Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Tė zbuluarit e femrave (Etteberruxh)

Falėnderimi i takon Allahut tė Madhėruar, ndėrsa pėrshėndetjet dhe selamet tona ia dėrgojmė Muhamedit alejhi selam, familjes sė tij, shokėve dhe pasuesve tė tij gjer nė amshim.

Vėllezėr tė dashur muslimanė, me tė vėrtetė ndihemi tė pikėlluar pėr gjendjen e shoqėrisė sonė islame, e nė veēanti pėr moralin e femrave muslimane kosovare kėtu nė Kosovė, tė cilat me tė vėrtetė janė duke kaluar ēdo kufi tė moralit dhe kėtė e bėjnė ndoshta nga injoranca ose ndoshta nga pasimi i verbėr i kulturės sė huaj joislame.

Tė gjithė jemi tė vetėdijshėm se femrat kosovare janė duke bėrė fitne shumė tė madhe me veshjen e tyre joislame si nė rrugė, shkolla, fakultete, universitete e thuajse kudo.

Pra, tani besoj se tė gjithė e keni tė qartė se pėr ēfarė e kemi fjalėn, e kemi fjalėn pėr zbulesėn, gjysmėlakuriqėsinė e femrave ose shfaqjen e zbukurimit tė fytyrės ose trupit tė tyre para njerėzve tė huaj.

Pra , ta keni tė gjithė tė qartė se zbulesa e femrave apo shfaqja e bukurisė sė tyre njerėzve tė huaj ėshtė dukuri negative, ėshtė prej mėkateve tė mėdha, ėshtė shkak pėr zbritjen e dėnimeve apo shfaqjen e ērregullimeve dhe fesadit, ėshtė fitne-sprovė e madhe pėr rininė tonė, ose thėnė mė shkurt pėr tė gjithė.

Vėllezėr tė dashur, mė tė vėrtetė duke e parė kėtė gjendje alarmante dhe kėtė degradim qė po i kanoset femrės muslimane kosovare, duke e parė kėtė dukuri tė zbulimit tė femrave, e cila tashmė thuajse ėshtė bėrė si traditė e zakonshme e sidomos nė kohėn e verės, pra nė kėtė kohė me vapė, me tė vėrtetė e pamė tė arsyeshme dhe si obligim qė tė flasim pak rreth zbulesės sepse ne muslimanėt e kemi obligim dhe parim se nėse shfaqet ndonjė dukuri negative nė shoqėrinė tonė islame, atėherė patjetėr duhet ta ndalojmė me aq sa kemi mundėsi. Lidhur me kėtė Allahu az-ze ve xhel-l thotė:

(كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَلَوْ آمَنَ أَهْلُ الْكِتَابِ لَكَانَ خَيْراً لَهُمْ مِنْهُمُ الْمُؤْمِنُونَ وَأَكْثَرُهُمُ الْفَاسِقُونَ) (سورة آل عمران: 110)

"Ju jeni populli mė i dobishėm, i ardhur pėr tė mirėn e njerėzve, tė urdhėroni pėr mirė, tė ndaloni nga veprat e kėqija dhe tė besoni nė Allahun.” (Ali Imran: 110)

Dhe gjithashtu Pejgamberi alejhi selam na porosit:
من رأي منكم منكرا فليغيره بيده، فإن لم يستطع فبلسانه،فإن لم يستطع فبقلبه و ذلك أضعف الإيمان

"Kush e sheh prej jush ndonjė vepėr tė keqe, le ta ndryshojė atė me dorėn e tij. Nėse nuk mundet me tė, atėherė ta ndryshojė me gjuhėn e tij; po qė se nuk mundet as me kėtė, atėherė bile sė paku ta urrejė me zemrėn e tij, mirėpo ky ėshtė besim i dobėt…”

Pra, urrejtja e sė keqes vetėm me zemėr nuk mjafton, po duhet tė merren parasysh ndalimi me forcė, nėse kemi pushtet, ose bile sė paku me gjuhė, me kėshillė ta bėjmė kėtė.

Vėllezėr tė dashur besimtarė, kini frikė Allahun az-ze ve xhel-l, urdhėroni gratė, vajzat, motrat, etj., tė mbulohen, ta praktikojnė veshjen islame dhe tė mos e shfaqin bukurinė e tyre para njerėzve tė huaj, druajuni dėnimit tė Allahut az-ze we xhel sepse Pejgamberi alejhi selam ka thėnė:
والذي نفسى بيده لتأمرن بالمعروف و لتنهون عن المنكر أو ليوشكن الله أن يبعث عليكم عقابا منه ثم تدعونه فلا يستجاب لكم

“Pasha Atė nė dorėn e tė Cilit ėshtė shpirti im, tė urdhėroni pėr tė mirė dhe tė ndaloni nga e keqja, se pėrndryshe dyshohet qė Allahu sė shpejti ju dėrgon dėnimin e Tij dhe pastaj e lutni Atė, por nuk ju pėrgjigjet.”

Vėllezėr tė dashur, urdhėroni nė tė mirė e ndaloni nga e keqja e mos t’ju ngjajmė benu israilėve, ēifutėve qė u mallkuan nga Davudi dhe Isai, paqja qoftė mbi ta, siē na tregon Allahu az-ze ve xhel-l kur thotė :
(لُعِنَ الَّذِينَ كَفَرُوا مِنْ بَنِي إِسْرائيلَ عَلَى لِسَانِ دَاوُدَ وَعِيسَى ابْنِ مَرْيَمَ ذَلِكَ بِمَا عَصَوْا وَكَانُوا يَعْتَدُونَ) (كَانُوا لا يَتَنَاهَوْنَ عَنْ مُنْكَرٍ فَعَلُوهُ لَبِئْسَ مَا كَانُوا يَفْعَلُونَ)

“Ata qė mohuan tė vėrtetėn nga beni israilėt, u mallkuan prej gjuhės sė Davudit dhe Isait, tė birit tė Merjemes. Kėshtu u veprua sepse kundėrshtuan dhe e tepruan. Ata ishin qė nuk ndalonin njėri-tjetrin nga e keqja qė punonin. E ajo qė bėnin ishte e shėmtuar.” (El-Maide:78, 79)

Vėllezėr tė dashur besimtarė, respektoni urdhrat e Allahut, urdhėroni gratė pėr t’u mbuluar dhe pėr tė mos shfaqur bukuri para tė tjerėve. Ta dini se kur Allahu az-ze ve xhel ka urdhėruar gratė e Pejgamberit alejhi selam, nėnat e besimtarėve, pėr t’u mbuluar, edhe pse dihet besimi i tyre dhe pastėrtia e tyre, gratė e tjera janė edhe mė shumė tė obliguara. Allahu az-ze ve xhel-l i ka urdhėruar gratė e Pejgamberit por edhe gratė e besimtarėve me fjalėt:

(وَقَرْنَ فِي بُيُوتِكُنَّ وَلا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِيَّةِ الْأُولَى وَأَقِمْنَ الصَّلاةَ وَآتِينَ الزَّكَاةَ وَأَطِعْنَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ )

“Dhe rrini nė shtėpitė tuaja e mos shfaqni bukurinė tuaj si shfaqej nė injorancėn e hershme, faleni namazin, jepeni zekatin dhe respektojeni Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij.” (El-Ahzab: 33)

Nga ky ajet kuptojmė se zbulesa ėshtė traditė e injorancės sė hershme dhe gjithashtu kuptohet se nuk ėshtė zhveshje vetėm dalja e femrės me rroba tė tejdukshme apo e pambuluar, por gjithashtu dalja e gruas nga shtėpia e saj pa nevojė dhe pa shoqėrimin e ndonjė tė afėrmi, duke e lėnė tė pėrzihet me burra nėpėr pazare dhe vende tė tjera publike, ėshtė njėra nga gjėrat qė e ka ndaluar rregullorja islame. Dhe e tėrė kjo ėshtė pėr ta ruajtur familjen dhe pėr tė formuar njė shoqėri mė tė shėndoshė.

Pra, zhveshja dhe zbukurimi i gruas tregon injorancėn e saj. Sa e bukur ėshtė njė fjalė e urtė qė thotė: Koka boshe ka nevojė pėr zbukurim, ndėrsa koka e mbushur me dituri s’ka nevojė fare!

Pastaj thotė Allahu az-ze ve xhel:

(وَقُلْ لِلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُيُوبِهِنَّ وَلا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبَائِهِنَّ أَوْ آبَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنَائِهِنَّ أَوْ أَبْنَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِي إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِي أَخَوَاتِهِنَّ أَوْ نِسَائِهِنَّ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُنَّ أَوِ التَّابِعِينَ غَيْرِ أُولِي الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجَالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِينَ لَمْ يَظْهَرُوا عَلَى عَوْرَاتِ النِّسَاءِ وَلا يَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِيُعْلَمَ مَا يُخْفِينَ مِنْ زِينَتِهِنَّ وَتُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِيعاً أَيُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ) (سورة النور: 31)

“Thuaju edhe besimtareve tė ndalin shikimet e tyre, t’i ruajnė pjesėt e turpshme tė trupit tė tyre, tė mos zbulojnė stolitė e tyre pėrveē atyre qė janė tė dukshme(fytyrės dhe duarve), le tė venė shamitė mbi kraharorin e tyre dhe tė mos ua tregojnė bukuritė e tyre askujt pėrveē burrave tė vet, baballarėve tė vet ose baballarėve tė burrave tė vet, djemve tė vet ose djemve tė burrave tė vet, vėllezėrve tė vet ose djemve tė vėllezėrve tė vet apo djemve tė motrave tė veta, ose grave tė tyre (qė u pėrmendėn) dhe robėreshave, tė cilat i kanė nė pronėsinė e tyre, ose shėrbėtorėve nga meshkujt, tė cilėt nuk ndiejnė nevojė pėr femrat, ose fėmijėt qė nuk e kanė arritur pjekurinė pėr gra. Le tė mos kėrcasin me kėmbėt e tyre pėr ta zbuluar fshehtėsinė nga stolitė e tyre. Pendohuni tė gjithė tek Allahu, o besimtarė, nė mėnyrė qė tė gjeni shpėtim.” (En-Nur:31)

Ky ishte ajeti 31 i sures En-Nur. Pėr ata qė dėshirojnė ta kuptojnė mė mirė, t’i kthehen edhe njėherė komentimit tė tij.

Vėllezėr besimtarė, ndaloni gratė, bijat dhe motrat tuaja qė mos t’u pėrngjajnė jobesimtareve me veshje tė shkurtra dhe tė ngushta dhe zbukurime tė tjera sepse Pejgamberi alejhi selam, thotė:

من تشبه بقوم فإنه منهم

“Kush i ngjan njė populli, ai ėshtė prej tyre."

Dhe ta dini se nėse heshtni dhe nuk i kėshilloni ato, edhe ju jeni pjesėmarrės nė mėkatin e tyre dhe gjithashtu edhe ju mund t’ju pėrfshijė dėnimi i tyre. Thotė Allahu az-ze ve xhel:

(يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَاراً وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ ) (سورة التحريم: من الآية 6)

“O ju qė besuat, ruajeni veten dhe familjen tuaj prej njė zjarri, lėndė djegėse e tė cilit janė njerėzit dhe gurėt.” (Et-Tahrim: 6)

Pastaj Pejgamberi alejhi selam thotė:

كلكم راع و كلكم مسؤول عن رعيته

“Ēdonjėri nga ju ėshtė bari dhe pėrgjegjės pėr kopenė e vet (pra e ka fjalėn ēdonjėri prej jush ėshtė mbrojtės i familjes sė vet dhe pėrgjegjės pėr moralin dhe sjelljet qė bėn familja e tij, pasi burrat i kanė nė mbikėqyrje dhe pėrkujdesje gratė e tyre.).

Pra, t’ia kemi frikėn Allahut tė gjithė, tė mundohemi nė maksimum me tė gjitha mundėsitė tona qė ta ndalojmė zbulesėn, edhe nėse nuk na dėgjojnė, po bile sė paku kemi mundėsi t’i kėshillojmė e t’ua tėrheqim vėrejtjen. Ndoshta do Allahu e ua hap zemrat dhe udhėzohen nė praktikimin e mbulesės.

Pra, nuk na takon neve qė tė kemi turp t’i kėshillojmė gratė, bijat apo motrat tona qė tė praktikojnė mbulesėn islame sikurse nuk turpėrohemi ta ndalojmė vjedhėsin qė shohim duke vjedhur nė shtėpinė tonė!

Vel hamdu lil-lahi rabbil-alemin we sal-lallahu alehi we sel-leme we ala alihi we sahbihi we sel-lem.

 

Pėrgatiti: Islam Hasani
28.6.2009

                                                      www.klubikulturor.com