Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Pengesat e lumturisė sė vėrtetė

1. Mosbesimi nė Allahun e Lartėsuar dhe mungesa e sė vėrtetės.

Meqenėse besimi i vėrtetė e mbush zemrėn me siguri, rehati, me bindje dhe kėnaqėsi dhe e bėn njeriun tė ndihet qė ai ka lidhje tė fortė me Allahun Fuqiplotė, i Cili i vetėm e krijoi njeriun dhe i dha atij formėn mė tė pėrsosur, Ai ėshtė qė krijoi ēdo gjė tė dukshme dhe tė padukshme dhe di mė sė miri se si e arrin njeriu mirėqenien dhe lumturinė. Pra, pengesa pėr tė arritur lumturinė e vėrtetė nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr, ėshtė mospranimi i fesė sė vėrtetė tė Allahut, Islamit.

Atyre qė u mungon besimi i vėrtetė dhe janė tė humbur nga udhėzimi hyjnor, qė i ka ardhur llojit njerėzor, pėrmes vulės sė profetėve, Muhamedit (paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!), do tė vuajė nga boshllėku shpirtėror dhe do ta privojnė veten e tyre nga mėshira dhe shpėtimi i vėrtetė. Allahu i Madhėruar nė Kuranin famėlartė thotė:

فَمَنْ يُرِدِ اللَّهُ أَنْ يَهْدِيَهُ يَشْرَحْ صَدْرَهُ لِلإِسْلامِ وَمَنْ يُرِدْ أَنْ يُضِلَّهُ يَجْعَلْ صَدْرَهُ ضَيِّقاً حَرَجاً كَأَنَّمَا يَصَّعَّدُ فِي السَّمَاءِ كَذَلِكَ يَجْعَلُ اللَّهُ الرِّجْسَ عَلَى الَّذِينَ لا يُؤْمِنُونَ             الأنعام:125

"Dhe atė qė Allahu dėshiron ta udhėzojė, Ai ia hap atij gjoksin pėr Islam, kurse atij qė Ai dėshiron ta humbasė, ia mbyll dhe ia shtrėngon gjoksin sikur tė jetė duke u ngjitur nė qiell. Nė kėtė mėnyrė, Allahu lėshon Zemėrimin e Tij mbi ata qė nuk besojnė."  Enam, 125.

 2. Mėkatet dhe krimi.

Njeriu nuk i ka kuptuar pasojat serioze tė mėkateve tė tij dhe efektet e tė cilave kryesisht nuk kanė shėrim. Mėkatet dhe krimet janė pengesė pėr tė arritur lumturinė e vėrtetė. Njė kriminel ėshtė gjithmonė mė i trishtuar sesa viktima e tij. Njė kriminel qė nuk ėshtė dėnuar, do tė jetė ndėrmjet njerėzve mė fatkeqi.

3. Zilia dhe xhelozia.

Zilia dhe xhelozia janė burime tė pakėnaqėsisė dhe vetėtorturimit pėr njerėzit. Ne jemi kėshilluar nė Kuranin famėlartė tė kėrkojmė shpėtim nga e keqja e kėtyre. Allahu i Madhėruar thotė nė Kuran :

وَمِنْ شَرِّ حَاسِدٍ إِذَا حَسَدَ  الفلق:5

 "Dhe nga sherri i smirėkeqit kur vepron sipas smirės." Felek, 5.

Tė dyja, zilia dhe xhelozia kur fillojnė tė veprojnė ēojnė nė shkatėrrimin e lumturisė dhe u largon njerėzve gjėrat e mira qė ato gėzojnė. Shpėtimi mė i mirė nga kjo e keqe ėshtė besimi nė Allahun e Madhėruar me zemėr tė pastėr.

4. Dashaligėsia.

Besimtarėt e vėrtetė janė pėrshkruar nė Kuran duke i thėnė Allahut kur ato luteshin:

وَلا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا                                                الحشر: 10

"...dhe mos na fut nė zemrat tona asnjė grimcė urrejtje ndaj atyre qė besuan..." Hasher, 10.

Dashaligėsia dhe mllefi janė pengesa pėr lumturinė e njeriut. Nė fakt dashaligėsia ėshtė e kundėrta e lumturisė, i pėrket njė fushe tjetėr nė ndjenjat e njeriut. Ėshtė si njė virus qė vret ndjenjat fisnike dhe mė tė mira tė njeriut.

5. Inati.

Inati tregon pakėnaqėsi dhe armiqėsi. Pra, ėshtė njė nga kėrcėnimet mė tė mėdha qė prish lumturinė e njeriut. Profeti Muhamed (paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) theksoi rėndėsinė e vetėkontrollit kur kėshilloi njė nga shokėt e vet: "Mos e tejkalo me inatin…"

6. Padrejtėsia.

Padrejtėsia, padyshim do ta shkatėrroj ēdo njeri qė e praktikon. Kjo ėshtė provuar nga shumė shembuj qė shėrbejnė si paralajmėrim dhe mėsim pėr njerėzimin, pėr ta shmangur kėtė ves tė keq duhet tė mbajmė drejtėsi dhe barazi. Padrejtėsia mund tė shėnojė mėkatimin dhe tejkalimin e kufijve. Gjithashtu mund tė shėnojė bėrjen qėllimisht gabim tė gjėrave ose mospranimin e tė vėrtetės. Nė kėtė kontekst, konceptet e gabuara pėr hyjnoren siē ėshtė politeizmi, adhurimi i idhujve dhe adhurimi i rremė, janė disa forma tė padrejtėsisė, shtrembėrim i fesė sė vėrtetė dhe tejkalim kundėr urdhėrimeve hyjnore. Ajeti i mėposhtėm i Kuranit e shpjegon kėtė ēėshtje :

وَإِذْ قَالَ لُقْمَانُ لاِبْنِهِ وَهُوَ يَعِظُهُ يَا بُنَيَّ لا تُشْرِكْ بِاللَّهِ إِنَّ الشِّرْكَ لَظُلْمٌ عَظِيمٌ         لقمان:13

"Dhe (kujto) kur Lukmani i tha birit tė vet kur po e kėshillonte: ‘O biri im! Mos bashko tė tjerė nė adhurim me Allahun. Vėrtet qė bashkimi i tė tjerėve nė adhurim me Allahun ėshtė dhulm (padrejtėsi, gabim) i madh (mė i madhi)’.” Llukman, 13

Shumė kombe kanė pėrkrahur ose nuk u kanė rezistuar tiranėve tė padrejtė dhe keqbėrėsve dhe kanė sjellė, nė kėtė mėnyrė, mbi vete shkatėrrim dhe humbje tė plotė. Citatet e mėposhtme tė Profetit (paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) dėshmojnė pėr kėtė fakt tė provuar shumė herė gjatė jetės njerėzore. Ebu Musa el Eshari, njė prej shokėve tė Profetit tregon se Profeti (paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Allahu mund t’i japė njė tirani mėkatar shtyrje tė afatit dhe pastaj Ai do ta dėnojė atė, Ai kurrė nuk lė gjė qė t’i shpėtojė". Transmetuar nga Buhariu dhe Muslimi. Pastaj Profeti recitoi kėtė ajet Kurani :

وَكَذَلِكَ أَخْذُ رَبِّكَ إِذَا أَخَذَ الْقُرَى وَهِيَ ظَالِمَةٌ إِنَّ أَخْذَهُ أَلِيمٌ شَدِيدٌ                         هود:102

"I tillė ėshtė Mbėrthimi (Ndėshkimi i ashpėr) i Zotit tėnd, kur Ai mbėrthen vendbanime tė cilat punojnė tė gabuarėn. Vėrtet qė i dhimbshėm shumė, tepėr i ashpėr ėshtė Mbėrthimi i Tij."  Hud, 102.

Nė njė ajet tjetėr Kurani ėshtė theksuar :

وَكَأَيِّنْ مَنْ قَرْيَةٍ أَمْلَيْتُ لَهَا وَهِيَ ظَالِمَةٌ ثُمَّ أَخَذْتُهَا وَإِلَيَّ الْمَصِيرُ    الحج:48

"Dhe shumė prej qyteteve tė cilat ishin nė rrugė tė gabuar Unė u dhashė afat, pastaj mė nė fund Unė i pėrfshiva me ndėshkim. Dhe (mė nė fund) tek Unė ėshtė kthimi i ju tė gjithėve." Haxh, 48.

7. Frika nga fuqia tokėsore.

Frika tek tė tjerėt pėrveē Allahut tė Madhėruar ėshtė ēėshtje e pėruljes, pasigurisė dhe mungesės sė lumturisė. Ndėrsa frika nga Allahu prodhon tek njeriu ide fisnike dhe e ēon atė tė zhvillojė drejtime tė shėndosha dhe sjellje tė shkėlqyeshme. E liron atė nga tė gjitha zinxhirėt e skllavėrisė njerėzore dhe ruan dinjitetin e tij dhe ėshtė i lirė tė vendosė vetė pėr ēdo gjė. Allahu thotė nė Kuranin famėlartė :

إِنَّمَا ذَلِكُمُ الشَّيْطَانُ يُخَوِّفُ أَوْلِيَاءَهُ فَلا تَخَافُوهُمْ وَخَافُونِ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ     آل عمران:175

 "Vetėm shejtani jua shtie nė mendje frikėn e eulijave tė tij (tė shokėve, pasuesve tė tij si mosbesimtarėt, paganėt, mohuesit etj), kėshtu qė mos u frikėsoni atyre aspak, por m’u frikėsoni vetėm Mua, nėse jeni besimtarė tė vėrtetė." Ali Imran, 175.

8. Pesimizmi.

Pesimizmi ėshtė sinonim me dhimbjen dhe telashet. Tė drejton drejt njė faze ku ndihesh i plogėsht dhe i depresionuar. Njė person pesimist do tė dėshironte tė kthehej mbrapa dhe tė shijojė jetėn e tij ose tė arrijė synimet e tij. Profeti (paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) ka pėrkrahur dhe pėlqyer optimizmin dhe ka dekurajuar dhe nuk e ka pėlqyer pesimizmin. Njė pesimist pėr sa i pėrket tendencave tė tij disfatiste, shkakton shumė probleme dhe vėshtirėson punėt me nervat e tij, tė cilat janė shumė tė rėnduara me dilema dhe probleme.

9. Dyshimi.

Allahu i Madhėruar thotė nė Kuranin famėlartė :

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا كَثِيراً مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ                     الحجرات: 12

"O ju qė keni besuar! Mėnjanoni shumė dyshime. Vėrtet mjaft nga dyshimet pėrbėjnė gjynahe…" Huxhurat, 12.

Gjithashtu Profeti (paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) thotė: "Shmanguni dyshimit, sepse dyshimi ėshtė gėnjeshtra mė e madhe." Transmetuan Buhariu dhe Muslimi.

Si mundet qė njė person dyshues tė jetė i lumtur? Dhe si mundet njė shoqėri e mbushur me dyshim dhe mosbesim tė pėrparojė ose tė drejtojė njė jetė kolektive tė lumtur.

10. Arroganca.

Njė person arrogant kalon njė jetė nė mjerim. Ai i trajton njerėzit e tjerė nė njė mėnyrė tė pasjellshme dhe vetlavdėrohet pa kufi. Shtyp njerėzit padrejtėsisht ose iu kthehet atyre me arrogancė. Ai ėshtė pėrfundimisht i pushtuar nga ndėrgjegjja fajtore qė e bėn jetėn e tij tė mjerueshme. Allahu thotė nė Kuran :

وَلا تُصَعِّرْ خَدَّكَ لِلنَّاسِ وَلا تَمْشِ فِي الْأَرْضِ مَرَحاً إِنَّ اللَّهَ لا يُحِبُّ كُلَّ مُخْتَالٍ فَخُور ٍ لقمان:18                                                                                                                       

"Dhe mos e kthe fytyrėn mėnjanė me kryelartėsi nga njerėzit dhe as mos ec nėpėr tokė duke fyer e mospėrfillur (tė tjerėt). Vėrtet qė Allahu nuk do ēfarėdo arroganti e mburraveci qoftė." Llukman, 18.

Profeti Muhamed (paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) dha kėshillėn e tij, pėr sa i pėrket kėsaj ēėshtjeje: "Ditėn e Gjykimit Allahu nuk do ta shikojė atė tė cilin ka tėrhequr  petkun e tij nga mendjemadhėsia." Transmetuan Buhariu dhe Muslimi.

11. Pėrkushtimi ndaj tė tjerėve pėrveē Allahut.

Ėshtė nė natyrėn e njeriut qė ai tė dojė dhe tė urrejė, por mbartja e dashurisė dhe e urrejtjes nė ekstremitet ėshtė e rrezikshme. Merr pėr shembull historinė e Romeos dhe Xhuljetės nė literaturėn angleze, ose Kajs dhe Lejla nė literaturėn Arabe. Kajsi qė njihet nė histori si i dashuruari tmerrėsisht me Lejlėn, ai vuajti jashtėzakonisht shumė nga kjo dashuri, derisa humbi arsyen e tij dhe mė vonė vdiq nė njė gjendje tė mjerueshme. Kur zemra juaj i ėshtė pėrkushtuar plotėsisht Krijuesit tuaj, Allahut, dashuria juaj ėshtė e plotė dhe ju do tė gėzoni njė emocion tė lartė, i cili e mbush zemrėn me paqe dhe gėzim. Kjo lloj dashurie nuk ėshtė nė kundėrshtim me dashurinė ndaj prindėrve, gruas ose fėmijėve. Nė fakt kėto dashuri plotėsojnė njėra-tjetrėn. Por, emocionet ekstreme, kur nuk kontrollohen nga logjika dhe arsyeja, janė, nė fakt, dėmtuese pėr jetėn dhe lumturinė tonė.

12. Dhėnia pas alkoolit dhe drogės.

Shumė njerėz mendojnė se lumturia mund tė arrihet ndėrmjet alkoolit dhe dhėnies pas drogės. Pra, ato duke marrė drogė mendojnė se do tė largohen nga shqetėsimet dhe hallet e jetės. Ato janė si dikush qė largohet pėr nga zjarri dhe shkon nė ferr. Droga mundet tė tė ēojė, pėr njė kohė tė shkurtėr, nė njė ėndėrr iluzioniste nė tė cilėn arrin botėn e lumturisė, por nė fakt ato kanė shkuar nė shkatėrrim dhe copėtim. Ne jemi dėshmitarė tė kėtyre shembujve tė shkatėrrimit dhe kaosit nė botė, pėr sa i pėrket dallgės sė madhe tė abuzimit me drogėn, pėrveē shkaqeve tė tjera tė lidhura me korrupsionin dhe mungesa e rregullave tė fesė sė vėrtetė.

 

Pėrktheu:Arsen Muskurti

Marrė nga libri: “The way to happiness”

Autor: Ghalib Masri dhe Nathif Xhama Adam

09.03.2007

                                                      www.klubikulturor.com