Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Allahu, dhurues i mirėsisė

Allahu mirėsinė nė Kuranin Famėlartė e ka pėrmendur pėrafėrsisht 12 herė. Ja disa nga kėto ajete.
Thotė Allahu i Lartėsuar: “Allahu me mėshirėn e Vet veēon atė qė dėshiron, Allahu ėshtė Zot i mirėsisė sė madhe.” (El-Bekare, 105)
Gjithashtu thotė: “O ju qė besuat, nėse keni frikė Allahun, Ai do tė vėrė udhėzim (nė zemrat tuaja) pėr ju, do t’ua mbulojė tė kėqijat, do t’ua falė mėkatet. Allahu ėshtė dhurues i madh.” (El-Enfal, 29)
“Shpejtoni nė atė qė fitoni falje prej Zotit tuaj dhe xhenetin qė gjerėsia e tij ėshtė si gjerėsia e qiellit e tokės, i pėrgatitur pėr ata qė i besuan Allahut dhe tė Dėrguarve tė Tij. Ajo ėshtė dhunti e Allahut qė ia jep kujt tė dojė, e Allahu ėshtė dhurues i madh.” (El-Hadid, 21)
Dhe thotė Allahu: “Le ta dinė ithtarėt e librit se ata nuk kanė asgjė nė dorė nga mirėsia e Allahut dhe se e gjithė e mira (pejgamberllėku, shpallja) ėshtė nė dorė tė Allahut, e Ai ia jep kujt tė dojė, Allahu ėshtė dhurues i madh.” (El-Hadid, 29)

Pra, ēdo e mirė qė njerėzit kanė nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr vėrtet ėshtė nga Allahu Mėshirėplotė. Ai dhuron shumė, edhe pse njerėzit nuk e meritojnė nga Ai kėtė mirėsi.
Nga mirėsia e Allahut ndaj robėrve tė Vet ėshtė se Ai i shpėtoi nga kurthet e armiqve tė tyre. Kur njerėzit e frikėsuan Pejgamberin salallahu alejhi ue selem dhe shokėt e tij me mushrikėt dhe me numrin e tyre tė madh, ata thanė: “Neve na mjafton qė kemi Allahun, Ai ėshtė mbrojtėsi mė i mirė!” (Ali-Imran, 173) Allahu tha: “Dhe atė pa i gjetur kurrfarė e keqe fituan begati e mirėsi tė mėdha nga Allahu dhe e arritėn kėnaqėsinė e Tij, Allahu ėshtė dhurues i madh.” (Ali-Imran, 174)

Nga mirėsia e Allahut ndaj robėrve tė Tij ėshtė se i pėrqendroi dhe i forcoi ata nė fe duke i ruajtur nga devijimi dhe nėnēmimi. “Por sikur tė mos ishte dhuntia e Allahut ndaj jush dhe mėshira e Tij, atėherė ju, pos njė pakice, do tė ndiqnit rrugėn e djallit.” (En-Nisa, 83)

Gjithashtu nga mirėsia e Allahut ndaj robėrve tė Vet ėshtė se nuk i dėnon menjėherė gjynahqarėt dhe dyfytyrėshat. Allahu i Lartėsuar thotė: “E sikur tė mos ishte mėshira e Allahut dhe mirėsia e Tij ndaj jush, nė kėtė dhe nė botėn tjetėr, juve do t’ju kapte dėnimi shumė i madh pėr shkak tė asaj nė tė cilėn u hodhėt.” (En-Nur, 14)
“Po ēfarė ėshtė mendimi i atyre qė i shpifin Allahut, pėr Ditėn e Kiametit? Allahu ėshtė dhurues i madh ndaj njerėzve, por shumica e tyre nuk falėnderojnė.” (Junus, 60)
I lartėsuar qoftė Allahu qė dhuron dhe jep mirėsi!


Pėrktheu: Eroll Rexhepi
12.9.2008

                                                      www.klubikulturor.com