Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Pėrkujtoju atyre ditėt e Allahut

   Shuajbi alejhi selam duke e kėshilluar popullin e vet qė t’i lėrė idhujt-tagutėt dhe tė kthehet nė rrugėn e vėrtetė tė shpallur nga Allahu i Madhėruar tha: “O populli im, kundėrshtimi ndaj meje tė mos u shpjerė (nė mosbesim) qė t’ju gjejė ajo qė e gjeti popullin e Nuhut, popullin e Hudit ose popullin e Salihut. E populli i Lutit nuk ėshtė larg prej jush.” (Hud, 89)
Ai u kujtoi atyre ndėshkimin e popujve tė mėparshėm dhe ligjet kozmologjike tė Allahut, ashtu siē u thoshte se i menēuri kupton nga shembujt e atyre qė ishin para jush, nėse jeni qė kuptoni.

Sunenet, ligjet e Allahut tė Lartėsuar, nuk njohin dallim ndaj askujt qė kundėrshton tė Dėrguarit e Allahut pasi atyre u ka ardhur udhėzimi dhe pėrfundimi ėshtė i njėjtė sikurse i atyre qė ishin para tyre. Nė ligjin e Allahut nuk do tė gjesh ndryshime. Ai qė mediton pėr historinė e sė kaluarės e vėren kėtė qartė.
Pėr kėtė, secili i Dėrguar i Allahut ia ka kujtuar popullit tė vet ditėt e Allahut dhe e ka pėrsėritur kėtė gjė pandėrprerė, qė mos tė kenė argument njerėzit para Allahut se tė Dėrguarit nuk ua kanė tėrhequr vėrejtjen. Thotė Allahu i Madhėruar: “Ne e patėm dėrguar Musain me argumentet tona (dhe i thamė): “Nxirre popullin tėnd prej errėsirave nė dritė dhe pėrkujtoju atyre tė mirat e Allahut (qė u dhuroi), se vėrtet nė ato (pėrkujtime) ka argumente pėr secilin qė ėshtė shumė i durueshėm dhe shumė falėnderues.” (Ibrahim, 5)
Thotė Imam Taberiu, Allahu qoftė i kėnaqur me tė: “Predikoju atė qė ka ndodhur me popujt e mėparshėm, pėrkujtojua ditėt e Allahut, ditėt e begatisė dhe tė sprovės, nėse kėshilla ėshtė e ndjerė, ajo ndikon mė shumė. Thotė Allahu i Madhėruar: “E ju (mekas) me siguri kaloni atypari nė mėngjes e nė mbrėmje. Pra, a nuk mblidhni mend?” (Es-Saffat, 137-138)

Pejgamberi alejhi selam shpeshherė u tregonte shokėve tė tij lajmet e popujve tė mėparshėm, pastaj vazhdonte tregimin e historisė sė njė populli qė ishte plot mėsime e dobi dhe kjo ndikonte nė shpirtrat e sahabėve, Allahu qoftė i kėnaqur me ta. Allahu i Madhėruar i ka urdhėruar robėrit e Vet tė ecin nė tokė dhe tė meditojnė rreth gjendjes sė popujve para nesh, qė tė marrim mend e mėsime prej tyre. Thotė Allahu i Lartėsuar:

“A nuk udhėtuan ata nėpėr tokė e tė shihnin se si ishte pėrfundimi i atyre qė ishin mė parė?” (Jusuf, 109). Gjithashtu thotė: “A nuk u arriti atyre lajmi i atyre qė ishin mė herėt, si i popullit tė Nuhut, i Adit, i Themudit, i popullit tė Ibrahimit, i atyre tė Medjenit dhe i tė rrotulluarve (populli i Lutit)(Et-Tevbeh, 70)

“A nuk jeni tė njoftuar me lajmin
(ndodhinė) e atyre qė ishin para jush, si populli i Nuhut, i Adit, i Themudit e edhe i atyre qė erdhėn pas tyre, qė nuk di kush pėr ta pos Allahut. Atyre u patėn ardhur tė dėrguarit e vet me argumente, ata i venin duart e tyre (nė shenjė talljeje) nė gojėt e veta dhe thoshin: “Ne e mohojmė atė me ēka jeni tė dėrguar dhe ne dyshojmė shumė nė atė qė ju na thėrrisni.” (Ibrahim, 9)

“A nuk udhėtuan ata nėpėr tokė e tė kenė zemra me tė cilat do tė kuptojnė, dhe veshė me tė cilat do tė dėgjojnė? Pse nė tė vėrtetė sytė nuk verbėrohen, por verbėrohen zemrat nė kraharor.”
(El-Haxhxh, 46)

Disa prej njerėzve gabojnė kur meditojnė vetėm rreth popujve tė mėparshėm, por i harrojnė ditėt e Allahut pėr pėrkujtimin e njerėzve nė ditėt e sotme: “A nuk e kanė vėrejtur ata se Ne e kemi bėrė vendin e shenjtė (Mekėn) tė sigurt, e njerėzit pėrreth tyre rrėmbehen (plaēkiten, mbyten). Po, a i besojnė ata tė kotės e tė mirat e Allahut i pėrbuzin?” (Ankebut, 67)

Ki kujdes o rob i Allahut, medito rreth ngjarjeve qė kanė ndodhur nė tė kaluarėn e sidomos pėr ato nė kohėn e sotme. Mjetet e informimit nė Lindje dhe Perėndim transmetojnė nė rrjetet e tyre pandėrprerė goditje tėrmeti si rezultat i tė cilave po vdesin mijėra njerėz, tornado tė fuqishme nga tė cilat vdesin me qindra njerėz, shpėrthime vullkanesh qė shkatėrrohen fshatra tė tėra, uria e cila po vret popuj, kurse nė anėn tjetėr luftėra qė po shkaktojnė humbjen e popullsisė. E gjithė kjo vjen nga puna dhe duart e njerėzve.

Thotė Allahu i Lartėsuar: “E sikur banorėt e kėtyre vendbanimeve tė kishin besuar dhe tė ishin ruajtur, Ne do t’ju hapnim begati nga qielli e toka, por ata pėrgėnjeshtruan, andaj i dėnuam me shkatėrrim pėr atė qė merituan. A mos u siguruan banorėt e fshatrave nga dėnimi jonė kur ata ishin fjetur (natėn)? A mos u siguruan banorėt e fshatrave nga dėnimi jonė paradite, kur ata ishin duke luajtur? A mos u siguruan ata prej ndėshkimit tė Allahut? Nuk sigurohet kush prej frikės sė ndėshkimit tė Allahut pos njerėzve tė humbur. A nuk e kanė tė qartė ata qė e trashėguan tokėn pas banorėve tė saj (qė u shkatėrruan) se, nėse dėshirojmė Ne i godasim (i dėnojmė) pėr mėkatet e tyre, ua mbyllim zemrat e tyre, dhe ata nuk dėgjojnė (kėshillat). Kėto janė fshatra pėr tė cilat po tė tregojmė disa nga lajmet e tyre. Atyre u patėn ardhur tė dėrguarit e tyre me argumente (me mrekulli), por ata nuk i besuan asaj tė cilėn mė parė e kishin gėnjyer. Ja, kėshtu vulos Allahu zemrat e atyre qė nuk besojnė.” (El-Araf, 96-101)

Lusim Allahun Mėshirėplotė tė na mundėsojė tė kuptojmė nga ajetet e Tij dhe tė marrim mėsim prej historive qė kanė ndodhur me popujt e mėhershėm! Allahu na bėftė prej atyre qė janė nė rrugė tė drejtė, nė rrugėn e atyre me tė cilėt Ai ėshtė i kėnaqur!

 

Pėrgatiti: Eroll Rexhepi
27.6.2008

                                                      www.klubikulturor.com