Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Shamia nder dhe mbrojtje pėr gruan

Islami e nderoi gruan dhe ia bėri obligim asaj shaminė, qė ta mbrojė atė nga tė kėqijat dhe nga sytė e njerėzve, kurse shoqėrinė nga lakuriqėsia.
Shamia mbjell harmoni nė mes bashkėshortėve sepse kur burri sheh njė grua tjetėr mė tė bukur se gruaja e tij, raportet mes ēiftit bashkėshortor fillojnė tė zbehen; mund tė ndodhė qė kjo t’i shpjerė deri te ndarja pėrfundimtare pėr shkak tė asaj gruaje tė zbuluar qė e mahniti burrin dhe bėri qė mos ta tėrheqė aspak gruaja e tij.
Gruaja apo vajza muslimane nga kėndvėshtrimi islam i ngjan njė xhevahiri shpirtėror, i cili e mbron praninė e saj larg syrit tė njerėzve.
Orientalistja Fransua Saxhan, kur flet pėr shaminė, shprehet kėshtu: “O ti gruaja e Lindjes, ata tė cilėt tė thėrrasin me emrin tėnd dhe ftojnė pėr zbulimin e kokės tėnde, pėr emancipimin tėnd dhe pėr barazinė gjinore nė tė vėrtetė tallen me ty. Janė tallur me ne, gratė e Perėndimit, para se tė tallen me ty.”
Fun Hermeri thotė: “Shamia ėshtė mjet mbrojtės qė e bėn obligim respektin ndaj gruas dhe e ngre pozitėn e saj, saqė ėshtė pėr t’u marrė lakmi.”
 

Nga arabishtja: Musli Zymberi
18.1.2008

                                                      www.klubikulturor.com