Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Pesė pasojat e kamatės

1- Ēmenduria nga prekja e djallit: Allahu i Lartėsuar thotė: "Ata qė e hanė kamatėn, ata nuk ngrihen ndryshe vetėm se si ngrihet ai i ēmenduri nga tė prekurit e djallit." (Bekare, 275)

2- Zhdukja e pėrfitimit: Allahu i Lartėsuar thotė: "Allahu ia zhduk ēdo pėrfitim kamatės." (Bekare, 276) Me kėtė nėnkuptohet shkatėrrimi dhe asgjėsimi i pasurisė. Gjithashtu ėshtė thėnė se me kėtė nėnkuptohet ikja e begatisė dhe e kėnaqėsisė derisa tė mos kėnaqet me atė pasuri e as fėmija pas tij.

3- Lufta: Allahu i Lartėsuar thotė: "Nėse nuk e bėni kėtė (nuk hiqni dorė nga kamata), atėherė u ėshtė shpallur luftė nga Allahu dhe i Dėrguari i Tij." (Bekare, 279)

4- Mosbesimi: Allahu i Lartėsuar thotė: "...dhe hiqni dorė nga kamata, nėse jeni besimtarė tė vėrtetė." (Bekare, 278) Gjithashtu Allahu i Lartėsuar pas pėrmendjes sė kamatės ka thėnė: "Allahu nuk i do ata qė janė mohues-gjynahqarė." (Bekare, 276) Mohues pėr shkak tė lejimit tė kamatės, ndėrsa gjynahqarė pėr shkak tė ngrėnies sė kamatės.

5- Pėrjetėsia nė zjarr: Allahu i Lartėsuar thotė: "Ndėrsa ata qė i kthehen kamatės sėrish, do tė jenė banorė tė Zjarrit, ku do tė qėndrojnė pėrgjithmonė." (Bekare, 275) Gjithashtu Ai thotė: "O besimtarė! Mos pranoni kamatė tė shumėfishtė mbi kamatė! Kijeni frikė Allahun, qė tė shpėtoni." (Ali Imran, 130) Fjala e Allahut tė Lartėsuar: "kamatė tė shumėfishtė mbi kamatė" nuk nėnkupton kufizimin e vetėm kėsaj ndalese, por ka pėr qėllim atė qė kanė pasur traditė tė vepronin, me kėtė i qorton ata. Ngase njeriu jepte kamatė pėr njė periudhė tė caktuar, kur vinte koha, ai i thoshte borxhliut: mė shto pasurinė, do tė tė shtyj afatin dhe ai e bėnte kėtė. Kėsisoj vepronin kur vinte ēdo afat dhe brenda njė periudhe tė shkurtėr e rikthente tėrė pasurinė e vet. U ndaluan tė vepronin kėshtu dhe zbriti ajeti kuranor.
 

Almedin Ejupi
8.2.2009

                                                      www.klubikulturor.com