Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Letėr nga njė i vdekur: Isha me ju Ramazanin e kaluar

A nuk ju kujtohem? Apo aq shpejt tė gjallėt i harrojnė tė vdekurit e tyre? A nuk ju kujtohet dita kur isha me ju nė Ramazanin e kaluar? Isha nė radhėt e falėsve duke bėrė ruku e sexhde. Isha me falėsit nė namazin e teravisė, me agjėruesit, me ata qė e pėrmendnin Allahun, me ara qė jepnin dhe e shpenzonin pasurinė e tyre nė rrugėn e Allahut.

Nuk e dija se qe Ramazani i fundit qė po agjėroja nė jetėn time. Nuk e dija se qe Ramazani i fundit qė po pėrjetoja nė jetėn time. Sikur ta dija, do t’i shtoja mirėsitė, begatitė dhe vlerat e kėtij muaji, do t’i shtoja adhurimet (ibadetet) me tė cilat i afrohemi Allahut tė Lartėsuar dhe do tė shtoja lėmoshėn (sadakanė) dhe veprat e mira. Sikur ta dija se qe Ramazani i fundit nė jetėn time, do tė mė shihnit shumė tė kujdesshėm qė tė mos mė ikte namazi me xhemat nė xhami e ai i teravisė si dhe do tė lexoja Kuran mė shumė seē kam lexuar nė Ramazanin e kaluar. Do tė mė shihnit tė kujdesshėm nė zbatimin e urdhrave tė Allahut, larg mėkateve dhe tė ligave. Por…

Ndoshta ju kujtohem kur po pėrshėndetesha me ju pas namazit tė Bajramit. Sikur tė dija se qe Bajrami i fundit nė jetėn time, do t’ju pėrqafoja fort. Ndaj, tė dashurit e mi, mė pėrkujtoni nė lutjet tuaja, ngase unė kam nevojė pėr to.
Luteni Allahun qė tė mėshiroj dhe tė mė falė mua dhe tė gjithė tė vdekurit muslimanė, ngase jemi ndarė nga bota ku veprohet dhe nuk jepet llogari, pėr nė botėn ku jepet llogari e s’ka veprim.

Shfrytėzoni ēdo minutė, madje ēdo sekondė tė jetės suaj, sepse janė tė shtrenjta dhe shumė tė vlefshme. Vlerėn e tyre e di vetėm ai qė i ka humbur. Pėrgatituni pėr botėn tjetėr, e furnizimi mė i mirė ėshtė devotshmėria ndaj Allahut tė Lartėsuar. Merrni mėsim dhe pėrfitoni nga ata qė kanė vdekur. Dijeni se dynjaja ėshtė vendkalim pėr nė botėn tjetėr dhe se xheneti ėshtė i shtrenjtė.

Pėrfytyroni, vėllezėr tė nderuar, se ky ėshtė Ramazani i fundit nė jetėn tuaj. Punoni ēdo punė me tė cilėn Allahu ėshtė i kėnaqur nė muajin e Ramazanit dhe vazhdojini me pėrqendrim ato pas Ramazanit, qė gjendja e juaj ps vdekjes tė mos jetė si e atyre pėr tė cilėt flet Allahu nė Kuran: “E kur ndonjėrit prej tyre i vjen vdekja, ai thotė: “O Zoti im, mė kthe, qė tė bėj vepra tė mira e tė kompensoj atė qė lėshova!” Kurrsesi, (kthim nuk ka) e kjo ėshtė vetėm fjalė qė e thotė ai, e ata kanė para tyre njė perde (distancė periodike) deri nė ditėn kur ringjallen.” (Muminun, 99-100)

 

Mazin Xhibali
Pėrktheu: Almedin Ejupi
29.8.2008

                                                      www.klubikulturor.com