Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Shpėrblimi i shpenzimit tė parave pėr nevojat familjare

Falėnderimet dhe lavdėrimet i takojnė vetėm Allahut tė Lartėsuar. Atė e falėnderojmė dhe vetėm prej Tij ndihmė dhe falje kėrkojmė. Kėrkojmė mbrojtje prej Allahut nga veprat tona tė liga dhe nga tė kėqijat e epsheve tona, nuk ka dyshim se atė qė e udhėzon Allahu, nuk ka kush qė mund ta shpjerė nė humbje dhe atė qė e humb Allahu, nuk ka kush qė mund ta udhėzojė.
Dėshmoj se nuk ka Zot tjetėr i Cili e meriton adhurimin pėrveē Allahut, i Cili ėshtė i vetėm dhe pa shok, dhe dėshmoj se Muhamedi salallahu alejhi ue selem ėshtė rob dhe i Dėrguar i Tij.

Shumė besimtarė mendojnė qė shpenzimi i parave tė tyre nė nevojat familjare nuk ėshtė ndonjė sevap apo nuk do tė kenė shpėrblim pėr kėtė. Ka shumė argumente nga Kurani dhe Suneti i Pejgamberit salallahu alejhi ue selem, tė cilat e nxisin besimtarin qė tė furnizojė familjen e tij dhe tė shpenzojė pėr ta. Ne do t’i cekim disa ajete dhe hadithe qė flasin pėr kėtė ēėshtje.

Ajete:
1. Allahu i Lartėsuar thotė: “I ati i fėmijės ėshtė i obliguar pėr furnizimin dhe veshmbathjen e tyre (gruas) ashtu si ėshtė rregull. Askush nuk ngarkohet mė tepėr, vetėm aq sa ka mundėsi.” (El Bekare 233)

2. “Ai qė ėshtė i pasur, le tė shpenzojė sipas mundėsisė sė vet, e ai qė ėshtė ngushtė nga pasuria, le tė japė nga ajo qė i ka dhėnė Allahu.” (Et-Talak 7)

3. “Thuaj: “S’ka dyshim se Zoti im ėshtė Ai qė i jep furnizim tė begatshėm atij qė do nga robėrit e vet dhe Ai ia pakėson atij, e ēkado qė tė jepni, Ai e kompenson atė dhe Ai ėshtė dhuruesi mė i madh.” (Es-Sebe 39)

Kurse hadithet janė tė shumta nė kėtė temė. Prej tyre pėrmendim:

1. Transmeton Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Pasurinė tė cilėn e ke shpenzuar nė rrugėn e Allahut, pasurinė qė e ke shpenzuar pėr tė liruar njė rob, pasurinė tė cilėn e ke shpenzuar pėr tė varfrit, pasurinė tė cilėn e ke shpenzuar pėr familjen tėnde, prej tė gjitha kėtyre shpėrblimi mė i madh arrihet me pasurinė e shpenzuar pėr familjen tėnde.” (Muslimi 995)

2. Transmeton Theubani se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Pasuria mė e mirė ėshtė ajo e cila shpenzohet pėr familje, pastaj pasuria e shpenzuar pėr kafshėn (mjetin transportues), e cila pėrdoret nė rrugėn e Allahut dhe pastaj pasuria mė e mirė ėshtė ajo e cila shpenzohet pėr shokėt e tij nė rrugėn e Allahut.” (Muslimi 994)

Thotė Ebu Kalabe: “Ka filluar Pejgamberi salallahu alejhi ue selem shpenzimin e pasurisė nė familje sė pari.”

3. Transmeton S’ad ibn ebi Vekasi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem i ka thėnė: “Me tė vėrtetė ēdo gjė tė cilėn e shpenzon pėr hir tė Allahut dhe duke shpresuar shpėrblimin prej Allahut, do tė shpėrblehesh pėr tė e do tė shpėrblehesh edhe pėr ushqimin qė ha gruaja jote.” (Buhariu 1295, Muslimi 1628)

4. Transmeton Ebu Mesud el Bederij, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Nėse njė burrė shpenzon prej pasurisė pėr familjen e tij dhe ai shpreson shpėrblimin prej Allahut, do t’i llogaritet atij si sadaka (lėmoshė).” (Buhariu 55 dhe Muslimi 1002)

5. Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė: “Ka ardhur tek unė njė grua me dy vajza tė saj dhe kėrkuan lėmoshė dhe nuk gjeta asgjė tjetėr pėr t’i dhuruar pėrveē njė hurme tė cilėn ja dhashė asaj. Ajo e ndau hurmėn dhe ia dhuroi bijave tė saj, kurse ajo nuk hėngri asgjė prej asaj hurme, pastaj u ngrit dhe shkoi. Mė pas erdhi Pejgamberi salallahu alejhi ue selem dhe hyri tek unė dhe i tregova pėr kėtė ngjarje dhe tha: “Ai i cili sprovohet me vajza dhe ai sillet mirė me to (i edukon mirė), do tė jenė mburojė pėr tė nė Ditėn e Gjykimit.” (Buhariu 1418 dhe Muslimi 2629)

Kėto ishin disa prej argumenteve tė cilat tregojnė pėr shpėrblimin e madh tė atij i cili shpenzon pėr familjen e tij dhe e gjithė kjo nėse e bėn kėtė gjė duke shpresuar shpėrblimin prej Allahut tė Lartėsuar.

 


Pėrktheu dhe pėrshtati: Eroll Nesimi
28.12.2008

                                                      www.klubikulturor.com