Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Raste tė arta pėr besimtarėt

Tė nxjerra nga hadithet e Muhamedit salAllahu alejhi ue selam

1- Nėse dėshiron tė posedosh njė thesar nga thesaret e xhenetit, thuaj:
’’La haule ue la kuvete ila bilah." (Buhariu)

2- Nėse dėshiron tė mbjellėsh njė palmė nė xhenet thuaj: "Subhanallahi ue buhamdihi" (Termidhiu, hadithun sahih)

3- Nėse dėshiron pėr ēdo fjalė tė posedosh njė pemė nė xhenet, thuaj: "Subhanallah uel-hamdu lilah ue la ilahe ilallah vallahu ekber."

4- Nėse dėshiron qė tė tė falen gjynahet e tua, edhe nėse janė si shkuma e detit, thuaj: "Subhanallahi ue bihamdihi", 100 herė nė ditė. (Buhariu)

5- Nėse dėshiron qė Allahu t’i largojė nga ti brengat e tua thuaj 7 herė nė mėngjes e nė mbrėmje:
"Hasbiallahu la ilahe ila hue alejhi teukeltu ue Hue Rabul Arshil-adhim." (Transmeton ketė hadith Ibėn Sunnnijj hadith nr: 71. Isnadin e kėtij hadithi e kanė bėrė tė vėrtetė Shuajbi dhe Abdulkader Arnauti (Zadul-Mead2/476)

6- Nėse dėshiron qė Allahu te tė bėjė tė kėnaqur thuaj tri herė:
"Raditu bilahi Rabben ue bil Islami Dinen ue bi Muhamedin nebijjen." (Termidhiu Ibėn Bazi thot se ky ėshtė hadith i mirė - hasen)

7- Nėse dėshiron tė tė shkruhen 10 tė mira dhe tė fshihen 10 tė kėqija, thuaj 10 herė:
"Allahume sali ue selim ala Nebijjina Muhamed."

8- Nėse dėshiron qė ēdo ditė tė fitosh 1000 tė mira apo tė fshihen 1000 tė kėqija thuaj 100 herė: " Subhanallah".

Muhamedi alejhi selam ka thėnė:

1-Ai qė kėndon ajetul-kursinė (tesbi dovėn) pas ēdo namazi farėz, nga hyrja nė xhenet e ndanė vetėm vdekja.”

2- “Ai qė i ruan (i fal) katėr rekate para namazit tė drekės dhe katėr pas saj, Allahu e ka bėrė haram (tė ndaluar) hyrjen e tij nė xhehenem.”

3-“ Ai qė thotė 10 herė "La ilahe il Allahu vahdehu la sherike leh lehul mulk ue lehul hamdu ue Hue ala kuli shej’in kadir”, ėshtė sikur t’i ketė liruar katėr rob nga bijtė e Ismailit.”

4- “Ai qė agjėron tri ditė tė ēdo muaji (hixhri),veē ka agjėruar tėrė jetėn etj (kėto ditė janė e 13e 14 dhe 15 e ēdo muaji, tė cilat nė terminologjinė islame quhen ditė tė bardha).”

5- “Ai qė fal namazin e sabahut me xhemat, pastaj ulet dhe pėrkujton Allahun e lartėsuar (bėn dhikėr) derisa tė lindė dielli, pastaj fal edhe dy rekate , arrin sevapin sikur tė ketė kryer njė haxh dhe umre tė plotė, tė plotė, tė plotė.”

6- “Ai qė bie salauat mbi mua (Muhamedin salAllahu alejhi ue selem) 10 herė kur tė gdhijė dhe kur tė ngrysė, do tė pėrfshijė shefaati i Muhamedit sal Allahu alejhi ue selem Ditėn e Kiametit.”

7- “Ai qė thotė 100 herė kur tė gdhijė dhe kur tė ngrysė: "Subhanallahil-Adhim ue bihamdi", Ditėn e Kiametit nuk do tė vijė me njė gjė ma tė mirė se sa kjo, pėrveēqė njė person qe ka thanė si ky apo mė tepėr.” (Muslimi)

8- “Ai qė lexon Kul-huallahun 10 herė, i ndėrton Allahu i Madhėruar atij njė shtėpi nė xhenet” (dhe kėshtu pėr ēdo dhjetė nga njė shtėpi: pėr 10 njė, pėr 20 dy. pėr 30 tri e kėshtu me radhė). Umeri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, kur e dėgjoi kėtė hadith nga Muhamedi salallahu alejhi ue selem tha: "Atėherė ne do tė shtojmė sa mė shumė ja Resul Allah." Muhamedi sal Allahu alejhi ue selem tha: "Atėherė Allahu do t'ju shtojė edhe mė shumė shpėrblimin."

9- “Ai qė agjėron ditėn e Arafatit (pėrveē atyre qė janė duke kryer haxhin, qė e kanė tė ndaluar agjėrimin e kėsaj dite) Allahu do t’ia falė mėkatet e dy viteve, vitin para saj dhe vitin pas saj.”

10- Ai qė njė ditė fal vullnetarisht (jashtė farzeve) dymbėdhjetė rekate, Allahu do t’i ndėrtojė atij njė shtėpi nė xhenet.”
 
 

Pėrzgjodhi: Hevzi Kadriu
30.8.2009

                                                      www.klubikulturor.com