Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Ramazani, shans pėr rininė

Falėnderimi i takon Allahut, i Cili e bėri Ramazanin sezon pėr shpėrblime dhe pėrfitime. Paqja dhe mėshira e Allahut qoftė mbi tė Dėrguarin e Allahut, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.
Vėlla i dashur, kėto fjalė t’i drejtoj ty siē ia drejton njeriu fjalėt vėllait tė vet, apo atij qė e do, si ai qė ėshtė njė kėshilltar i mirė pėr shokun e tij. Tė lutem, vėllai im, mė dėgjo me vėmendje, hape gjoksin tėnd dhe pranoji fjalėt e mia. Mos shiko tė metat e atij qė tė kėshillon, por shiko atė tek e cila tė fton; nėse ėshtė e mirė, merre e nėse ėshtė diēka tjetėr, mos e merr.
Vėlla i dashur! Ēfarė ke pėrgatitur pėr veten tėnde nė muajin Ramazan, nė kėtė muaj madhėshtor, nė tė cilin hapen dyert e xhenetit dhe mbyllen dyert e xhehenemit, nė tė cilin lidhen shejtanėt, nė tė cilin Allahu liron robėrit e Tij tė mirė prej zjarrit? Vėlla i dashur, ēfarė ke pėrgatitur pėr kėtė muaj?
A ke vendosur tė pendohesh me njė pendim tė sinqertė? A ke vendosur qė tė bėsh kthesė, qė t’i japėsh fund ēdo mėkati dhe gabimi dhe tė hapėsh njė faqe tė re me Zotin e qiejve dhe tė tokės? A ke njė plan adhurues ditor nė kėtė muaj? Me ēfarė do t’i presėsh ditėt dhe netėt e kėtij muaji tė bekuar?
Kėto janė disa pyetje tė cilave patjetėr duhet t’ua gjesh pėrgjigjet, pėrgjigje tė sinqerta, dhe tė jesh i hapur me veten tėnde, qė ky muaj tė mos vijė e tė kalojė pa ibadet.

Fillo duke u penduar
Vėlla i dashur, nuk kam pėr qėllim qė kėshilla ime tė jetė akuzė pėr ty kur them se duhet tė fillosh nga pendimi, pasi pendimi ėshtė fillimi dhe mbarimi i rrugės. Pendimi ėshtė njė gradė e lartė pėr tė cilėn ka nevojė ēdo njeri i cili ėshtė nisur nė rrugėn drejt Allahut.
Pendimi, pra, nuk qenka vetėm pėr ata qė bėjnė mėkate, siē mendojnė shumica e njerėzve. I Dėrguari i Allahut, qė ėshtė zotėria i adhuruesve, thotė: “O ju njerėz, pendohuni tek Allahu, sepse unė pendohem tek Allahu nė ditė mė shumė se 100 herė.” (Transmeton Muslimi)
Kur Allahu i thirri robėrit e Tij qė tė pendohen, i thirri me emrin e imanit dhe tha: “Pendohuni tė gjithė tek Allahu, o besimtarė, nė mėnyrė qė tė gjeni shpėtim.” (Nur, 31) Ne tė gjithė jemi me mėkate dhe gabime; kush prej nesh nuk gabon, kush prej nesh nuk bėn mėkat, kush nesh nuk bėn gjynah ndaj Allahut?
Allahu ėshtė Ai i Cili i fal mėkatet, shtrin dorėn e Tij natėn qė t’ia pranojė pendimin mėkatarit ditėn dhe shtrin dorėn e Tij ditėn qė t’ia pranojė pendimin mėkatarit natėn, gėzohet pėr pendimin e tyre dhe gėzohet qė njerėzit pendohen pėr veprat e tyre tė kėqija. Pėr kėtė, Allahu ka hapur derėn e pendimit pėr mėkatarėt dhe nuk e mbyll atė gjersa tė lindė dielli nga perėndimi, siē thuhet nė hadithet e tė Dėrguarit tė Allahut.
Vėlla i dashur! Pendimi ėshtė njė ēėshtje e lehtė, nuk ėshtė diēka e vėshtirė dhe nuk ka lodhje nė tė. Pendimi ėshtė ndalesė, vendosmėri, pengim nga mėkatet dhe gabimet, pendim pėr mėkatet qė ke vepruar mė herėt, vendosmėri qė tė mos kthehesh nė atė mėkat nė tė ardhmen.

Rėndėsia e kohės
Vėlla i dashur! Nėse bėhesh pishman pėr atė qė ka kaluar, i lė gabimet dhe mėkatet nė tė ardhmen, je i obliguar qė tė kujdesesh pėr moshėn tėnde, qė tė rregullosh kohėn qė ke para vetes. Nėse ti e humb moshėn tėnde, ke humbur lumturinė tėnde dhe shpėtimin tėnd, por nėse kujdesesh pėr tė me ato qė cekėm mė herėt, ke shpėtuar dhe ke fituar njė kėnaqėsi dhe njė begati. Imam Ibnu El-Xhevziu ka thėnė: “Shumica e njerėzve, nėse nata ėshtė e gjatė, e kalojnė atė me biseda tė padobishme, ose nė leximin e librave qė nuk sjellin dobi. Nėse dita ėshtė e gjatė, e kalojnė atė me gjumė, nėpėr bregdete apo nėpėr tregje. Tė paktė janė ata tė cilėt e kanė kuptuar ekzistimin e tyre. Ata tė cilėt e kanė kuptuar kėtė janė nė njė pėrgatitje tė madhe pėr udhėtim. Shpejtoni nė sezonet e punės para se tė kalojnė!”
Gjithashtu ai ka thėnė: “Duhet qė njeriu ta dijė vlerėn e kohės sė tij, qė tė mos humbė asnjė moment nė diēka qė nuk tė afron tek Allahu, t’i japė pėrparėsi asaj qė ėshtė mė e vlefshme dhe fjalėve e veprave tė mira. Nijeti i tij le tė jetė gjithmonė i pranishėm nė ato vepra tė cilat ka mundėsi t’i kryejė trupi. Shumė prej selefėve shpenzonin edhe momentet mė tė vogla. Ėshtė transmetuar nga Amir b. Abdu Kajsi, se njė njeri i ka thėnė atij: “Ndalu pak tė bisedojmė diēka.” Ai i tha: “Ndale diellin, edhe unė ndalem.” Kanė shkuar te njėri prej tė parėve tanė mirė nė momentet e vdekjes, ndėrsa ai falej. E qortuan pėr kėtė. Atėherė u tha: “Tani do tė mbyllet faqja ime.” Nėse njeriu e kupton seriozisht se me tė vėrtetė vdekja e ndėrpret nga puna, punon ato vepra nga tė cilat pason shpėrblimi pas vdekjes sė tij.”

Pamje nga pėrpjekjet e selefėve
Vėlla i nderuar, kėta janė disa shembuj tė ndritshėm, tė cilėt na tregojnė pėr pėrpjekjet e selefėve nė adhurimin e Allahut dhe nė respektimin e Tij. Nėse i shikon, ndoshta do tė shtohet ambicia jote pėr adhurimin e Allahut.
I Dėrguari i Allahut ėshtė falur derisa i janė ėnjtur kėmbėt. E pyetėn pėr kėtė dhe ai tha: “A tė mos jem rob falėnderues?” (Muttefekun alejhi)
Ebu Bekri ishte prej atyre qė qanin shumė, e nė veēanti gjatė namazit dhe leximit tė Kuranit.
Nė fytyrėn e Omerit gjendeshin dy vija tė zeza nga tė qarit e shumtė.
Uthmani e pėrfundonte Kuranin nė njė rekat.
Aliu qante nė mihrabin e tij, gjersa i lagej mjekra nga lotėt dhe thoshte: “Ti oj dynja mashtro dikė tjetėr, sepse unė tė kam shkurorėzuar tri herė.”
Katadeja e pėrfundonte Kuranin ēdo javė, ndėrsa nė Ramazan e pėrfundonte ēdo tri ditė, ndėrsa nė dhjetė netėt e fundit e pėrfundonte Kuranin ēdo natė.
Sufjani qante me lot gjaku prej frikės.
Seid bin Musejjibi ishte i lidhur me xhaminė; pėr dyzet vite rresht atij asnjėherė nuk i ka humbur namazi me xhemat.

Ramazani shans pėr tė rinjtė
Tregtarėt e kėsaj bote nuk lėnė pa bėrė asnjė pėrpjekje dhe nuk lėnė pa ndjekur asnjė rrugė e formė qė i ēon te fitimi e gjithashtu nuk lėnė t’u ikė asnjė shans pėr tė fituar. Ti, vėlla i dashur, pėrse nuk bėn tregti me Allahun, pėrse nuk garon nė vepra tė mira, qė tė fitosh njė shpėrblim tė madh prej Allahut, tė fitosh njė ēmim tė lartė nga ana e Allahut?
Vėlla i nderuar, Ramazani ėshtė njėri prej shanseve mė tė mėdha, nė tė cilin tė devotshmit duhet tė pėrgatiten dhe nuk duhet tė jenė tė pakujdesshėm nė gjuetinė e kėtij shansi. Ky ėshtė muaj i faljes, muaji i fitimit tė xhenetit, muaji i lirimit nga zjarri pėr atė qė ka zemėr tė shėndosh dhe i drejton gjymtyrėt e tij, pėr atė i cili nuk e humb kohėn e tij nė atė qė i bėn dėm apo nė atė qė nuk ka dobi.
Vėlla i dashur, ja disa ēėshtje tė cilat tė ndihmojnė nė pėrfitimin e momenteve tė kėtij muaji dhe nė ndėrtimin e kėtij muaji me vepra tė mira.

Agjėrimi ėshtė ibadet e nuk ėshtė traditė
Ka thėnė i Dėrguari i Allahut: “Ai qė agjėron Ramazanin me iman tė plotė dhe duke llogaritur nė shpėrblimin e Allahut, i falen mėkatet qė i ka bėrė mė herėt.” (Muttefekun alejhi)
Kuptimi i fjalės sė tė Dėrguarit tė Allahut “me iman”, ka kuptimin “me besim nė Allahun dhe nė atė qė ka pėrgatitur Allahu prej shpėrblimit pėr agjėruesin”. Ndėrsa fjala e tė Dėrguarit tė Allahut: “duke llogaritur nė shpėrblimin e Allahut”, ka kuptimin “duke kėrkuar shpėrblimin e Allahut, nuk e bėn kėtė pėr sy e faqe e as pėr t’u dukur para tė tjerėve, as pėr tė kėrkuar pasuri e as pozitė, por e bėn vetėm pėr Allahun”.

Agjėrimi ėshtė begati, duhet falėnderuar Allahu pėr kėtė begati
Paramendo, vėlla i nderuar, ata tė cilėt i ka nxėnė vdekja para se tė hyjė ky muaj. Veprat e tyre janė ndėrprerė, fletushkat e tyre janė mbyllur, nuk kanė mundėsi tė pėrfitojnė asnjė tė mirė e as tė veprojnė ndonjė vepėr tė mirė, edhe nėse ėshtė e lehtė.
Ndėrsa ty Allahu ta ka zgjatur jetėn, gjersa tė ka mundėsuar ta pėrjetosh kėtė muaj tė madh. Tė ka lehtėsuar, qė tė fitosh kėto shpėrblime tė mėdha. Pėr Allahun, kjo ėshtė njė begati e madhe, pėr tė cilėn duhet tė jemi mirėnjohės dhe ta falėnderojmė Allahun qė na e ka bėrė tė mundur njė gjė tė tillė.

Gjumi ditėn dhe zgjimi natėn
Vėlla i dashur, nėse e kalon ditėn e Ramazanit nė gjumė, ndėrsa natėn i zgjuar nė lojėra dhe dėfrime, je ndaluar nga shpėrblimi i Ramazanit dhe ke dalė nga Ramazani me rezultat zero. Pėr Zotin, Ramazani ka disa ditė tė caktuara dhe disa net qė dėshmojnė pėr ty. Ato, posa vinė te ne, fillojnė tė largohen, prandaj, Allahu tė mėshiroftė, angazhohu nė kėto ditė dhe net me adhurim, qė tė fitosh nesėr kėnaqėsinė dhe begatinė prej Allahut. Kujdesu qė mos tė tė nxėrė Ramazani e tė jesh nė pakujdesi. I Dėrguari i Allahut thotė: “I humbur qoftė ai i cili hyn nė muajin e Ramazanit, pastaj largohet Ramazani nga ai para se atij t’i falen mėkatet.” (Transmeton Tirmidhiu, Hakimi dhe e ka vėrtetuar Albani)

Leximi i Kuranit
Ramazani ėshtė muaj i Kuranit. Tė parėt tanė (selefėt), kur hynte muaji i Ramazanit, angazhoheshin nė leximin e Kuranit dhe i jepnin pėrparėsi ndaj ēdo ibadeti, saqė ėshtė transmetuar nga disa prej tyre se e pėrfundonin leximin e Kuranit ēdo natė. Angazhohu me seriozitet, Allahu tė mėshiroftė, nė leximin e Kuranit nė kėtė muaj, lexoje atė rrjedhshėm, me meditim dhe pėrkushtim, duke iu pėrmbajtur rregullave tė leximit sipas mundėsisė qė ke.

Gjallėrimi i natės me namaz
Namazi i natės ėshtė njė traditė (sunet) e fortė edhe jashtė Ramazanit, ndėrsa nė Ramazan ėshtė edhe mė i fortė. Ai ėshtė namazi i teravive, tė cilin njerėzit e falin nė xhami ditėve tė Ramazanit. Duhet tė kujdesemi pėr tė dhe ta plotėsojmė sė bashku me imamin. I Dėrguari i Allahut ka thėnė: “Kush falet me imamin derisa ai tė largohet, i shkruhet atij namazi i natės.”

Sadakaja
Sadakaja nė Ramazan ka njė vlerė tė veēantė pėr dallim nga muajt e tjerė. Kur hynte Ramazani, i Dėrguari i Allahut ishte mė i mirė sesa era qė sjell tė mira. Kujdesu pėr sadakanė nė kėtė muaj dhe bėhu fisnik nė atė qė ke.

Dhėnia iftar agjėruesit
Vėlla i nderuar, kujdesu qė t’i japėsh iftar agjėruesit, tė ushqesh tė varfrit dhe tė mjerėt. I Dėrguari i Allahut ka thėnė: “Kush i jep njė agjėruesi iftar, ka shpėrblimin e njėjtė me atė qė agjėron.” (Transmeton Ahmedi, Tirmidhiu, i cili e ka vėrtetuar)

Lidhja me xhaminė
Vendet mė tė mira tė tokės janė xhamitė. Kujdesu gjithmonė, veēanėrisht nė kėtė muaj, qė tė falesh me xhemat nė xhami, tė presėsh namaz pas namazi dhe tė mos lėsh diēka nga namazet vullnetare, sepse ato nė kėtė muaj zėvendėsojnė farzet, kurse namazet vullnetare obligojnė dashurinė e Allahut ndaj robit tė Tij. Allahu ka thėnė nė hadithin kudsij: “Ende vazhdon robi im tė afrohet tek Unė me gjėra vullnetare, gjersa ta dua atė.” (Transmeton Buhariu)

Umreja nė Ramazan
Umreja nė Ramazan ka vlerė tė madhe. I Dėrguari i Allahut ka thėnė: “Umreja nė Ramazan barazohet me njė haxh”, ose ka thėnė: “njė haxh me mua.” (Transmeton Buhariu)

Dhjetė netėt e fundit
Vėlla i dashur, kujdesu qė angazhimi yt nė ibadet nė dhjetė netėt e fundit tė jetė mė i veēantė sesa herėve tė tjera. Kur hynin dhjetė netėt e fundit, i Dėrguari i Allahut e zgjonte familjen e vet, e gjallėronte natėn, ishte mė serioz dhe e shtrėngonte izarin e tij.

Nata e Kadrit
Kėrkoje natėn e Kadrit nė dhjetė netėt e fundit tė Ramazanit e nė veēanti nė netėt tek tė tyre. Gjallėroji kėto net me ibadet, me namaz, me leximin e Kuranit, me dhikėr, me dua dhe me ibadete tė tjera, sepse shpėrblimi i ibadeteve nė kėtė natė ėshtė mė i vlefshėm sesa njė mijė muaj nė tė cilėt nuk ėshtė nata e Kadrit.

Ulja e shikimit
Ulja e shikimit, ky urdhėr i Allahut, ėshtė njė ibadet tė cilin pak njerėz e veprojnė.

Dhikri
Bėhu prej atyre qė e pėrmendin Allahun nė ēdo moment. Ata qė e pėrmendin Allahun kanė fituar edhe kėtė botė, edhe ahiretin.

Duaja
Lutja ėshtė ibadet. Ajo ėshtė argumenti mė i fortė se njeriu ka nevojė pėr Zotin e tij dhe se ai ėshtė i nevojshėm pėr tė nė ēdo moment. Allahu lutjen e ka quajtur ibadet nė fjalėn e Tij: “Zoti juaj ka thėnė: "Mė thirrni Mua, Unė ju pėrgjigjem, e ata qė nga mendjemadhėsia i shmangen adhurimit ndaj Meje, do tė hyjnė tė nėnēmuar nė xhehenem." (Gafir, 60). Ku je ti vėlla i dashur nė lidhje me kėtė ibadet?

Itikafi
Itikafi ėshtė tė ndenjurit nė xhami me qėllim vetmimi pėr t’i bėrė ibadet Allahut. Mos i humb ditėt e itikafit dhe kohėn e tij mos e harxho nė lojėra dhe nė fjalė boshe.

Ushqimi dhe pija
Kujdes ndaj ushqimit tė tepėrt, sepse tė ēon drejt lodhjes dhe pėrtacisė nė ibadetet e Allahut.

Gjėrat e ndaluara nga tė cilat duhet tė largohesh
Largimi nga duhani nė ditėt e Ramazanit ėshtė argumenti mė i fortė pėr vendosmėrinė tėnde. E pėrse vėlla i dashur nuk e ndal edhe nė ditėt dhe netėt jashtė Ramazanit?
Kujdes se mos dėgjosh muzikė, sepse ajo prish zemrėn, mbjell nė tė poshtėrim dhe pakėson xhelozinė.
Bėje muajin e Ramazanit njė shans pėr t’u larguar nga shikimi i serialeve tė ndryshme, i filmave dhe programeve tė padobishme. Kujdes se mos bėsh shaka dhe qesh shumė, sepse kėto tė dyja sjellin ngurtėsimin e zemrės dhe moskujdesjen ndaj pėrmendjes sė Allahut. Mos u shoqėro me njerėzit e kėqij, tė cilėt e kalojnė kohėn e tyre shkel e shko. Nėse shoqėrohesh me tas, bėhesh si ata.
Vendet mė tė kėqija tė tokės janė tregjet, prandaj kujdesu tė mos gjendesh nė to pa pasur nevojė. Vetmimi dhe pėrzierja me gra tė huaja ėshtė prej shkaqeve mė tė mėdha tė prishjes dhe tė sė keqes. Ki kujdes prej kėsaj.
Ki kujdes ndaj gjuhės, sepse ajo dobėson shpėrblimin e agjėrimit. I Dėrguari i Allahut ka thėnė: “Kush nuk e lė fjalėn e kotė, punėn me tė dhe injorancėn, Allahu nuk ka nevojė pėr tė qė ai tė lėrė ushqimin dhe pijen e tij.” (Transmeton Buhariu)
Dhe nė fund, Allahut i takon falėnderimi, ndėrsa pėrshėndetjet qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij, mbi familjen dhe mbi shokėt e tij!


Shaban Murati
31.8.2007

                                                      www.klubikulturor.com