Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Gruaja e devotshme (13)

Prej cilėsive tė gruas sė devotshme ėshtė edhe kushtimi i rėndėsisė sė veēantė edukimit tė fėmijėve me edukatė islame. Ajo nuk i edukon ata pėr syefaqėsi, mirėpo synon tė pėrgatisė njė gjeneratė tė devotshme, qė do tė pėrpiqet nė rrugėn e Allahut dhe do tė mbajė flamurin e thirrjes islame.

Allahu i Lartėsuar thotė: “O ju qė besuat, ruajeni veten dhe familjen tuaj prej njė zjarri, lėndė djegėse e tė cilit janė njerėzit dhe gurėt.” (Et-Tahrim 6)
“Urdhėro familjen tėnde tė falė namaz dhe bėj durim duke i thirrur ata nė namaz.”
(Ta Ha, 132)

Po ashtu, Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Burri ėshtė bari i familjes sė tij dhe pėrgjegjės pėr familjen e tij, po ashtu edhe gruaja ėshtė bareshė nė shtėpinė e burrit tė saj dhe pėrgjegjėse pėr shtėpinė e tij.” Buhariu 853, 2416 dhe Muslimi 1829.
Dhe shumė argumente tė tjera, tė cilat e obligojnė njeriun, e nė veēanti femrėn, qė t’i edukojė fėmijėt e saj.

Duke pasur parasysh se gruaja ėshtė pėrgjegjėse nė shtėpinė e burrit tė saj dhe nėnė e fėmijėve tė saj, e ka pėr detyrė qė t’i edukojė fėmijėt nė frymėn dhe edukatėn islame, duke ua mėsuar fenė islame sipas rregullave tė Ehli Sunetit dhe duke ua mėsuar akiden (besimin) e pastėr, sjelljet e mira dhe moralin e lartė.

Sa i pėrket akides, ajo ua mėson kushtet e imanit dhe pesė kushtet e Islamit. Po ashtu, u mėson se si duhet tė jetojnė me kėto kushte dhe si t’i praktikojnė ato, i mėson fėmijėt si tė besojnė Allahun, melaiket e Tij, librat e Tij, Pejgamberėt e Tij dhe gajbijatet (gjėrat e fshehta) e tjera.

Ajo i edukon fėmijėt nė mėnyrė qė t’u nėnshtrohen urdhrave tė Allahut, tė edukohen nė mėnyrė qė ta falin namazin kur tė mbushin shtatė vjeē dhe qė tė kapen pas librit tė Allahut dhe ta praktikojnė atė.

Gjithashtu duhet tė edukohen nė ringjalljen e suneteve tė Pejgamberit salallahu alejhi ue selem dhe se si t’i kuptojnė sunetet e Pejgamberit salallahu alejhi ue selem me qėllim qė tė marrin shembull nga Pejgamberi salallahu alejhi ue selem e tė ndėrtojnė njė personalitet islam dhe me kėtė sjelljet e tyre dhe bindjet e tyre do tė jenė mė tė qėndrueshme.

Sa i pėrket sjelljes sė mirė, fėmijėt duhen edukuar sipas metodave dhe rregullave tė shėndosha. Ne do tė cekim disa pika nė bazė tė tė cilave duhet edukuar fėmija:
1. Duhen qortuar fėmijėt qė mos tė pasojnė dikė qorrazi (pa argument dhe pa fakte).
2. Mos tė zhytet nė luks (mos tė mėsohet tė jetojė njė jetė luksoze).
3. Largimi nga argėtimet e ndaluara si kėnga dhe muzika.
4. Mospėrngjasimi i djemve me vajza dhe i vajzave me djem.
5. Tė kushtuarit kujdes ndaj veshjes, qė fėmija tė edukohet nė veshje islame qoftė djalė apo vajzė. Duhen edukuar fėmijėt qė mos tė pėrzihen ndėrmjet dy gjinive tė ndryshme dhe tė ulin shikimin e tyre.
6. Mosshkuarja nė vende ku pėrdoret ndonjė haram apo ku kalohet koha kot.
Nėna duhet t’ua mėsojė fėmijėve vlerėn e moralit tė lartė dhe sjelljes sė mirė dhe ēfarė vlere dhe shpėrblimi do tė ketė ai person i cili i ka sjelljet e mira dhe moral tė lartė tek Allahu i Madhėruar nė Ditėn e Gjykimit.

Gjithashtu nėna duhet t’i edukojė fėmijėt e saj qė tė jenė tė pastėr, tė matur, trima, tė mėsohen qė tė ndihmojnė nevojtarėt, t’i respektojnė mė tė vjetrit, tė kenė sjellje tė mira me tė tjerėt, tė sillen butė me tė varfrit, tė mjerėt dhe tė sėmurėt dhe nė kėtė mėnyrė ata do ta mėsojnė Islamin dhe do tė jetojnė sipas tij.
 

Pėrktheu: Eroll Nesimi
12.4.2009

                                                      www.klubikulturor.com