Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Pėrgjigje ndaj pyetjeve tė shpeshta tė jomuslimanėve mbi Islamin 2

Poliandria

 

Pyetja:

Pasi mashkulli e ka tė lejuar tė martohet me mė shumė se njė grua, atėherė pėrse Islami e ndalon gruan qė tė ketė mė shumė se njė burrė?

 

Pėrgjigje:

Shumė njerėz, pėrfshirė kėtu edhe disa muslimanė, pyesin rreth asaj se pse t’u lejohet muslimanėve tė martohen mė me shumė se njė grua, pėrderisa njė e ‘drejtė’  e tillė u mohohet grave. Mė lejoni qė ta them prerazi se drejtėsia dhe paanėsia ėshtė themeli i njė shoqėrie islame. Krijuesi i kėsaj gjithėsie ka krijuar mashkullin dhe femrėn nė formė tė barabartė, mirėpo aftėsitė dhe pėrgjegjėsitė e tyre ndryshojnė, prandaj burrat dhe gratė ndryshojnė pėr nga ana fiziologjike dhe ajo psikologjike; roli dhe pėrgjegjėsitė e tyre gjithashtu janė tė ndryshme. Burri dhe gruaja nė Islam janė tė barabartė, mirėpo nuk janė tė ngjashėm me atribute identike. Allahu i Plotfuqishėm nė kaptinėn En-Nisa tregon qartazi se me cilat gra ndalohet martesa:

“Mos u martoni me ato gra me tė cilat qenė tė martuar prindėrit tuaj, me pėrjashtim tė asaj qė ka kaluar (para Islamit) pse ajo ishte turpėsi, pėrbuzje e traditė e shėmtuar”1

“U janė ndaluar juve (tė martoheni me): nėnat tuaja, bijat tuaja, motrat tuaja, hallat tuaja, tezet tuaja, bijat e vėllaut, bijat e motrės, nėnat tuaja qė ju kanė dhėnė gji, motrat nga gjiri, nėnat e grave tuaja (vjehrrat) dhe vajzat qė janė nėn kujdesin tuaj e tė lindura (prej tjetėr babai) nga gratė tuaja me tė cilat patėt kontakt, e nėse nuk ken pasur kontakt me to (me gratė), atėherė s’ka pengesė (tė martoheni me ato vajza), dhe (janė tė ndaluara) gratė e bijve tuaj qė janė tė lindjes suaj (jo tė bijėve tė adoptuar), dhe tė bashkoni (pėrnjeherė nė njė niqah) dy motra, pėrpos asaj qė ka kaluar. Vėrtet, Allahu fal shumė, ėshtė mėshirues i madh”.2


“(Nuk u lejohet tė martoheni) Edhe me gra tė martuara (qė kanė burrat e nuk janė tė lėshuara), pėrveē atyre qė i keni futur nė pushtetin tuaj (robėreshat e luftės). (Ky ėshtė) obligim mbi ju nga Allahu. U janė lejuar, pos kėtyre (qė u pėrmendėn), tė tjerat qė t’i merrni me pasurinė tuaj (me niqah) duke pasur pėr qėllim bashkėshortėsi e jo prostitucion. E pėr atė qė pėrjetuat ju nga ato (gratė me tė cilat patėt kurorė), jepuani shpėrblimin e tyre tė caktuar se ėshtė obligim. E nuk ka pengesė pėr ju, pas pėrcaktimit (tė niqahut), nė atė qė ju pėlqeni mes vete. Allahu ėshtė i gjithėdijshmi, i urti.”
3

 

Pikat nė vazhdim numėrojnė arsyet se pėrse poliandria ėshtė e ndaluar nė Islam:

 

1.  Nėse njė burrė ka mė shumė se njė grua, prindėrit e kėtye fėmijėve ėshtė shumė lehtė tė identifikohen. Pra, edhe babai edhe nėna njihen shumė lehtė. Nė rast se njė grua lidh kontratė martesore mė shumė se njė burrė, atėherė vetėm nėna e fėmijeve tė lindur – tė kėtij lloji martesor – do jetė nė gjendje pėr t’u njohur, thėnė mė mirė, vetėm nėna e tyre dihet, mirėpo jo prindi.

Feja islame i kushton rėndėsi tė jashtzakonshme njohjes sė prindėrve –nėnės dhe babait- nga ana e fėmijėve. Psikologėt tregojnė se fėmijėt tė cilėt nuk njohin babain e tyre pėsojnė trauma tė rėnda si dhe ērregullime mendore.

Nė tė shumtėn e rasteve, ata nė memoriet e tyre kanė njė fėmijėri fatkeqe dhe shumė tė trishtuar. Kjo ndodh pėr arsye se fėmijet e prostitutave (fėmijė bastardė) nuk kanė fėmijeri tė shėndoshė. Po qė se fėmija ėshtė i lindur nga njė martesė e tillė dhe regjistrohet nė shkollė dhe kur e ėma pyetet pėr emrin e babait tė fėmijės, ajo do tė japė mė shumė se njė emėr!

Jam i vetėdijshėm se arritjet shkencore bashkėkohore kanė bėrė tė mundshėm identifikimin e tė dy prindėrve – tė nėnės dhe babait pėrmes asistencės sė testit gjenetik. Si rrjedhojė, kjo pikė, e cila qe e zbatueshme nė tė kaluarėn, mund tė mos zbatohet nė kohėn qė po jetojmė.

2. Mashkulli nga natyrshmėria e tij ėshtė krijuar qė tė jetė me poligam se gruaja.

3. Nga ana biologjike, pėr mashkullin ėshtė shumė mė e lehtė t’i kryejė obligimet e tij si burrė, pavarėsisht numrit tė grave qė ka.  

Njė grua, me pozitė tė ngjashme, e martuar me shumė burra, nuk ka mundėsi tė kryejė dhe tė pėrmbushė obligimet ashtu siē i ka hije. Gruaja pėson disa ndryshime psikologjike nė sjelljet e saj pėr shkak tė fazave tė ndryshme tė cikleve tė tė pėrmuajshme.

 

4. Gruaja e cila ka lidhje martesore me shumė burra do tė ketė seks me partnerė tė shumtė nė tė njejtėn kohė, ndaj dhe ka gjasa tė mėdha qė tė marrė sėmundje ngjitėse, tė cilat mund tė kalojė te burri i saj, madje edhe nėse tė gjithė ata (burra) nuk kanė pasur marrėdhėnie jashtėmartesore. Kjo ēėshtja nuk ka tė bėjė vetėm me njė burrė qė ka mė shumė se njė grua dhe qė asnjeri prej tyre tė mos ketė pasur marrėdhėnie seksuale jashtėmartesore. Shkaqet e sipėrshėnuara janė ato qė identifikohen shumė lehtė. Pa dyshim se ekzistojnė shkaqe dhe arsye tė tjera tė cilat dėshmojnė se pėrse Allahu me Urtėsinė e Tij Absolute e ka ndaluar poliandrinė.


Mr. Fehim Dragusha
ANSWERS TO NON – MUSLIMS’ COMMON QUESTION ABOUT ISLAM
(Spreading the Truth of Islam) Islamic Research Foundation

22.2.2009


[1]) Kur’an, En-Nisa; 22.
[2]) Kur’an, En-Nisa; 23.
[3]) Kur’an, En-Nisa: 24.


 

 

                                                      www.klubikulturor.com