Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Shembuj profetikė (1)

Falėnderimi i takon vetėm Allahut. Salavatet e selamet qofshin pėr tė Dėrguarin e fundit, Muhamedin, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė.

Prej metodave pedagogjike dhe tė mėsimdhėnies tė tė Dėrguarit Muhamed, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ėshtė edhe metoda e sjelljes sė shembujve. Kjo metodė origjinėn e ka nė Kuran. Nė Kuran janė shpeshtuar shembuj si dhe ėshtė pėrmendur dobia e sjelljes sė tyre. Prej kėtyre dobive mund tė pėrmendim:

1-
 Zgjimi i zemrės dhe mendimi. Allahu i Lartėsuar thotė: “Allahu pra u parashtron njerėzve shembuj ashtu qė ata tė mendojnė.” (Ibrahim, 25)

2-
 Tė medituarit dhe pėrsiatja. Allahu thotė: “Shembuj tė tillė Ne ua japim njerėzve, qė ata tė meditojnė.” (Hashr, 21)

3- Shtimi i diturisė dhe i njohjes. Allahu thotė: “Kėta shembuj Ne ua paraqesim njerėzve, por ata nuk i kupton kush, pėrveē dijetarėve.” (Ankebut, 43). Disa prej tė parėve thoshin: Kur lexoja njė shembull nė Kuran dhe nuk e kuptoja, e vajtoja veten, ngase Allahu thotė: “por ata nuk i kupton kush, pėrveē dijetarėve.”

4- Meditimi i pėrfundimeve. Allahu thotė: “Ju banuat nė vendbanimet e atyre qė e kishin ngarkuar veten me gjynahe dhe e kishit tė qartė se si kishim vepruar me ta. Dhe Ne ju kishim treguar shumė shembuj.” (Ibrahim, 45)

Dijetarėt, njerėz tė urtė, edukatorė, si nė tė kaluarėn edhe nė tė tashmen vazhdojnė tė sjellin shembuj me qėllim tė afrimit tė kuptimit tė domethėnieve, tėrheqjen e vėrejtjes pėr shumė gjėra tė rėndėsishme, paralajmėrimin nga rrugėt e shkatėrrimit dhe tė humbjes, udhėzimin pėr marrjen e leksioneve dhe kėshillave nga rrėfimet si dhe nga tregimet e tė parėve.

Kėsisoj, shembulli ka luajtur njė rol jashtėzakonisht efektiv nė pastrimin dhe dėlirjen e shpirtrave si dhe nė udhėzimin e tyre drejt gjėrave madhėshtore dhe braktisjen e gjėrave tė pavlera e tė parėndėsishme. Pėr kėtė qėllim, nė Sunetin e tė Dėrguarit janė shpeshtuar forma tė tilla tė edukimit tė bukur pėrmes sjelljes sė shembujve, siē do tė vėrejmė gjatė kėtyre shembujve vijuese:


1)
Shembulli i asaj me tė cilėn Allahu e dėrgoi tė Dėrguarin e Tij, me udhėzim dhe dije


Ebu Musa El Esh’arij, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė: “Ka thėnė i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė: “Shembulli qė Allahu mė dėrgoi me dije dhe udhėzim ėshtė si shembulli i shiut qė bie nė tokė, ku njė pjesė e mirė e saj e pranon shiun dhe mbijnė mbi tė bimė tė shumta. Ka prej saj qė thahet e mban ujin dhe Allahu me tė u jep dobi njerėzve, tė cilėt pinė, ujisin, mbjellin. Pjesa tjetėr nuk e mban ujin dhe as nuk mbin bimė. Kjo ėshtė si shembulli i atij qė kupton fenė e Allahut dhe i bėn dobi ajo me tė cilėn Allahu mė dėrgoi, mėson pėr vete dhe mėson tė tjerėt dhe shembulli i atij qė nuk ngre kokėn me kėtė, nuk e pranon udhėzimin e Allahut me tė cilin u dėrgova.” Shėnon Buhariu dhe Muslimi.

Neveviu thotė: “Sa i pėrket domethėnies sė hadithit dhe qėllimit tė tij, ėshtė ngjasimi i udhėzimit me tė cilin erdhi i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, me shiun. Kuptimi i tij ėshtė se toka ėshtė tre llojesh, gjithashtu edhe njerėzit. Lloji i parė i tokės:  ka dobi prej shiut, ajo ngjallet pasi ka qenė e vdekur si dhe mbijnė mbi tė bimė. Prej kėsaj kanė dobi njerėzit, kafshėt, tė mbjellat etj. Kėsisoj edhe lloji i parė i njerėzve, u arrin udhėzimi dhe dija, e mėsojnė atė, u ngjallet zemra, punojnė me tė si dhe ua mėsojnė tė tjerėve. Sė pari ata kanė dobi, por edhe tė tjerėve u sjellin dobi.

Lloji i dytė i tokės: Nuk pranon t’i sjellė dobi vetes, mirėpo nė tė ka dobi e ajo ėshtė se e mban ujin pėr tė tjerėt, kėshtu qė njerėzit dhe kafshėt kanė dobi prej saj. Kėsisoj ėshtė edhe lloji i dytė i njerėzve. Ata kanė zemra qė mbajnė mend, mirėpo s’kanė tė kuptuarit mendjemprehtė, pėrmes tė cilit do tė nxjerrin kuptime e norma, sikur qė s’kanė ndonjė angazhim nė nėnshtrim ndaj urdhrave tė Allahut dhe tė punuarit sipas tyre. Ata mbajnė nė mend derisa t’u vijė dikush qė ėshtė i etur pėr dijen qė kanė, marrin prej tyre dijen si dhe pėrfitojnė prej saj. Ata do t’u sjellin dobi tė tjerėve nga ajo qė ka arritur tek ata.

Lloji i tretė i tokės: moēal (kėnetė) e cila nuk mbin bimė. Ajo nuk ka dobi prej ujit e as nuk e mban atė, qė tė tjerėt tė kenė dobi prej tij. Kėsisoj ėshtė edhe grupi i tretė i njerėzve; ata as nuk kanė zemra qė do tė mbajnė mend e as tė kuptuarit mendjelehtė. Ata kur dėgjojnė dije, nuk kanė dobi prej saj e as nuk e mėsojnė atė qė t’u bėjnė dobi tė tjerėve.” 1


2) Shembulli i tė Dėrguarit Muhamed, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, te tė Dėrguarit e tjerė

 

Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton nga i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, se ka thėnė: “Shembulli im dhe i Pejgamberėve tė tjerė ėshtė si shembulli i njė njeriu i cili ka ndėrtuar njė shtėpi. E ka pėrfunduar dhe mė pastaj e ka stolisur e zbukuruar mirė, pėrveē njė tulle, qė nuk e ka vėnė nė njė qoshe. Njerėzit e vizitonin shtėpinė dhe tė mrekulluar me tė thoshin: “Sikur ta vinte edhe kėtė tullė”. Te Pejgamberėt unė jam vendi i asaj tulle.” Shėnon Buhariu dhe Muslimi

Nė kėtė hadith sqarohet vlera e tė Dėrguarit, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, si dhe konsiderohet vulė e tė gjithė Pejgamberėve.

 

3) Shembulli i Pejgamberit dhe shembulli i umetit tė tij

Xhabiri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Shembulli im dhe shembulli juaj ėshtė si puna e njė personi qė ka ndezur njė zjarr, nė tė cilin fluturat dhe karkalecat vijnė e hidhen nė tė, ndėrsa ai i largon me dorė qė tė mos bien nė tė. Edhe unė mundohem t’ju largoj nga zjarri e ju mė ikni nga duart.” Shėnon Muslimi.

Nė kėtė hadith vėrejmė kujdesin e Pejgamberit ndaj umetit tė tij, dhembshurinė e tij ndaj tyre, komunikimin e qartė tė shpalljes. Gjithashtu nė kėtė hadith ka argument pėr shkatėrrimin dhe humbjen e disave nga ky umet pėr shkak tė kundėrshtimit tė tyre ndaj Pejgamberit, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė.


Almedin Ejupi
26.10.2008


1 Komenti i Sahihut tė Muslimit, Nevevi, vėll 15. f. 48.

                                                      www.klubikulturor.com