Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Ēudi, apo jo?!

Ēudi se si njė kartėmonedhė 20€ duket aq e madhe kur e jep pėr xhaminė, por shumė e vogėl kur e shpenzon nė dyqan.
Ēudi se sa gjatė na duket kur bėjmė dhikėr njė orė, por sa shpejt kur njė ekip luan 60 minuta basketboll.
Ēudi se sa tė gjata janė disa orė tė kaluara nė xhami, por sa tė shkurta kur shikojmė ndonjė film.
Ēudi se si nuk mund tė mendojmė asgjė pėr tė thėnė kur falemi, por nuk kemi vėshtirėsi pėr tė menduar rreth gjėrave pėr tė cilat do tė bisedojmė me ndonjė shok.
Ēudi se sa tronditemi kur njė ndeshje futbolli shkon nė kohė shtesė, por ankohemi kur teravia gjatė Ramazanit ėshtė mė e gjatė se zakonisht.
Ēudi se sa vėshtirė ėshtė tė lexosh njė xhuz tė Kuranit, por sa lehtė ėshtė tė lexosh 100 faqe tė romanit mė tė shitur.
Ēudi se si njerėzit dėshirojnė tė arrijnė njė ulėse nė radhėt e para nė ndonjė lojė apo koncert, por pėrpiqen tė zėnė rreshtin e fundit nė xhami, qė tė mund tė dalin jashtė shumė shpejt.
Ēudi se si na nevojiten 2 apo 3 javė lajmėrim pėrpara pėr t’i gjetur kohė njė aktiviteti tė xhamisė brenda programit tonė, mirėpo mund ta ndryshojmė axhendėn tonė pėr ngjarje tė tjera edhe nė momentin e fundit.
Ēudi se sa vėshtirė ėshtė pėr njerėzit tė mėsojnė mirė njė fjalim tė thjeshtė pėr t’ua thėnė tė tjerėve, por sa e thjeshtė ėshtė pėr tė njėjtėt njerėz pėr t’ i kuptuar dhe pėrsėritur thashethemet.
Ēudi se si besojmė ēfarė thonė gazetat, por dyshojmė nė atė qė thotė Kurani.
Ēudi se si ēdonjėri dėshiron tė shkojė nė xhenet, por nuk kujdeset tė besojė, tė mendojė, tė flasė apo tė veprojė ndonjė gjė pėr tė.
Ēudi se si mund t’i dėrgosh mijėra barsoleta pėrmes e-mailit, tė cilat shpėrndahen si lėnda e djegshme, por kur fillon tė dėrgosh mesazhe nė lidhje me Allahun, njerėzit mendojnė dy herė pėr ta shpėrndarė.
ĒUDI, APO JO?
A jeni duke u ēuditur? A jeni duke menduar?
Falėnderojeni Allahun, qė ėshtė mė i Mėshirshmi!


Pėrktheu dhe pėrshtati: Besnik Abrashi
Marrė nga islamway.com
7.9.2007

                                                      www.klubikulturor.com