Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Nuk i lejohet prindit ta martojė fėmijėn pa dėshirėn e tij

   Zgjodha qė tė shkruaja pėr kėtė temė pėr shkak tė shpifjeve tė shumta qė i janė drejtuar Islamit, duke pretenduar se “Islami lejon qė babai ta martojė fėmijėn e tij (qoftė mashkull apo femėr) edhe pa pėlqimin e tij, apo thėnė shkurt ta martojė me zor.
   Kėto shpifje ndaj Islamit shqiptarėt i argumentojnė me traditat e shqiptarėve tė mėhershėm, duke menduar se kėtė traditė e kanė marrė nga Islami, ēka nuk ėshtė e vėrtetė. Ka shumė tradita qė shqiptarėt i kanė pasur mė herėt e qė nuk kanė tė bėjnė fare me Islamin. Pėr ta pėrgėnjeshtruar kėtė traditė qė nuk ėshtė prej Islamit, do tė sjellim disa thėnie tė dijetarėve islamė nė lidhje me kėtė ēėshtje.
   Shejhul Islam Ibn Tejmijje ka thėnė: “Nuk i lejohet prindit qė ta detyrojė fėmijėn e vet pėr martesė nėse ai nuk dėshiron dhe nėse ai refuzon tė martohet, atėherė kjo nuk konsiderohet mosrespektim i prindėrve, njėsoj siē nuk dėshiron tė hajė ndonjė ushqim qė nuk i pėlqen.” (El Ihtijarat, f. 344)
Ėshtė pyetur Muhamed ibn Uthejmini se cili ėshtė mendimi i Islamit nėse babai dėshiron ta martojė birin e tij me njė grua jo tė devotshme dhe gjithashtu nėse prindi refuzon qė biri tė martohet me njė grua tė devotshme.
Pėrgjigjja: Nuk i lejohet prindit qė ta detyrojė djalin e tij tė martohet me njė grua tė cilėn nuk e dėshiron, pa marrė parasysh shkakun e refuzimit tė tij, qoftė pėr aspektin fetar, moral apo pėr bukuri. Sa shumė prindėr janė penduar pėr shkak se i kanė detyruar fėmijėt e tyre tė martohen me gra me tė cilat ata nuk kanė dashur tė martohen. Nė kėtė rast djali nuk ėshtė i obliguar tė martohet me atė grua qė nuk e dėshiron dhe gjithashtu babait nuk i lejohet ta detyrojė tė martohet me atė grua.
   Gjithashtu, nėse djali dėshiron tė martohet me njė grua tė devotshme, kurse babai i tij ia ndalon, nė kėtė rast nuk obligohet fėmija ta dėgjojė babain e tij. (Fetava El Mereti El Muslime 2/640, 641.)
 


Pėrgatiti: Eroll Nesimi
30.5.2008

                                                      www.klubikulturor.com