Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Njėqind pyetje dhe pėrgjigje tė dobishme

1 Cila sure ka zbritur pas sures El-Bekare?
Pėrgjigje: El-Enfal.

2 Cila sure ka zbritur pas sures El-Haxher?
Pėrgjigje: El-En’aam.

3 Cila sure ka zbritur pas sures Ali Imran?
Pėrgjigje: Al-Ahzab.

4 Sa ishte numri i mosbesimtarėve tė vrarė nė luftėn e Hendekut?
Pėrgjigje: Katėr.

5 Kush qe i pari qė u emėrua me emrin vezir (ministėr)?
Pėrgjigje: Ahmed bin Sulejmani.

6 Nė cilin vit ėshtė ndėrtuar Xhamia e Jerusalemit?
Pėrgjigje: Nė vitin 74 hixhri.

7 Nga buron lumi Nil?
Pėrgjigje: Nga Uganda.

8 Kush qenė tė parėt qė pėrdorėn tanket?
Pėrgjigje: Anglezėt.

9 Si quhen muslimanėt shqiptarė?
Pėrgjigje: Arnautė.

10 Cili vend zė vendin e parė pėr nga numri i vullkaneve?
Pėrgjigje: Indonezia.

11 Cili vend ka numrin mė tė madh tė muslimanėve?
Pėrgjigje: Indonezia.

12 Emri Liban ėshtė marrė nga gjuha semite. Ēfarė do tė thotė?
Pėrgjigje: I bardhė.

13 Ēfarė ėshtė themeluar nė Paris mė datė 21 maj 1904?
Pėrgjigje: Bashkimi Shtetėror i Futbollit.

14 Prej sa provincash pėrbėhet Brazili?
Pėrgjigje: Njėzet e dy provinca.

15 Kush ishte komandanti i cili ka lindur nė Evropė, ka vdekur nė Azi dhe ėshtė varrosur nė Afrikė?
Pėrgjigje: Aleksandri.

16 Cila gjuhė ėshtė motėr e gjuhės angleze?
Pėrgjigje: Gjuha gjermane.

17 Ku ėshtė muzeu mė i vjetėr nė botė?
Pėrgjigje: Nė Aleksandri.

18 Cili ėshtė kryeqyteti i Ganės?
Pėrgjigje: Akra.
19 Cila sure ka zbritur pas sures Et-Talak?
Pėrgjigje: El-Bejjineh.

20 Cila sure ka zbritur pas asaj Kaf?
Pėrgjigje: El-Beled.

21 Cila ėshtė surja mė e gjatė nė Kuran pėr nga numri i ajeteve?
Pėrgjigje: El -Bekareh, e pėrbėrė nga 286 ajete.

22 Cili ėshtė kryeqyteti i Kosovės?
Pėrgjigje: Prishtina.

23 Cila ėshtė beteja e parė qė ndodhi nė muajin Ramazan; qė u zhvillua
mes muslimanėve dhe mosbesimtarėve, nė tė cilėn muslimanėt korrėn fitore?

Pėrgjigje: Lufta e Bedrit.
24 Kush ishte muezini i Muhamedit alejhi selam?

Pėrgjigje: Bilal Bin Ribah El-Habeshij.
25 Cili ėshtė shteti i madh musliman, i themeluar nga Muhammed Ali
Xhunah?
Pėrgjigje: Pakistani.

26 Cili ėshtė libri i Babizmit?
Pėrgjigje: El-Bejaan.

27 Cili ėshtė ai kryeqytet nė Evropė, emri i tė cilit ka kuptimin “Kodra e Bardhė”?
Pėrgjigje: Beogradi.

28 Cila ėshtė toka e Arit?
Pėrgjigje: Burma.

29 Cila ėshtė zyra mė e madhe administrative nė botė?
Pėrgjigje: Pentagoni.

30 Cili qytet ėshtė emėruar me emrin “Parisi i vogėl”?
Pėrgjigje: Brukseli.

31 Ku ka lindur misticizmi (tesavufi)?
Pėrgjigje: Nė Basra.

32 Cili ėshtė kryeqyteti i Malajzisė?
Pėrgjigje: Kuala Lumpur.

33 Kush ėshtė zbuluesi i makinės sė shkrimit?
Pėrgjigje: Paskali.

34 Kush ėshtė themelues i mjekėsisė sė re tė dhėmbėve?
Pėrgjigje: Bejar Fushard.

35 Cili ishte emri i vjetėr i Indisė?
Pėrgjigje: El-Behaarat.

36 Si quhet surja qė ka zbritur pas sures El-Huxhurat?
Pėrgjigje: Et-Tahrim dhe quhet surja e Pejgamberit.

37 Cila sure ka zbritur pas sures El-Mesed?
Pėrgjigje: Et-Tekvir.

38 Cila sure ėshtė emėruar me njė emėr prej emrave tė Kiametit?
Pėrgjigje: Et-Tegabun.

39 Sa emra ka Allahu i Madhėrishėm?
Pėrgjigje: Nėntėdhjetė e nėntė emra, kush i mėson ata, do te hyjė nė xhenet.

40 Sa mund tė jetė mosha mė e gjatė e lepurit?
Pėrgjigje: Nėntė vjet.

41 Sa ėshtė numri i betejave nė tė cilat mori pjesė Pejgamberi alejhi selam?
Pėrgjigje: Nėntė.

42 Cila ishte beteja e fundit qė luftoi Pejgamberi alejhi selam?
Pėrgjigje: Lufta nė Tebuk, nė vitin e nėntė hixhri.

43 Si e quajtėn evropianėt domaten kur e panė pėr herė tė parė?
Pėrgjigje: Molla e ēmendur.

44 Cila ėshtė pema mė e gjatė nė botė?
Pėrgjigje: Bredhi.

45 Cili ėshtė kryeqyteti i tanishėm i Bruneit?
Pėrgjigje: Bandar Seri Begawan.

46 Si quhej aeroplani tė cilin e prodhuan tri shtete dhe qė
fluturoi pėr herė tė parė nė vitin 1947?
Pėrgjigje: Tornedo (Shtetet ishin: Amerika, Anglia dhe Jugosllavia).

47 Si e quajnė pataten francezėt?
Pėrgjigje: Molla e tokės.

48 Cila ėshtė provinca mė e madhe amerikane?
Pėrgjigje: Teksasi.

49 Cili shtet nuk ėshtė sunduar nga forcat kolonialiste evropiane?
Pėrgjigje: Tajlanda.

50 Kush ėshtė prej tė parėve qė bėri ndriēimin e xhamive?
Pėrgjigje: Temim Bin Evs Ed-darij, nė kohėn e Umer bin Hatabit.

51 Cila ėshtė surja e vetme nė Kuran, qė nuk pėrmban shkronjėn F?
Pėrgjigje: Surja El-Fatiha.

52 Cili ėshtė shteti mė i madh nė Afrikėn Lindore?
Pėrgjigje: Tanzania.

53 Sa ishte numri i grave tė Muhamedit alejhi selam?
Pėrgjigje: Trembėdhjetė.

54 Sa ėshtė numri i melekėve tė xhehenemit?
Pėrgjigje: Trembėdhjetė.

55 Sa ishte numri i ēifutėve tė vrarė nė ēlirimin e Hajberit?
Pėrgjigje: Nėntėdhjetė e tre.

56 Sa vite ka thirrur fshehurazi nė besim Muhamedi alejhi selam?
Pėrgjigje: Tre vite.

57 Si quhet shpella nė tė cilėn u fsheh Muhamedi alejhi selam dhe shoku i tij?
Pėrgjigje: Theur.

58 Sa ishte numri i muslimanėve nė betejėn “El-Mu’teh”?
Pėrgjigje: Tre mijė ushtarė.

59 Sa ishte numri i mosbesimtarėve nė luftėn e Uhudit?
Pėrgjigje: Tre mijė ushtarė.

60 Sa ishte numri i dėshmorėve (shehidėve) nė Luftėn e Hendekut?
Pėrgjigje: Tetė dėshmorė.

61 Sa ėshtė numri i dyerve tė xhamisė sė Jerusalemit?
Pėrgjigje: Tetė dyer.

62 Sa ishte numri i tė vrarėve nė vitin 1945 nė Hiroshimė (pėr shkak tė
bombės atomike)?
Pėrgjigje: Tetėdhjetė mijė.

63 Sa eshtra gjenden nė kafkė?
Pėrgjigje: Tetė.

64 Sa ėshtė numri i qelizave tė trupit?
Pėrgjigje: Tridhjetė miliardė.

65 Prej sa kapitujsh (Exhzaa) pėrbėhet Kurani Famėlartė?
Pėrgjigje: Tridhjetė kapituj.

66 Sa vite ka zgjatur zbritja e Kuranit?
Pėrgjigje: Njėzet e tri vite.

67 Sa herė ėshtė cekur fjala ‘Teurat’ nė Kuranin Famėlartė?
Pėrgjigje: Tetėmbėdhjetė herė.

68 Cila sure ka zbritur pas sures Ed-Duhan?
Pėrgjigje: El-Xhathijeh.

69 Cila sure ka zbritur pas sures El-A’araf?
Pėrgjigje: El-Xhinn.

70 Si ėshtė quajtur dita e martė (eth-thulathau) para ardhjes sė Islamit?
Pėrgjigje: Xhibar.

71 Kush ėshtė themelues i qytetit tė Kajros?
Pėrgjigje: Xhevher Es-saklij.

72 Cila ėshtė sėmundja e diturisė?
Pėrgjigje: Injoranca (xhehli).

73 Nė cilėn ditė do tė ndodhė kiameti (kataklizma)?
Pėrgjigje: Ditėn e premte (xhuma).

74 Kush ėshtė prej tė parėve qė djalin e vet e emėroi me emrin Muhamed?
Pėrgjigje: Xha’fer Bin Ebi Talibi.

75 Cili ėshtė kryeqyteti i Ēeēenisė?
Pėrgjigje: Grozni.

76 Cili ėshtė kryeqyteti nė Azinė Juglindore me domethėnien “Qyteti i
Fitores”?
Pėrgjigje: Xhakarta.

77 Kush ėshtė zbulues i lavjerrėsit?
Pėrgjigje: Galileu.

78 Kush ishte presidenti i parė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės?
Pėrgjigje: Xhorxh Uashington.

79 Kush qe i pari qė shkroi nė monedhė “Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut dhe Muhamedi ėshtė i dėrguar i Tij”?
Pėrgjigje: El-Haxhaxh bin Jusuf Eth-thekafij.

80 Sa herė e ka bėrė haxhin Muhamedi alejhi selam?
Pėrgjigje: Njė herė.

81 Kush ėshtė ministri i parė nė Islam?
Pėrgjigje: Hafs bin Sulejman.

82 Si ėshtė emri i vėrtetė i Ibni Sinas (tė cilin perėndimoret e quajnė
Avicena)?
Pėrgjigje: El-Hasen bin Abdilah.

83 Cila shtazė ngordh nėse i pritet bishti?
Pėrgjigje: Kali.

84 Cili ėshtė libri mė i mirė?
Pėrgjigje: Kurani Famėlartė.

85 Cila ėshtė krijesa mė e mirė?
Pėrgjigje: I Dėrguari ynė, Muhamedi alejhi selam.

86 Cila ėshtė dita mė e mirė e javės?
Pėrgjigje: Dita e xhuma (premte).

87 Cila ėshtė nata mė e mirė?
Pėrgjigje: Nata e Kadrit.

88 Cili ėshtė muaji mė i mirė i vitit?
Pėrgjigje: Muaji i Ramazanit.

89 Nė cilin vit ėshtė zbritur ajeti i cili flet pėr hixhabin (mbulesėn-shaminė)?
Pėrgjigje: Nė vitin e pestė hixhrij.

90 Ēfarė pune bėnte i Dėrguari i Allahut, Idrisi alejhi selam?
Pėrgjigje: Rrobaqepės.

91 Sa ėshtė numri i Pejgamberėve tė pėrmendur nė Kuran?
Pėrgjigje: Njėzet e pesė (Nebij dhe Resul).

92 Sa sure fillojnė nė Kuran me fjalėn “Elhamdulilah”?
Pėrgjigje: Pesė (El-Fatiha, El-An’am, El-Kehf, Fatir, Sebe’e).

93 Cila ėshtė surja qė ka zbritur nė Mekė, ka 59 ajete dhe ka zbritur
pas sures El-Ahkaf?
Pėrgjigje: Ed-Duhan.

94 Kujt i ėshtė zbritur Zeburi?
Pėrgjigje: Davudit alejhi selam.

95 Kush ėshtė i pari qė ka qepur rroba?
Pėrgjigje: Idrisi alejhi selam.

96 Sa ėshtė gjatėsia e lumit Danub?
Pėrgjigje: 2816 km.

97 Cili ėshtė lumi mė i vjetėr nė Evropė?
Pėrgjigje: Danubi.

98 Cili ėshtė kryeqyteti mė i vjetėr nė botė?
Pėrgjigje: Damasku.

99 Cili ėshtė kryeqyteti i Tanzanisė?
Pėrgjigje: Darussalam.

100 Cili ėshtė shteti qė karakterizohet me flamurin e tij shumė tė vjetėr?
Pėrgjigje: Danimarka.


 


Pėrgatiti: Mr. Fehim Dragusha
23.3.2009

                                                      www.klubikulturor.com