr shkak tė dashurisė qė kam ndaj jush dhe frika qė mos tė bini nė sėmundjet  e tilla tė kėqija.

Kėrkoj prej jush qė tė afroheni tek Allahu, tė forconi imanin tuaj, derisa mos t'ju mashtrojė shejtani dhe t'ju shtyjė nė gjėra tė ndaluara!

Pėrktheu: Shaban Murati

08.04.2007

                                                      www.klubikulturor.com