Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Koncepti i ekstremizmit fetar

Falėnderimi i takon Allahut, Zotit tė botėve. Paqja dhe bekimi i Zotit qofshin pėr tė Dėrguarin tonė, Muhamedin, pėr familjen e tij dhe pėr shokėt e tij.
Termi ekstremizėm fetar sot ėshtė shumė i pėrhapur nė shkrimet e shumicės sė njerėzve dhe sidomos kėtė term e gjejmė nėpėr gazeta, radio dhe media tė tjera.

Ajo qė mė nxiti t’i qasem kėsaj tematike ėshtė polemika dhe mospajtimi pėr domethėnien e kėtij nocioni, ndėrmjet tepruesve dhe atyre qė janė neglizhues. Secili prej tyre e komenton kėtė term varėsisht nga shkolla e tij ideologjike, nga prirjet e tij, nga pasionet, parimet dhe objektivat e tij. Pas meditimit vėren se ka mospajtime dhe dallime tė mėdha edhe nė mesin e intelektualėve dhe ekspertėve sa i pėrket kuptimit dhe domethėnies sė kėtij termi. I shtojmė kėsaj edhe guximin e disa shkruesve dhe intelektualėve, madje ithtarėve tė drejtimit mesatar nė pėrcaktimin e kuptimit tė tij.

Komentimi i ekstremizmit fetar konsiderohet ēėshtje relative dhe dallon prej njė rrethi nė rrethin tjetėr, nga njė kulturė nė tjetrėn. Atė qė ti e konsideron si ekstreme dhe tė skajshme, tjetri e konsideron prej gjėrave mesatare, ndėrsa njė tjetėr mund ta konsiderojė si qėndrim tejet tolerant. Madje, nėse shkojmė pak mė larg, vėrejmė se ndoshta vetė personi mban njė sjellje ose njė ide pėr tė cilėn ėshtė i bindur, por pas njė kohe qėndrimi i tij ndryshon dhe mendon se sjellja ose qėndrimi i mėhershėm konsiderohet si ekstrem dhe tėrhiqet nga ai qėndrim. Kėsisoj, na bėhet e qartė se ėshtė shumė vėshtirė, madje e pamundur tė pėrcaktojmė domethėnien e ekstremizmit dhe ta interpretojmė me njė kuptim tė caktuar dhe tė pajtohemi me tė. Kjo pėr faktin se nuk nisemi nga pikėnisje tė qėndrueshme dhe unanime, por nisemi dhe pėrqendrohemi tek argumenti i zakonit, i rrethit, i kulturės dhe i formimit individual. Pasi qėndron kėshtu, patjetėr do tė kemi mospajtime dhe dallime tė dukshme nė kėtė madje edhe nga bijtė e njė vendi dhe tė njė kulture tė veēantė.

Njė problem tjetėr me tė cilin po pėrballemi nė shpjegimin e ekstremizmit ėshtė koncepti i kulturės perėndimore nė pėrcaktimin e ekstremizmit dhe terrorizmit. Ndėrmjet nesh dhe atyre ekziston dallim i madh nė referenca dhe argumente fetare, nė kulturė, zakone dhe tradita, ēka e vėshtirėson edhe mė tepėr qė tė pajtohemi me ata lidhur me kėtė ēėshtje. Ne pėrgjithėsisht pajtohemi me popujt e tjerė rreth ndalimit tė veprimeve tė rrezikshme pėr tė cilat ligjet qiellore janė njėzėri rreth ndalimit tė tyre, siē janė: vrasja e tė pafajshmėve, uzurpimi i pronės sė tjetrit e tė ngjashme me kėto, mirėpo kėto janė tė pakta nė numėr e nuk konsiderohen shumica e ēėshtjeve dhe e hollėsive tė cilat pėrfshihen brenda kuptimit tė ekstremizmit fetar. Pikėrisht pėr kėtė arsye dhe shumė tė tjera konsiderohet i domosdoshėm kthimi nė origjinėn dhe nė bazėn e prerė pėr shpjegimin e ekstremizmit dhe pėrcaktimit tė kuptimit tė tij. E, kjo pa dyshim se ėshtė ligji i cili nuk i afrohet gėnjeshtra nga asnjėra anė, i zbritur nga Allahu i Lartėsuar tek i Dėrguari i Tij i sinqertė.

Parimisht pajtohemi se ligji islam ndalon ekstremizmin, teprimin nė fjalė, nė vepra dhe nė besime. Ai ka pėrdorur forma dhe metoda tė ndryshme pėr sqarimin e kėsaj. Herė me ndalimin e kėsaj, herė duke tėrhequr vėrejtjen nga pėrngjasimi me jobesimtarėt nė teprimin e herė tė tjera duke sqaruar se teprimi ėshtė shkak pėr shkatėrrim. Juristėt islamė janė unanimė pėr ndalimin e teprimit me tė gjitha format dhe llojet e tij. Allahu i Lartėsuar thotė: “O ithtarėt e librit, mos teproni nė fenė tuaj dhe mos thoni tjetėr gjė pėr Allahun, pėrveē asaj qė ėshtė e vėrtetė.” (Nisa, 171) Gjithashtu thotė: “Thuaju: “O ithtarė tė librit, mos e teproni nė fenė tuaj jashtė tė vėrtetės dhe mos shkoni pas epsheve tė njė populli tė mėparshėm qė ka humbur, qė ka shkaktuar humbjen e shumė tė tjerėve dhe qė u largua nė tėrėsi prej rrugės sė drejtė.” (Maide, 77)
Ndėrsa i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, thotė: “O ju njerėz! Kini kujdes ekstremizmin nė fe, sepse ata qė u shkatėrruan para jush u shkatėrruan pėr shkak tė ekstremizmit nė fe.” Shėnon Nesaiu.
Gjithashtu ka thėnė: “Mos mė ngrini ashtu siē ngritėn tė krishterėt birin e Merjemes. Unė jam rob. Thoni rob i Allahut dhe i Dėrguar i Tij.” Shėnon Buhariu dhe Muslimi.
Ndėrsa nė transmetimin e Muslimit nga Ibni Mesudi transmetohet se i Dėrguari ka thėnė: “Janė tė shkatėrruar ata qė e teprojnė.” E tha tri herė.

I Dėrguari ka udhėzuar pėr drejtėsi dhe mesatare nė ēdo ēėshtje. Kur mund tė themi se njė vepėr ėshtė ekstrem fetar, a ėshtė njė koncept i gjerė i cili i jep tė drejtėn secilit ta pėrdorė edhe atėherė kur nuk pajtohet me dėshirėn e tij ose kundėrshton ideologjinė e tij apo ai ėshtė i veēantė? Ka disa shenja:
- Ka njerėz tė cilėt pėr atė qė pėrmbahet dhe nuk e konsumon duhanin ose alkoolin thonė se ėshtė ekstremist; atė qė lėshon mjekėr dhe ngre pantallonat deri nė nyje e konsiderojnė ekstremist; atė qė ndalon muzikėn gjithashtu; atė qė flet dhe u tėrheq vėrejtjen tė tjerėve pėr kamatėn dhe bixhozin e konsiderojnė ekstremist; atė qė e ndalon pėrshėndetjen me dorė me gra tė huaja e konsiderojnė ekstremist; femrėn e cila respekton veshjen islame e quajnė ekstremiste; atė qė i pėrmbahet besimit tė tė parėve dhe kujdeset ta respektojė Sunetin e konsiderojnė ekstremist.

Por ka edhe tė tillė qė i veshin fesė veprime tė ulėta, dėmi i tė cilave ėshtė i dukshėm pėr shoqėritė, i lejojnė dhe orvaten tė justifikohen pėr lejimin e tyre duke konsideruar se ato nuk kanė tė bėjnė me ekstremizmin. Dikush vret, derdh gjak dhe i kapėrcen kufijtė nė emėr tė xhihadit tė ligjshėm dhe tė rezistencės. Ai nė kėtė veprim vetėm se i bėn dėm Islamit dhe muslimanėve. Ka prej tyre qė ulin vlerėn dijetarėve tė mėdhenj, shpifin pėr ta, i pėrgojojnė, kurse njerėzve u tėrheqin vėrejtjen qė tė kenė kujdes prej tyre (dijetarėve) nė emėr tė xhelozisė ndaj fesė. Kėtė veprim e konsiderojnė tė ligjshėm dhe nuk e shohin si ekstremizėm.

Termi ekstremizmi fetar nuk ėshtė pėrmendur nė Islam, mirėpo atė e kanė pėrdorur disa dijetarė si Neveviu dhe Ibn Tejmije. Sipas kuptimit etimologjik do tė thotė qėndrim nė njė anė tė skajme dhe dalje nga mesatarja. Pėrfshin kalimin nė skajin e diēkaje si nė ashpėrsi edhe nė lehtėsi. Xhesasi, Allahu e mėshiroftė, thotė: “Skaji i diēkaje ose mund tė jetė fillimi ose fundi i saj.” Mirėpo njihet se ky term pėrdoret pėr ashpėrsi tė tepruar dhe rreptėsi. Konsiderohet si sinonim i fjalės teprim, kurse teprimi nė fe ėshtė shkelje e kufirit ligjor nga ana e muslimanit nė ēdo gjė, siē i thotė Imam Ahmedi birit tė tij: “Mos tepro nė asgjė, madje as nė dashuri e urrejtje.” Ibn Tejmije thotė: “Fjala e tė Dėrguarit: “Mos teproni nė fe” ėshtė universale, pėrfshin tė gjitha llojet e teprimit nė besim dhe nė vepėr. Teprimi ka forma tė shumta, prandaj kur njeriu e tepron dhe i tejkalon kufijtė e ligjit islam qoftė nė ēėshtje tė besimit, tė adhurimit, tė sjelljes, tė karakterit, tė ndjenjave etj., ai bie nė ekstremizėm. Kėtė po e ilustrojmė me shembuj:

1- Nė besim: Ka prej tyre qė teprojnė nė madhėrimin (lartėsimin) e njerėzve tė mirė, bekohet pėrmes tyre, i merr ata si zota, kėrkon ndihmė prej tyre, betohet nė emėr tė tyre, ndjen frikė prej tyre, kėrkon prej tyre atė qė nuk mund ta japė vetėm se Allahu. Gjithashtu ka prej tyre qė teprojnė nė bėrjen e muslimanėve jobesimtarė, i bėjnė bidatxhinj, i akuzojnė ata pėr dyshimin mė tė vogėl, gjakun, nderin dhe pasurinė e tyre i bėjnė tė lejuara pa tė drejtė.

2- Nė adhurim: Ka prej tyre qė teprojnė nė ndonjė adhurim tė pėrligjur, shpikin ndonjė vepėr tė cilėn nuk e ka ligjėsuar Allahu i Lartėsuar, shtojnė numrin e rekateve, numrin e tavafit ose tė pastėrtisė me arsyetimin e tė qenėt rezervė. Gjithashtu ka prej tyre qė shpikin adhurime tė cilat Allahu nuk i ka ligjėsuar, siē janė ‘dhikre’ tė ndryshme, namaze e tė ngjashme me kėto, tė cilat s’kanė origjinė nė fe.

3- Nė sjellje: Prej tyre ka qė e teprojnė nė asketizėm, saqė ia ndalojnė vetes tė mirat dhe begatitė qė ka lejuar Allahu i Lartėsuar. Ata braktisin ngrėnien e mishit ose largohen nga martesa, ose nga veshja e rrobave tė mira e tė ngjashme me kėto. Gjithashtu ka prej tyre qė e teprojnė nė shmangien e tė gjitha fitimeve, saqė ua vėshtirėsojnė kėtė njerėzve. Gjithashtu ka prej tyre qė ndalojnė shfrytėzimin e mjeteve bashkėkohore nė ēėshtjet e davetit (thirrjes islame) dhe tė interesave tė pėrgjithshme, dobia e tė cilave ėshtė vėrtetuar.

4- Nė moral dhe ndjenja: Ka prej tyre qė e teprojnė nė dashurinė pėr disa individė, i vėnė nė pozitėn e tė Dėrguarit apo ndoshta edhe nė gradėn e Zotit, siē kanė vepruar tė krishterėt me Isain birin e Merjemes apo rafiditė me Ali bin ebi Talibin, ose e teprojnė nė urrejtje, saqė kjo i shtyn nė padrejtėsi ndaj jobesimtarit, nė mashtrimin dhe tradhtinė e tij. Ka qė e teprojnė nė urrejtjen e muslimanit mėkatar, saqė sillen dhe e trajtojnė si jobesimtarėt, Allahu na ruajttė! Prej tyre ka qė e teprojnė nė shfaqjen e gėzimit dhe kjo i shtyn drejt shpėrdorimit tė pasurisė dhe drejt kryerjes sė ndalesave, apo e teprojnė nė pikėllim gjatė ndonjė fatkeqėsie, saqė kjo i shtyn nė hidhėrim dhe kundėrshtimin e pėrcaktimit (kaderit) tė Allahut.

Shembuj tė formave tė ekstremizmit dhe tė llojeve tė tij nė kėtė rrafsh janė tė shumta, por synimi ėshtė tė theksojmė se norma dhe parimi i ekstremizmit ėshtė ekzagjerimi dhe teprimi jashtė suazave qė e ka lejuar ligji islam dhe qė tė vėrtetojmė se Islami konsiderohet burimi i vetėm lidhur me pėrcaktimin e konceptit tė ekstremizmit. Kush shton diēka nė ligjin islam ėshtė teprues, ndėrsa kush pakėson dhe largon diēka nga ligji Islam konsiderohet neglizhues dhe tolerant. Tė dy kėto qėndrime janė tė urryera fetarisht dhe bėrėsi i tyre meriton dėnim dhe kėrcėnim, edhe pse teprimi nė shumicėn e rasteve ėshtė mė i rrezikshėm dhe mė i keq pėr umetin sesa neglizhenca. Fraksioni havarixh e teproi nė besim, pasi bėrėsit e mėkateve tė mėdha nga mesi i muslimanėve i konsideron tė dalė nga feja. Kundruall tyre janė murxhitė, tė cilėt janė neglizhues nė ēėshtjen e besimit, tė cilin e vėrtetojnė vetėm me fjalė, pa vepėr. Sufitė e tepruan nė asketizėm, saqė ndaluan ngrėnien e disa tė mirave dhe ndaluan shijimin e kėnaqėsive tė lejuara. Pėrballė tyre janė liberalėt, tė cilėt e lejuan ngrėnien e tė gjitha ushqimeve, konsumimin e tė gjitha pijeve dhe plotėsimin e tė gjitha kėnaqėsive. Ndėrsa e vėrteta qėndron nė mesataren ndėrmjet teprimit dhe neglizhencės, siē veprojnė pasuesit e Ehli Sunetit dhe Xhematit.

Nė bazė tė asaj qė cekėm, nėse pėr sjelljen dhe veprimin e njė personi dyshojmė, kthehemi nė udhėzimin islam dhe shikojmė se kjo vepėr dhe sjellje e tij a ėshtė jashtė kufirit tė kėtij udhėzimi dhe a konsiderohet e tepėrt, e ndaluar. Atėherė gjykojmė se ajo ėshtė ekstremizėm, teprim, parregullsi dhe shkelje. Mirėpo nėse ky veprim pajtohet me udhėzimin islam nė zbatimin e urdhrave tė tij apo nė largimin nga ndalesat e tij, nuk e vlerėsojmė kėtė veprim si ekstremizėm dhe teprim edhe nė qoftė se kundėrshton atė me tė cilėn njerėzit janė mėsuar dhe adaptuar, pasi njerėzit janė armiq tė asaj qė nuk e dinė.

Kėshtu, na bėhet e qartė se kush pėrmbahet nga njė veprim i ndaluar fetarisht, kjo nuk konsiderohet ekstremizėm dhe askujt nuk i lejohet ta cilėsojė si ekstremist duke u mbėshtetur nė zakone dhe tradita, duke u bazuar nė edukimin e tij apo nė bazė tė ideologjisė bashkėkohore liberale qė ka depėrtuar nga Perėndimi. Nuk lejohet dhe nuk ėshtė e drejtė ta cilėsojmė dikė si ekstremist sepse largohet nga gjėrat e ndaluara, siē janė alkooli, duhani, muzika, pėrzierja e burrave me gratė, sepse ai bėn kėtė duke respektuar njė urdhėr tė Allahut apo duke pasuar Sunetin e tė Dėrguarit, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė.

Gjithashtu nuk konsiderohet ekstremist ai qė pason njė jurist islam (fekih) rigoroz pėr njė ēėshtje tė caktuar dhe pėr kėtė qėndrim ka argumente, medhheb tė njohur nė mesin e dijetarėve. Nuk i lejohet askujt qė atij qė pason kėtė medhheb t’i thuhet ekstremist sepse pason njė dijetar qė ka pozitė tė lartė nė dituri e devotshmėri. Njė veprim i tillė ėshtė i lejuar fetarisht dhe nuk ka teprim nė kėtė, ngase ka bėrė diēka qė ia ka lejuar sheriati islam.

Prej fatkeqėsive mė tė mėdha nė kėtė kohė ėshtė tė vijė njė person i cili tėrė jetėn e ka kaluar nė lojė, shaka, kohė tė lirė, qoftė aktor, kėngėtar, gaztor, artist dhe i kėrkohet opinioni nė kėto ēėshtje madhore. Ai flet rreth konceptit tė ekstremizmit fetar, jep gjykime dhe i vlerėson veprimet sipas dėshirės sė tij dhe kėdo qė e kundėrshton, ai e cilėson si ekstremist. I Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, ka paralajmėruar duke thėnė: “Do t’u vijė njerėzve njė kohė mashtruese, dėgjohet nė tė gėnjeshtari dhe pėrgėnjeshtrohet i drejti, i besohet tradhtarit dhe tradhtohet besniku. Nė atė kohė do tė flasin Ruvejbida.” Thanė: “Kush janė Ruvejbida, o i Dėrguar i Allahut?” Tha: “Njeriu i ulėt qė flet pėr ēėshtjet e interesit tė pėrgjithshėm.” Shėnon Ahmedi.

Ndėrsa prej krimeve tė rėnda nė kėtė fushė ėshtė qė koncepti i ekstremizmit fetar tė pėrkufizohet nė mjetet e informimit, tezat e intelektualėve pėr veprimet terroriste, derdhjen e gjakut, vrasjen e tė pafajshmėve, shkatėrrimin e pasurive duke mos trajtuar edhe forma tė tjera tė rrezikshme tė terrorizmit. S’ka fare dyshim nė ndalimin e terrorizmit dhe nė rrezikshmėrinė e tij pėr shoqėrinė islame si dhe rėndėsinė e tė folurit rreth kėsaj, mirėpo ekzistojnė edhe forma tė tjera tė rrezikshme, tė cilat i shkatėrrojnė fetė, forma tė cilat i ka ndaluar feja dhe ka tėrhequr vėrejtjen pėr to. Ndėr mė tė rrezikshme janė teprimi nė madhėrimin e evliave dhe kėrkimi i bekimit prej tyre, qė pa dyshim konsiderohen shkaqet mė tė mėdha nė rėnien nė shirk. Shumė vende muslimane janė sprovuar me lloje tė ndryshme shirku dhe risish, tė cilat mbėshteten dhe pėrkrahen, ndėrsa tė paktė janė ata qė flasin dhe shpjegojnė rrezikun e tyre, madje mediat i paraqesin si trashėgimi kulturore dhe folklor popullor duke i lavdėruar ato.

I Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, ka tėrhequr vėrejtjen nga tė gjitha llojet e teprimit. Ka tėrhequr vėrejtjen nga ndalimi i tė mirave, nga braktisja e martesės, nga sprova e luftimit dhe e padrejtėsisė, shkelja e shenjtėrisė sė muslimanit, tė atij i cili ėshtė i mbrojtur nga ana e muslimanėve. Ka tėrhequr vėrejtjen nga sprova e dynjasė, nga dalja nga xhemati dhe prijėsi i muslimanėve ashtu siē ka tėrhequr shpesh vėrejtjen nga sprova e shirkut dhe format e tij, madje edhe nė momentet e fundit tė jetės sė tij. Kjo aludon njėkohėsisht pėr rrezikshmėrinė e kėsaj ēėshtjeje dhe rėndėsinė e kujdesit pėr tė.


Halid bin Suud el Bulihed
Pėrktheu: Almedin Ejupi
12.10.2008

                                                      www.klubikulturor.com