Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Halli i gjynahqarėve

عن أنس بن مالك - رضي الله عنه - عن النبي - صلى الله عليه وسلم - قال: ( ليصيبنَّ أقواماً سفع من النار بذنوب أصابوها عقوبة، ثم يدخلهم الله الجنة بفضل رحمته، يقال لهم: الجهنميون ) رواه البخاري .

Tregohet nga Enes ibn Maliku, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: “Do t’i godasė njė popull djegia, pėrzhitja e zjarrit pėr shkak tė gjynaheve qė kishin vepruar, pastaj do t’i futė Allahu nė xhenet me Dhuntinė dhe Mėshirėn e Tij. Atyre do t’u thuhet “xhehnemli” (banues tė xhehenemit-zjarrit) Transmeton Buhariu, hadithi numėr 7450.


Kuptimi i disa fjalėve nė hadith

- Sef’un: flakė qė godet nė fytyrė e prej nxehtėsisė ndėrrohet ngjyra e lėkurės dhe nė tė mbesin disa shenja tė zeza.
- El xhehnemijjun: qė do tė thotė xhehnemlitė, emėr qė tregon se ku qėndronin ata para se tė dilnin nga aty (shiko “Fet-hul Barij” 14/369).


Kuptimi i hadithit nė tėrėsi

Nė kėtė hadith, Pejgamberi alejhi selam pėrmend gjendjen e disa gjynahqarėve nė Ditėn e Kiametit, tė cilėt urdhėrohen tė hidhen nė xhehenem, ku do t’i godasė zjarri me nxehtėsinė e tij derisa tė lėrė gjurmė nė fytyrat e tyre. Aty do tė qėndrojnė njė kohė, derisa tė pastrohen nga gjynahet qė kishin bėrė mė parė, pastaj urdhėron Allahu i Mėshiruar qė tė nxirren nga xhehenemi dhe tė futen nė xhenet. Banorėt e xhenetit do t’i thėrrasin ata xhehnemli, sipas emrit tė vendit nė tė cilin ishin.


Disa dobi nga hadithi

- Gjynahqarėt nė Ditėn e Gjykimit nuk janė tė barabartė; disave Allahu ua fal gjynahet e disa tė tjerė i ndėshkon nė xhehenem pėr njė kohė tė caktuar.
- Allahu me Mėshirėn e Tij do t’i nxjerrė disa gjynahqarė nga zjarri, mirėpo atyre do t’u thuhet “xhehnemli” ose “tė amnistuarit nga Zoti”, siē ceket nė disa hadithe tė tjera.
- Duhet ditur se gjynahqari fundin do ta ketė nė xhenet, edhe pse do tė qėndrojė pėr njė kohė tė caktuar nė xhehenem. Asnjė njeri nuk do tė qėndrojė nė xhehenem pėrgjithmonė nėse e ka shprehur Njėshmėrinė e Allahut Fuqiplotė.
- Gjynahqarėt tė cilėt meritojnė dėnimin dhe vuajtjen Ditėn e Kiametit janė ata tė cilėt ishin tė bindur dhe tė paluhatshėm nė gjynahet e tyre dhe nuk janė penduar prej tyre.
- Mėshira e Allahut ėshtė rruga e shpėtimit nė dynja dhe nė ahiret.
- Nė xhehenem hyjnė edhe tė tjerė, jo vetėm mushrikėt ose mendjemėdhenjtė. Sikurse kuptohet, edhe nė xhenet hyjnė edhe tė tjerė pos dėshmorėve dhe fukarenjve.

 

Pėrgatiti: Eroll Rexhepi
1.8.2008

                                                      www.klubikulturor.com