Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Thirrje jetimi

   U ndal jetimi afėr nėnės sė tij dhe e pyeti: “Nėnė, ku ėshtė babai im?”
Ajo mbeti e hutuar, sytė e saj rridhnin lot. Nuk kishte pėrgjigje pėrveē fjalės:
لاحول ولا قوة إلا بالله العلي العظيم
La havle ue la kuvvete il-la bil-lahil- alijjil-’adh-ķm!
S’ka ndryshim e as fuqi pa ndihmėn e Allahut, mė i larti, mė i madhi!

O babai im...!
Sa lot kemi derdhur atėherė kur ti shkove!
Dhimbja na shtrėngoi kur ti na le dhe u largove. Vazhdimisht presim trokitjen tėnde nė derė me dhurata tė bukura dhe tregime tė mira, por caktimi i Allahut...
E, vendi yt mbeti i zbrazėt!

Parafytyroj uljen tėnde me ne. Ky ėshtė vendi ku rrije ulur, ky ėshtė shtrati yt, ky ėshtė shkrimi yt nė fletoren time. Ēdo gjė na bėn tė tė kujtojmė nė mesin tonė.

Jeta nuk ka shije pa ty, as lumturi, mirėpo shpresėn e kemi tek Allahu Fuqiplotė, se me tė vėrtetė Ai i Cili na ruajti kur ti ishe gjallė, ka garantuar se do tė na ruajė edhe pas vdekjes sate.

E lusim Allahun tė tė mėshirojė dhe tė na dėrgojė njerėz tė mirė, tė cilėt na e plotėsojnė sadopak mungesėn tėnde nė zemrat tona dhe na mundėsojnė njė jetė mė tė mirė!

O babai im, kemi gjetur njerėz tė cilėt na ndihmojnė dhe sillen mirė me ne. Iu bekofshin duart dhe pasuria dhe Allahu i shpėrbleftė me tė mira!

Biri yt i dashur! Bija jote e dashur!

 

Pėrktheu: Hasim Krasniqi
16.5.2008

                                                      www.klubikulturor.com