Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Bisedė me lotin

Njė ditė kam qarė shumė pėr mėkatet e shumta dhe tė mirat e pakta. Papritmas rrėshqiti njė pikė loti dhe mė tha:
Loti: Ē’ke o rob i Allahut?
I thashė: Kush je ti?
Loti: Unė jam loti yt.
I thashė: Po ē’tė shtyu qė tė dalėsh?
Loti: Temperatura e zemrės tėnde.
I thashė (i habitur): Temperatura e zemrės sime! Po kush e ka ndezur zemrėn time me zjarr?
Loti: Mėkatet e tua.
I thashė: A ndikojnė mėkatet nė ndezjen e zemrės?
Loti: Po, a nuk e ke lexuar lutjen e tė Dėrguarit tė Allahut, i cili vazhdimisht thoshte: “Allahu im! Mė pastro nga mėkatet me ujė, dėborė, akull!” Mėkatet e robit i japin flakė zemrės e kėtė zjarr e shuan vetėm uji i ftohtė dhe dėbora.
I thashė: Vėrtet unė jam i shqetėsuar dhe i brengosur.
Loti: Pesimizmin e sjellin mėkatet, pendohu tek Allahu o rob i Tij.
I thashė: Unė jam i vrazhdė (i egėr). Si dole nga unė?
Loti: Kjo ėshtė diēka e lindur o njeri.
I thashė: Pse kjo egėrsi nė zemrėn time?
Loti: Dėshira e madhe pėr dynjanė, ajo ėshtė si gjarpri, tė mahnit bukuria ndėrsa tė mbyt helmi. Njerėzit mahniten nga pamja e nuk e shohin helmimin mbytės.
I thashė: Loti im. Ēfarė do tė thuash me emrin “dynja”?
Loti: Epshet e ndaluara, gjynahet, mėkatet, pasimin e shejtanit. Kush e shijon helmin e dynjasė, i vdes zemra.
I thashė: Po si t’i pastrojmė zemrat prej helmeve?
Loti: Pendim (teube) vazhdimisht tek Allahu i Lartėsuar dhe udhėtimi nėn strehimin e pendimit duke udhėtuar me trenin e atyre qė kėrkojnė faljen.


 

Pėrgatiti: Ulvi Fejzullahu
20.12.2009

                                                      www.klubikulturor.com