Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Njė histori e kėndshme

Unė quhem Sharon, jam amerikane dhe jetoj nė Teksas. Kur isha e vogėl, isha mėsuar ta adhuroja Zotin vetėm nė kohėn e Krishtlindjeve, tė Pashkėve dhe nė Ditėn e Ndihmės sė Nevojtarėve. Ne shkonim nė kishė, por nuk e lejonim atė qė tė ndikonte nė stilin tonė tė jetės ose nė gjėra tė tjera. Nė fund tė fundit, njerėzit qė e rrethojnė ēdo gjė nė jetėn e tyre duke u bazuar tek Zoti janė tė mėrzitshėm dhe kanė nevojė pėr terapi, saktė?
Kėshtu, kjo ishte mėnyra jonė e jetesės dhe familja ime dukej e qetė, deri kur unė arrita pubertetin. Unė doja tė dija pse Zoti mė krijoi dhe askush nuk mund tė mė jepte njė pėrgjigje tė kėnaqshme. Ta jetosh kėtė jetė pėr ēfarė? Njė shtėpi, njė makinė dhe dy fėmijė nuk mė dukeshin njė arsye e mirė pėr tė jetuar. Doja tė bėja diēka tė jashtėzakonshme pėr t’i dhėnė jetės njė qėllim dhe qė mbrapa tė gjithė tė mė kujtonin. Unė kisha probleme tė shpjegoja vetveten dhe nuk kujdesesha pėr tė. Vendosa tė haja, tė pija dhe tė martohesha, sepse e dija qė nuk kisha zgjidhje tjetėr. Iu dedikova emocioneve, dėfrimit dhe ndjehesha mirė. Prindėrit e mi ishin tė mendimit se unė kisha nevojė pėr ndihmė dhe filluan tė nxirrnin mbrojtjen e tyre tė vetme– Biblėn. Vendosa se ishte koha pėr tė qenė vetėm. Prindėrit nuk i kuptonin tė drejtat e mia pėr t’u dėfryer dhe ishin shumė tė mėrzitshėm. U largova nga shtėpia me vetėm 5 dollarė me vete dhe shkova tė jetoja me fėmijėt e luleve. Jeta ishte vetėm njė festė e madhe. Por filloi tė mė vinte keq pėr prindėrit e mi nė kohėn e Krishtlindjeve dhe u ktheva nė shtėpi. Por ata kishin planifikuar njė surprizė fantastike pėr mua. Njė shkollė riedukimi kristiane!
Menjėherė mė bėnė gati dhe mė dėrguan atje. Kėshtu u gjenda te kjo shkollė pėr vajza tė pabindura dhe mė ēuan nė njė zyrė pėr tė takuar evangjelistin: "Si quhesh?", mė tha dhe mė dha njė shtrėngim miqėsor dore. I thashė emrin tim dhe tunda dorėn e tij. Pastaj ai u mundua qė tė mė habiste duke mė thėnė:
-Mos mė jep mua atė shtrėngim dore prej hipie. Shumė shpejt do ta largojmė djallin prej teje.
Unė bėra gabim duke i thėnė: -A mund tė largohem dhe unė me tė?
Pjesa tjetėr e ditės kaloi duke mė treguar krevatin tim dhe rregulloren. Hekura nė dritare, tė rrethuar nga gardhe me tela me gjemba dhe telefona tė brendshėm nė ēdo dhomė, kėshtu qė ata tė mund tė tė dėgjojnė. Radio Bibla ēdo mėngjes nė orėn 5:15, pastaj nė klasė studim bible dhe nė shtėpi studim bible dhe pėrsėri Radio Bibla pėr dy orė para se tė binim nė gjumė dhe tė bėheshim gati pėr tė nesėrmen.
Qėkur vura kėmbė aty, mendova qė nė momentin e parė qė do tė mė jepej mundėsia, do tė ikja. Ditėn tjetėr e kapėrceva telin me gjemba dhe u largova. Hipa nė njė makinė me njė tė huaj, i cili pėr fatkeqėsinė time doli qė ishte njė nga punėtorėt e tmerrshėm tė shkollės sė riedukimit kristian. Ai mė ktheu nė shkollė dhe mė shoqėruan nė zyrėn e “Papės” pėr ndėshkim. Aty mora vesh se “Papa” ishte njė burrė rreth 65 vjeē. Ai mė pyeti pėr emrin. Unė isha shumė e inatosur, saqė iu pėrgjigja atij me fjalėt:
-A flet shpesh me Zotin?
Ai tha: -Po, shpesh.
I thashė pėrsėri: -Atėherė pse nuk pyet Zotin se si ėshtė emri im?
U rraha ashpėr me topuz nga njė 24-vjeēar, i cili donte tė kėnaqte Krishtin duke mė treguar vendin. Unė kurrė nuk i dhashė atij kėnaqėsinė qė tė mė shihte duke qarė.
Ēuditėrisht jam shumė e gėzuar pėr tė gjitha kėto ngjarje sepse ky ishte fillimi i kėrkimit pėr kishėn e vėrtetė tė Jezusit. Unė isha e detyruar ta lexoja Biblėn dhe e lexova pėr vete, jo pėr ata. Isha duke kėrkuar tė vėrtetėn pėr veten time. I kėrkova Jezusit tė mė ndihmonte dhe tė vinte nė zemrėn time. Supozohej qė gjithēka tė ishte mirė pas kėsaj, por nuk ishte. Fantastike, tani do tė shkoja nė Parajsė [tė gjithė ma siguronin kėtė]!
Por pse nuk isha e gėzuar? Oh Zot, pse nuk mė le tė tė tregoja problemet e mia? Pse duhet tė kem ndėrmjetės Jezusin? Jezusi ėshtė fantastik, por unė kam nevojė pėr ty.
Mė nė fund, shkolla e riedukimit mė ktheu nė shtėpinė time tė dashur. Kur hyra nė shtėpi, gjeta familjen qė po hante mish derri. U mėrzita shumė dhe u thashė se derri ėshtė i ndaluar dhe nė Bibėl thuhet: “Derri ėshtė dythundrak dhe e ka kėmbėn tė ndarė, por nuk ėshtė ripėrtypės. Pėr ju ėshtė i papastėr.” (Levitiku: 7)
Ata mė thanė se po i ēmendja, se isha bėrė njė besimtare fanatike dhe nuk ishte normale qė tė shqetėsohesha se ēfarė mendon Zoti gjatė gjithė kohės. Prindėrit mė thanė se a kisha dėshirė qė tė mė gjenin njė vend tjetėr pėr tė jetuar.
Isha vetėm 15 vjeēe. Fillova tė kėrkoja pėr mėsimet e Jezusit, por e dija se besimi tek Jezusi nuk ishte i mjaftueshėm, kisha nevojė pėr udhėheqje dhe pėrgjigje. Kalova njė jetė shumė tė vetmuar, edhe pse mendoja se isha e rrethuar nga njerėz. Shkova tek shumė, shumė kisha duke kėrkuar lumturinė. Por kurrė nuk e kisha konsideruar Islamin si njė mundėsi, sepse priftėrinjtė kristianė na kishin paralajmėruar tashmė pėr muslimanėt se janė terroristė dhe barbarė dhe mėnyrėn se si ata pėrdorin dhunėn pėr t’i kthyer njerėzit nė fenė e tyre.
Gjithė kėto gėnjeshtra qė mė patėn thėnė pėr Islamin mė mbajtėn larg asaj qė ta vija Islamin nė listėn e mundėsive. Priftėrinjtė tregojnė histori tė gjata, por nuk ndėrhyjnė dot nė planet e Allahut.
E lexova Biblėn pėr shumė vjet, sepse doja tė isha e sigurt se cilėn degė tė Kristianizmit duhet tė zgjidhja. Kisha dėgjuar shumė priftėrinj protestantė qė pretendonin se kishin Shpirtin e Shenjė, qė i udhėheq dhe qė tė gjithė mėsonin doktrina tė ndryshme. Arrita tė kuptoja se askush nuk mund tė pretendonte asgjė nga mėsimet biblike dhe e kuptova kėtė kur u ndesha me shumė kundėrshtime dhe gabime nė tė. Bibla e ditėve tė sotme ėshtė mbledhur e bashkuar nė shek. 16. Shkrimi i Biblės u mbikėqyr nga mbreti Xhejms, i cili kishte kontrollin e kishės nė atė kohė. Biblat e sotme, qė kemi ne, janė libra qė pėrshtaten me interpretimin e dijetarėve tė njė shkolle tė veēantė tė mendimit. Kapitujt qė nuk shprehin pikėpamjet e tyre nuk i pėrfshijnė nė Bibėl. Njeriu i rėndomtė kurrė nuk i ka parė kėto kapituj, sepse gjendja shpirtėrore vendoset nga kėshilli i kishės, i cili funksionon poshtė politikės lėvizėse tė qeverisė. Ngrita duart lart dhe u dorėzova pėr shkak tė kėtyre verseteve tė Biblės:
“Lakuriqėsia jote do tė zbulohet dhe do tė shihet gjithashtu turpi yt; do tė hakmerrem dhe asnjeri nuk do tė ndėrhyjė." (Isah 47:3)
“Por tani dėgjo, o epshndjellėse, qė banon nė njė vend tė sigurt dhe thua nė zemrėn tėnde: "Unė dhe asnjė tjetėr! Nuk do tė mbetem kurrė e ve dhe s’kam pėr tė njohur humbjen e fėmijėve." (Isah 47:8)
“Prandaj, o vėllezėr tė shenjtė, pjesėtarė tė thirrjes qiellore, vėshtroni apostullin dhe kryepriftin e rrėfimit tė besimit tonė, Jezu Krishtin.” (Hebrenjtė 2:18)
“Pastaj lakmia, pasi mbarset, pjell mėkatin dhe mėkati, si tė kryhet, ngjiz vdekjen.” (Xhejms: 1:13)
“Dhe po ju shkruajmė kėto gjėra qė gėzimi juaj tė jetė i plotė.” (1 Gjoni 3:2)
“Kush kryen mėkat ėshtė nga djalli, sepse djalli mėkaton nga fillimi; prandaj ėshtė shfaqur Biri i Perėndisė: pėr tė shkatėrruar veprat e djallit.” (1 Gjoni 3:6)
“Po tė themi se s’kemi mėkatuar, e bėjmė atė gėnjeshtar dhe fjala e tij nuk ėshtė nė ne.” (1 Gjoni 1:8)
“Por ai u pėrgjigj dhe tha: “Unė nuk jam dėrguar gjetiu, pėrveē te delet e humbura tė shtėpisė sė Izraelit.” (Mateu 15:24)

Ai nuk tha se ėshtė dėrguar pėr tė gjithė njerėzimin:
“Dhe ai tha: “Pse mė quan tė mirė? Askush nuk ėshtė i mirė, pėrveē njė tė vetmi: Perėndia.” (Mateu 1:17)
“Por Jezusi u tha atyre: “Asnjė profet s’ėshtė i pėrbuzur pėrveē nė vendlindjen e tij, nė farefisin e vet dhe nė shtėpinė e vet.” (Marku 6:4)
“Sepse i duhej atij, pėr tė cilin dhe nėpėrmjet tė cilit janė tė gjitha, duke ēuar shumė bij nė lavdi, ta bėnte tė pėrsosur me anė tė vuajtjeve realizuesin e shpėtimit tė tyre.” (Hebrenjtė 2:9)
“Sepse cilit nga engjėjt i tha ndonjė herė: “Ti je Biri im, sot mė je lindur?”
Edhe pėrsėri: “Unė do t’i jem Atė, dhe ai do tė mė jetė Birė?” (Hebrenjtė 1:4)
“Nė fakt tė gjitha ato qė u ndodhin bijve tė njerėzve u ndodhin kafshėve; tė dy palėve u ndodh e njėjta gjė. Ashtu si vdes njeri, kėshtu vdes tjetri. Po, tė gjithė kanė po atė frymė; dhe njeriu nuk ka asnjė epėrsi mbi kafshėn, sepse gjithēka ėshtė kotėsi.” (Ecclesiastes 3:19)
“Dhe Perėndia i bekoi; dhe Perėndia u tha atyre: "Tė jeni tė frytshėm dhe shumėzohuni, mbushni tokėn e nėnshtrojeni, e sundoni mbi peshqit e detit, mbi zogjtė e qiellit dhe mbi ēdo qenie qė lėviz mbi tokė." (Gjeneza 1:28)
“Tė gjallėt nė fakt e dinė se kanė pėr tė vdekur, por tė vdekurit nuk dinė asgjė; pėr ta nuk ka mė asnjė shpėrblim, sepse kujtimi i tyre harrohet.” (Ecclesiates 9:5)
“Edhe shėrbėtori yt mėson prej tyre; ke njė shpėrblim tė madh duke i parė. (Psalmet 19:11)
“... por paraja i pėrgjigjet ēdo nevojtari.” (Ecclesiastes 10:19)
“...dhe do tė shpengoheni pa para." (Isah 52)
“Por ti, o njeriu i Perėndisė, hiq dorė nga kėto dhe ndiq drejtėsinė, perėndishmėrinė, besimin, dashurinė, zemėrgjerėsinė dhe zemėrbutėsinė.” (1 Timoti 6:10)
“Dėgjo, Izrael, Zoti, Perėndia ynė, ėshtė njė i vetėm.” (Deutoronomi 6:4)
Unė kam thėnė: "Ju jeni perėndi, jeni tė gjithė bijtė e Shumė tė Lartit.” ( Psalmet 82:6)
“...por shohim Jezusin tė kurorėzuar me lavdi dhe me nder pėr vdekjen qė pėsoi; ai u bė pėr pak kohė mė i vogėl se engjėjt, qė me hirin e Perėndisė tė provonte vdekjen pėr tė gjithė njerėzit.” (Hebrenjtė 2:8)
“...edhe u bė aq mė i lartė nga engjėjt, sa mė tė madhėrueshėm se ata ėshtė emri qė ai e trashėgoi.” (Hebrenjtė 1:3)
“...E pashė Perėndinė ballė pėr ballė dhe jeta ime u fal." (Gjeneza 32:30)
“Askush s’e ka parė ndonjėherė Perėndinė.” (1 Gjoni 4:10)
“Vera ėshtė tallėse, pija dehėse ėshtė e turbullt dhe kush jepet pas tyre nuk ėshtė i urtė.” (Proverbat 20:1)
“Mos pi mė ujė, por pėrdor pak verė pėr stomakun tėnd dhe pėr sėmundjet e tua tė shpeshta.” (1 Timoti 5:22)
“Dhe Perėndia i bekoi duke thėnė: "Tė jeni tė frytshėm, shumėzohuni.” (Gjeneza 1:22)
“...mirė ėshtė pėr njeriun tė mos prekė grua.: (1 Korintas 7:1)
“I gjithė Shkrimi ėshtė i frymėzuar nga Perėndia.” (2 Timoti 3:16)
“Dhe kėtė unė e them si leje, jo si urdhėrim,...” (1 Korintasit 7:6)
“Por, sipas gjykimit tim, ajo ėshtė mė e lumtur, po mbeti ashtu; dhe mendoj se edhe unė kam Frymėn e Perėndisė.” (1 Korintas 7:40)
“...i cili, edhe pse ishte nė trajtė Perėndie, nuk e ēmoi si njė gjė ku tė mbahej fort pėr tė qenė barabar me Perėndinė,...” (Filipinasit 2:5)
“Por nė qoftė se ju nuk u besoni shkrimeve tė tij, si do t’u besoni fjalėve tė mia?” (Gjoni 5:57)
“Unė shfrytėzova kishat e tjera,” [thotė Pauli] 11:8
“Kush lindi nga Perėndia nuk kryen mėkat, sepse fara e Perėndisė qėndron nė tė dhe nuk mund tė mėkatojė sepse lindi nga Perėndia.” (1 Gjoni 3:9)
“Unė s’mund tė bėj asgjė nga vetja ime; gjykoj sipas asaj qė dėgjoj dhe gjyqi im ėshtė i drejtė, sepse nuk kėrkoj vullnetin tim, por vullnetin e Atit qė mė ka dėrguar.” (Gjoni 5:30)
“Atėherė Jezusi u tha atyre: “Po tė ishte Perėndia Ati juaj, ju do tė mė donit, sepse kam dalė dhe kam ardhur nga Perėndia; nuk kam ardhur, pra, nga vetja ime, por ai mė ka dėrguar.” (Gjoni 8:42)

Dhe lista vazhdon e vazhdon…

Pėr kėtė arsye unė isha e ēoroditur. U binda se Zoti mė urrente, sepse nuk po mė linte tė gjeja tė vėrtetėn. Gjatė kėsaj kohe njė e njohura e imja mė dėrgon njė broshurė pėr Islamin. Ajo ishte amerikane si unė. U ndjeva keq pėr humbjen e kohės nga shoqja ime. Isha e sigurt qė ajo ishte treguar mendjelehtė dhe e kishte lėnė burrin e saj arab t’i bėnte lavazh truri.
E hapa broshurėn sepse isha e sigurt qė ishte njė budallallėk dhe ishte njė mėnyrė e mirė pėr t’u tallur me ata, muslimanėt. Broshura thoshte: "Mendo me kujdes pėr Trinitetin". Unė kisha takuar gjithmonė arabė pijanecė dhe muslimanė qė nuk e praktikonin fenė e tyre. Ata njerėz ishte e thjeshtė t’i mundje. Mjaftonte t’u thosha: "Shikoni! Ju nuk mund tė besoni nė fenė tuaj, sepse ju nuk praktikoni atė qė feja juaj ju urdhėron!" Por djali qė kishte shkruar kėtė broshurė ishte njė lloj tjetėr arabi- pėr fatkeqėsinė time jo i lehtė. Ndalova sė lexuari nė mes sė broshurės sepse arrita tė kuptoj: Ai e di tė vėrtetėn!
Nuk mund ta besoja kėtė. Zoti u ka dhėnė muslimanėve tė vėrtetėn! Ato janė arabė! Unė nuk jam njė arabe! Kjo ėshtė njė fatkeqėsi! Unė nuk mund tė jem njė muslimane! Ēdokush qė njihja i urrente muslimanėt. Unė duhet tė vishem si ato gratė dhe tė heq trukun tim tė dashur. Oh, Zot, si mund tė ma bėsh kėtė?
Pastaj mendova: Do tė bėj njė pakt me Zotin. Shumė mirė, ato mund tė mos e kenė tė vėrtetėn dhe nuk isha e sigurt nėse ato e kishin tė vėrtetėn, kėshtu qė thjesht do ta harroja tė gjithė kėtė.
Atėherė isha vetėm 15-vjeēare, kurse tani isha 26 vjeēe. Isha e vetmuar. Iu luta Zotit tė mė jepte njė bashkėshort. I kėrkova njė burrė besimtar (kisha ndėrmend njė kristian, kur e bėra kėtė kėrkesė). I bėra Zotit njė premtim solemn: Do tė martohesha me njeriun e parė qė do tė mė kėrkonte (kėtė do ta merrja gjithashtu si shenjė).
Allahu gjithmonė i ėshtė pėrgjigjur kėrkesave tė mia. Njeriu i parė qė mė kėrkoi pėr t’u martuar ishte njė palestinez. Ai kishte dy gjėra qė unė nuk i desha tek njė burrė. Ai ishte arab dhe musliman. Megjithatė ai ishte ndryshe nga ēdo burrė tjetėr qė unė kisha takuar. Ai nuk pinte. Iu ankova Zotit, isha e bindur se Zoti mė dėrgoi njė arab musliman qė tė mė kėrkonte tė martohesha sepse mė urrente mua. Tani isha e inatosur me Zotin dhe vendosa tė martohesha me kėtė musliman sepse Zoti nuk donte tė mė ndihmonte. Gjithashtu, duhet tė them se me kėtė burrė pėrjetova dashuri me shikim tė parė. Gjėja mė e ēuditshme ishte se ai dukej se dinte ēdo gjė pėr tė cilėn unė kisha nevojė. Ishte hera e parė qė e ndjeva se njė qenie tjetėr njerėzore mė donte mua. U martuam. Martesa jonė ishte e tmerrshme. I thashė atij qė kurrė, kurrė tė mos diskutonte me mua pėr fenė e tij dhe ai nuk e bėri. E bėra qė tė kalonte shumė vėshtirėsi nė fillim. Kur njė natė, ai solli nė shtėpi njė Kuran pėr mua. Ai ma drejtoi librin dhe me shpjegoi se ky ishte i gjithė libri dhe mė tha se po tė doja, mund ta lexoja. Pėrgjigja ime nė sy tė tij ishte: "Pse duhet ta lexoj?! Lėre aty, nuk e dua!" Prita derisa ai shkoi nė krevat dhe e zuri gjumi. U luta: "O Zot! Mė trego nėse ky libėr ėshtė i vėrtetė. Nė qoftė se libri ėshtė i vėrtetė, do ta pranoj. Nė qoftė se ėshtė i rremė, mė trego.”
Hapa Kuranin dhe rastėsisht lexova:
"Lexo! Me emrin e Zotit tėnd, i Cili krijoi (ēdo gjė). Ka krijuar njeriun nga Alak (copė gjaku e mpiksur nė mitrėn e nėnės). Lexo! Dhe Zoti yt ėshtė mė i Begati Dhurues. Ai qė e mėsoi (njeriun) tė shkruajė me pendė. Ai i mėsoi njeriut atė qė nuk e dinte." (Suretu El-Alak, 1-5)
Ēuditėrisht ndjeva disa emocione tė reja. E shfletova librin duke e hapur nė njė tjetėr vend dhe lexova:
“Dhe vėrtet ka edhe nga popujt e Librave tė Parė (jehudi e tė krishterė) prej atyre tė cilėt besojnė nė Allahun dhe nė atė qė iu ėshtė shpallur juve dhe nė atė qė u ėshtė shpallur atyre mė parė, duke iu nėnshtruar plotėsisht Allahut dhe tė cilėt nuk i shesin Vargjet e Allahut pėr njė ēmim tė vogėl. Pėr kėta shpėrblimi ėshtė me Zotin e tyre. Vėrtet, Allahu ėshtė mė i Shpejti nė llogari.” (Suretu Ali-Imran, 199)
Papritmas ndjeva qetėsi pėr faktin se e kuptova se po prekja diēka me tė vėrtetė madhėshtore pėr herė te parė. U frikėsova sepse e kuptova se po mbaja ndėr duar fjalėt e vėrteta tė Zotit. Pastaj e kuptova pėr herė tė parė qė Zoti nuk mė urrente, sepse mė la tė gjeja kėtė mrekulli. Ndjeva kėnaqėsi.
Kisha gjetur thesarin. Mė nė fund kisha gjetur tė vėrtetėn. Pastaj u ndjeva e turpėruar qė isha treguar aq arrogante kundrejt Krijuesit tim, Allahut, mėshiruesit tė madh. E kuptova qė Allahu mė kishte mėshiruar sepse gjeta tė vėrtetėn, edhe pse nuk isha duke e kėrkuar. Allahu e dėrgoi mėshirėn e Tij tek njė e mjerė e verbėr. Qėndrova e ulur pėr disa kohė duke menduar pėr thesarin tim tė gjetur. Ishte ora 4 e mėngjesit. Vrapova tė zgjoja burrin tim: -Shpirt! Zgjohu! Dua tė tė tregoj diēka qė ti s’e di!
Burri u zgjua dhe tha: -Kam punė nesėr, pėr ēfarė do tė mė flasėsh?
-Ai libri qė mė dhe ėshtė njė mrekulli prej Zotit. Pse nuk dilni ju tė bėrtisni nga majat e maleve pėr kėtė libėr?"
Burri mė buzėqeshi: -Ēdo ajet ka mrekulli, por jo ēdokush do tė dijė pėr tė.
Ne kemi pesė fėmijė tani dhe kemi 15 vjet martesė. Islami ėshtė rruga e jetės time. Tani, kur injorantėt mė sulmojnė, se pėrse vendosa qė tė mbaja shaminė, u jap njė buzėqeshje dhe tregohem e durueshme. Dikur edhe unė kam qenė njė injorante. I kuptoj se nga vijnė kėto mendime, por nuk dua tė kthehem.
Ju nuk mund ta besoni por: dėshmoj se nuk ka zot tjetėr me meritė pėrveē Allahut, i Cili e meriton me tė drejtė qė tė adhurohet dhe Muhamedi ėshtė rob dhe i Dėrguari i Tij!
Kjo ėshtė e gjitha se si duke kėrkuar nė Ungjillin e Jezusit, gjeta rrugėn pėr nė Islam.

Marrė nga libri: “Elharabat min elxhehijm”
Pėrktheu: Arsen Muskurti
1.6.2007

                                                      www.klubikulturor.com