Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Shembuj profetikė (3)

9) Shembulli i munafikut

Ibn Umeri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton nga i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, se ka thėnė: “Shembulli i munafikut (hipokritit) ėshtė sikurse shembulli i deles sė lėkundur nė mes tė dy kopeve, herė shkon tek njėra e herė tek tjetra, nuk e di se cilėn (kope) tė ndjekė” Shėnon Muslimi.

Hadithi flet pėr qortimin e nifakut (hipokrizisė) si dhe sqarimin e lėkundjes sė hipokritėve dhe luhatjen e tyre, ashtu si dhe luhatjen e tyre, ashtu siē thotė edhe Allahu i Lartėsuar: “Luhaten nė mėdyshje, - nuk janė as me kėta, as me ata.” (Nisa, 143)
Kėrkojmė mbrojtje tek Allahu nga hipokrizia dhe hipokritėt!

10) Shembulli i besimtarit ėshtė sikur shembulli i bimėve tė njoma

Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton nga i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, se ka thėnė: “Shembulli i besimtarit ėshtė sikurse shembulli i bimėve tė njoma nga cilado anė i vjen era ato i rrotullon, kur tė pushojė (era) drejtohen. Kėsisoj ėshtė edhe besimtari, rrotullohet me sprova. Kurse shembulli i tė shthururit ėshtė sikurse (shembulli) i pishės sė drejtė, derisa Allahu ta kėputė kur tė dojė” Shėnon Buhariu dhe Muslimi

Nė hadith ka argument pėr sprovat e shumta qė e godasin besimtarin si dhe kjo nuk e godet atė nė besimin e tij, mirėpo fatkeqėsitė dhe sprovat shtohen saherė qė shtohet imani i besimtarit, kėtė e konfirmon edhe shembulli vijues:

11) Shembulli i besimtarit sikurse shembulli i kallirit

Xhabiri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton nga i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, se ka thėnė: “Shembulli i besimtarit ėshtė sikurse shembulli i kallirit, herė drejtohet e herė ulet (rrėzohet). Kurse shembulli i pabesimtarit ėshtė sikurse shembulli i drurit tė pishės, vazhdon tė qėndrojė e drejtė derisa tė rrėzohet e nuk ndien” Shėnon Ahmedi. Albani e cilėson sit ė saktė.

Gjithashtu nga Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, nga i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė: “Shembulli i besimtarit ėshtė sikurse shembulli i tė mbjellave, erėrat nuk e lėnė pa e lėkundur, ashtu qė edhe besimtari goditet me sprova. Ndėrsa shembulli i hipokritit ėshtė si shembulli i bimės (barishtore) sė orizit, sapo e lėkund era, ajo shkulet.” Shėnon Ahmedi, Tirmidhiu. Albani e cilėson si tė saktė.

12) Shembulli i besimtarit kur e godet sėmundja

Abdurahman b. Ez’her, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton nga i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, se ka thėnė: “Shembulli i besimtarit kur e godet sėmundja ose temperatura ėshtė sikurse shembulli i hekurit qė hyn nė zjarr, i largohet zgjyra kurse i mbetet aroma e tij.” Shėnon Taberani, Hakimi. Albani e cilėson si tė saktė.
Nė hadith ka argument pėr vlerėn e sėmundjes si dhe ajo konsiderohet si shlyese e mėkateve.

13) Shembulli i besimtarit ėshtė sikurse shembulli i bletės dhe shufrės sė arit

Ibn Umeri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė dy, transmeton nga i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, se ka thėnė: “Shembulli i besimtarit ėshtė sikurse shembulli i bletės, kur ha, ha mirė, kur vendos vendos tė mirėn, edhe kur tė ulet nė ndonjė degė, nuk e thyen. Gjithashtu shembulli i besimtarit ėshtė sikurse shembulli i shufrės sė arit, nėse e fryn atė, skuqet, ndėrsa nėse peshohet, nuk pakėsohet” Shėnon Bejhekiu. Albani e cilėson si hasen.

Nė hadith ka argument pėr vlerėn e besimtarit dhe se ai nuk pranon pėrveēse tė mirėn. Po ashtu prej tij del vetėm e mira, me fatkeqėsitė qė e godasin nuk i pakėsohet besimi, por i shtohet me vlerėn e durimit dhe kėnaqėsisė.

 


Almedin Ejupi
9.11.2008

                                                      www.klubikulturor.com