Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Varri mė thėrret

Umer b.Abdul Azizi doli pėr t’i falur xhenazen njėrit prej anėtarėve tė familjes sė tij. Pasi ua dorėzoi xhenazen krimbave dhe e mbuloi me dhe, u kthye nga njerėzit dhe tha: -O njerėz, me tė vėrtetė varri mė thirri nga pas. A dėshironi t’ju tregoj se ēfarė mė tha?
Thanė: -Gjithsesi.
Atėherė, Umer b.Abdul Azizi tha: -Me tė vėrtetė varri mė thirri dhe mė tha: -O Umer b.Abdul Aziz, a nuk po mė pyet se ēfarė kam bėrė me tė dashurit e tu?
I thashė: -Gjithsesi.
Tha: -I kam shqyer qefinėt dhe trupat. E kam thithur gjakun e tyre dhe e kam ngrėnė ushqimin e tyre. A nuk po mė pyet se ēfarė kam bėrė me gjymtyrėt?
I thashė: -Gjithsesi.
Tha: -I kam ndarė duart prej kraharorėve, kraharorėt prej supeve, supet prej shpatullave. I kam ndarė kėllqet prej kofshėve, kofshėt prej gjunjėve, gjunjėt prej kėrcinjve, kėrcinjtė prej kėmbėve. Pastaj, Umeri b.Abdul Azizi qau dhe tha: -Me tė vėrtetė qėndrimi nė kėtė botė ėshtė i paktė, i fuqishmi bėhet i poshtėruar, i riu bėhet plak, i gjalli vdes. I mashtruar ėshtė ai i cili jepet pas kėsaj bote!
Ku janė banorėt tė cilėt ndėrtuan qytete?
Ēfarė bėri dheu me trupat e tyre? Ēfarė vepruan krimbat me eshtrat e tyre dhe me gjymtyrėt e tyre? Nė kėtė botė ishin mbi krevate, tė shtrirė mbi mbulojat e renditura njėra mbi tjetrėn; kishin shėrbėtorė tė cilėt u shėrbenin, familje tė cilat i nderonin. Nėse kalon pranė tyre, thirri nėse je prej atyre qė i thėrret, lutu nėse je prej atyre qė lutesh. Shiko afėrsinė e varreve tė tyre dhe pyete tė pasurin: Ēfarė ka mbetur prej pasurisė tėnde? Pyete tė varfrin: Ēfarė ka mbetur prej varfėrisė tėnde? Pyeti pėr gjuhėt e tyre, me tė cilat flitnin, pėr sytė e tyre, me tė cilat shikonin gjėrat e kėndshme. Pyeti pėr lėkurėt e tyre tė buta, pėr fytyrat e tyre tė bukura, pėr trupat e tyre tė mėdhenj, pyeti se ēfarė vepruan krimbat me kėto gjymtyrė. Janė shlyer ngjyrat, ėshtė ngrėnė mishi, janė mbuluar fytyrat me dhe, janė shlyer bukuritė, ėshtė thyer zverku i kokės, janė tretur pjesėt e trupit dhe janė shqyer gjymtyrėt e tyre. Ku janė shėrbėtorėt dhe robėrit e tyre? Ku janė pasuritė e tyre? Vallahi, pasuria e tyre nuk u ka shtuar atyre nė varr mė shumė sesa njė shtrojė!
A nuk janė ata tani nė banimet e vetmuara dhe nėn dhe?
A nuk ėshtė nata dhe dita pėr ta e njėjtė? Ata janė ndarė nga tė vepruarit, i kanė lėnė tė dashurit dhe familjet e tyre, gratė e tyre janė martuar, fėmijėt e tyre kanė mbetur nėpėr rrugė, tė afėrmit e tyre kanė ndarė shtėpitė dhe pasurinė e tyre.
Pastaj qau Umeri dhe tha: -O ti i cili nesėr do tė jesh banor i kėtij varri, pse po tė mashtron kjo botė? Ku janė rrobat e bukura, ku janė erėrat e tua tė mira? Si do tė jetė gjendja jote nė egėrsinė e dheut? Ah, sikur ta dija se cilėn anė tė faqes tėnde do tė fillojė krimbi tė hajė? Ah, sikur ta dija se me ēfarė do tė mė takojė meleku i vdekjes kur tė dalė prej kėsaj bote, me cilin mesazh do tė mė vijė prej Zotit tim?
Pastaj Umeri qau shumė, derisa fjala filloi t’i pėrzihej me tė qarėt, e pastaj shkoi. Nuk jetoi pas kėsaj mė shumė se njė xhuma dhe vdiq. Allahu e mėshiroftė me mėshirėn e Tij tė gjerė!

 

Shaban Murati
4.5.2007

                                                      www.klubikulturor.com