Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Me dhjetė fytyra

Vėlla, a njeh nė kėtė kohė ndonjė njeri me dy fytyra?
Unė nuk njoh!
Shumica e njerėzve sot janė me dhjetė fytyra. Nuk kanė mbetur sot vetėm me dy, disa edhe me njėzet fytyra, me pesėdhjetė, e njėqind... Vėshtirė ėshtė tė gjesh me dy fytyra, janė tė rrallė kėta!
Vallė, a thua ku ėshtė i sinqerti, i cili njihet vetėm me njė fytyrė?
Allahu im! Na bėj prej robėrve tė Tu tė sinqertė!

Po, vėlla! Shumė njerėz janė me ty nė xhami, kėmbėt e tyre pranė kėmbėve tė tua, krahėt e tyre pranė krahėve tė tua. Kokat e tyre afėr kokės tėnde nė sexhde. Tė gjithė tė nėnshtruar para Allahut dhe i luten Atij. E, mė pas, kur del prej xhamisė ka tjetėr fytyrė (nga ajo qė kishte nė xhami). Kur hyn nė shtėpi me gruan dhe me fėmijėt del me fytyrėn e tretė. Nė punė me fytyrėn e katėrt. Nėse ka ndonjė punė me ndonjė grua tė huaj, ėshtė i butė, i qetė, i mirė me njė fytyrė tė pestė. Kur ka ndonjė punė me burra ėshtė me fytyrėn e gjashtė. Kur ka tė bėjė me personalitete ose me njerėz mė tė ngritur se ai, ėshtė mė fytyrėn e shtatė. Kur janė nė nivel mė tė ulėt se ai, fukaratė, tė dobėtit, me fytyrėn e tetė. Kėshtu me radhė me fytyrė tė nėntė, tė dhjetė...

Kush je ti?!
Kush je ti, o rob i fytyrės?!
Prej kėtyre fytyrave, cila ėshtė fytyra jote e vėrtetė?
Deri kur ti kėshtu do t’i ndėrrosh kėto fytyra?
Deri kur ti do tė jesh mashtrues?
Vallė, a nuk po e di se vėrtet Allahu i Lartėsuar i sheh tė gjitha kėto fytyra?
Allahu tė sheh kėtu e atje, tė sheh tani dhe tė sheh nesėr!

Kur sėmuret, pronari i fytyrave ėshtė me njė fytyrė. Kur ėshtė i shėndoshė me tjetėr fytyrė. Kur e kap varfėria me njė tjetėr fytyrė. Kur arrin pasuri mban njė tjetėr fytyrė.
Kėshtu, pronari i fytyrave tė shumta aspak nuk turpėrohet prej Allahut, edhe pse Ai e sheh.

Kush je ti vėlla?
Pėrgjigju kėsaj pyetjeje. Kush je ti?
Cila ėshtė fytyra jote?
Cili ėshtė personaliteti yt?
Cila ėshtė rruga jote?
Pse po jeton me njėzet fytyra e njėzet ngjyra dhe me njėzet mėnyra?
A nuk ke turp prej Allahut, edhe pse Ai tė sheh?

Vėlla, duhesh tė jesh vetėm njė, bėhu posedues i njė fytyre tė vetme dhe ec vetėm nė njė rrugė.

Vėlla, cilėn fytyrė dėshiroj pėr ty?
Pėr ty dėshiroj fytyrėn e robit tė Allahut, tė jesh rob i Tij. Rob i cili pėrulet nė ruku dhe nė sexhde, lexon Kuran, i nėnshtrohet dhe i pėrulet Krijuesit Allah.
Dėshiroj tė jesh rob i Allahut nė shtėpi, rob i Allahut nė xhami, rob i Allahut nė rrugė, rob i Allahut nė punė, rob i Allahut kur njerėzit tė njohin dhe kur nuk tė njohin, edhe kur tė jesh nė vetmi pa askėnd, pos Allahut. Allahu ėshtė Ai i Cili tė sheh kėtu dhe atje.
Turpėrohu prej Allahut, qė mos tė tė shohė me fytyrėn qė Ai nuk tė njeh ty.

 

Muhamed Husejn Jakub
Pėrktheu dhe pėrshtati:
Ulvi Fejzullahu
25.5.2007

                                                      www.klubikulturor.com