Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Agjėrimi i Ramazanit

Me agjėrim kuptojmė ndalimin nga ushqimi, pija, marrėdhėniet seksuale dhe nga tė gjitha shkaqet e tjera qė e prishin agjėrimin, duke filluar nga agimi (imsaku) e deri nė perėndimin e diellit, duke pasur pėr qėllim adhurimin dhe bindjen ndaj Allahut. Agjėrimi i muajit tė madhėrueshėm tė Ramazanit ėshtė njė obligim dhe njė nga pesė shtyllat themelore tė Islamit. Ky obligim ka qenė dhe pėr popujt e tjerė para nesh, tė cilėve u janė dėrguar Pejgamberė. Allahu i Lartėsuar thotė:
“O ju qė keni besuar, agjėrimi u ėshtė bėrė obligim sikurse ishte obligim dhe pėr ata qė ishin para jush, nė mėnyrė qė tė bėheni tė devotshėm.” (El Bekare, 183)

Agjėrimi i muajit tė Ramazanit ėshtė bėrė obligim pėr muslimanėt nė vitin e dytė tė hixhretit (emigrimit). Pėr vlerat e mėdha tė kėtij muaji dhe tė agjėrimit tė tij, Profeti Muhammed salallahu alejhi ue selem thotė: “Ju erdhi juve njė muaj i bekuar, nė tė cilin ėshtė bėrė obligim dhe agjėrimi. Nė kėtė muaj janė hapur dyert e xhenetit, janė mbyllur dyert e xhehenemit dhe shejtanėt janė tė lidhur nė pranga. Nė tė gjendet njė natė, e cila ėshtė mė e mirė se njė mijė muaj.” Transmeton Ahmedi dhe Nesa’iu nga Ebu Hurejra.

Nė njė transmetim tjetėr tė Imam Ahmedit, Pejgamberi salallahu alejhi ue selem thotė: “...Nė kėtė muaj njė melek (engjėll) thėrret dhe thotė: O kėrkues i tė mirės pėrgėzohu, o kėrkues i sė keqes jepi fund asaj. Kėtė e bėn deri nė fund tė Ramazanit.”

“Pesė namazet mes tyre, xhumaja deri nė xhumanė tjetėr dhe Ramazani deri nė Ramazanin tjetėr, janė shlyese tė mėkateve nėse i ruhet mėkateve tė mėdha.” Transmeton Muslimi nga Ebu Hurejra.

“Kush agjėron muajin e Ramazanit me besim te Allahu, duke llogaritur shpėrblimin te Ai, do ti falen mėkatet e mėparshme.” Transmeton Buhariu dhe Muslimi nga Ebu Hurejra.

Allahu nė njė hadith kudsij (hyjnor) thotė: “Ēdo punė e birit tė Ademit ėshtė pėr tė pėrveē agjėrimit, i cili ėshtė pėr Mua dhe vetėm Unė e shpėrblej atė. Agjėrimi ėshtė mburojė e kur ndonjėri prej jush tė jetė me agjėrim, tė mos flasė me fjalė tė ndyra, tė mos bėrtasė mė kot dhe tė mos veprojė punė tė injorancės, e nėse dikush e fyen ose e ngacmon (lufton) le ti thotė dy herė: “Unė jam agjėrueshėm.”

Thotė Profeti salallahu alejhi ue selem: “Pasha Atė nė dorėn e tė Cilit ėshtė shpirti im, era e gojės sė agjėruesit ėshtė mė e mirė te Allahu se era e miskut. Pėr agjėruesit do tė ketė dy gėzime, kur tė ēelė iftarin dhe kur tė takohet me Zotin e tij.” Transmeton Muslimi nga Ebu Hurejra.

Dijetarėt islamė duke komentuar kėtė hadith kanė thėnė: Njėri gėzim ėshtė nė kėtė botė kur besimtari e ēel iftarin dhe gėzohet me kėtė pasi Allahu ia mundėsoi t'i japė fund urisė dhe etjes me dhuntitė, qė i ka dhuruar si dhe adhurimi i tij nga agimi deri nė perėndim tė diellit u krye me sukses. Ndėrsa gėzimi tjetėr pėr agjėruesin do tė jetė nė botėn tjetėr, pas vdekjes, kur Allahu ka pėrgatitur pėr agjėruesit shpėrblime tė mėdha, madje nė atė botė agjėruesit do tė meritojnė tė futen nė xhenet nga njė portė e veēantė. Pėr kėtė thotė Profeti salallahu alejhi ue selem: “Vėrtet xheneti do tė ketė njė portė e cila quhet Rejjan. Ditėn e Gjykimit do tė thirret: “Ku janė agjėruesit (pėr tu futur nga kjo portė)? E pasi tė futet i fundit prej tyre, kjo portė do tė mbyllet.” Transmeton Buhariu dhe Muslimi nga Ebu Hurejra r.a.

Shikimi i hėnės

Agjėrimi i Ramazanit bėhet detyrė pėr tė agjėruar kur shikohet fillimi i hėnės dhe vazhdon deri kur tė shikohet fillimi i hėnės sė muajit Sheual. Pėr kėtė Pejgamberi salallahu alejhi ue selem thotė: “Mos agjėroni derisa tė vėreni hėnėn (e Ramazanit) dhe mos e ndėrpritni agjėrimin derisa tė vėreni hėnėn (e Sheualit). Nėse pengoheni nga shikimi i saj (pėr shkak tė reve ose mjegullės) pėrcaktojeni (pėrllogariteni) atė.” Transmeton Buhariu dhe Muslimi nga Ibn Umeri.

Nė njė transmetim tjetėr tė Imam Ebu Davudit dhe Nesa’iut Profeti salallahu alejhi ue selem thotė: “Kur tė pengoheni nga shikimi i saj, llogariteni muajin Sha’ban 30 ditė, vetėm po qe se mund ta shihni hėnėn mė parė, pastaj vazhdojeni agjėrimin 30 ditė, vetėm nėse mund ta shihni hėnėn (e Sheualit njė ditė) mė parė.”

“Muaji (hėnor) mund tė jetė 29 ose 30 ditė. Kur ta shikoni hėnėn agjėron,i po ashtu kur ta shikoni sėrish atė, ndėrpriteni agjėrimin.” Transmeton Nesa’iu nga Ibn Umeri.

Duke u bazuar nė kėto hadithe profetike, shumica e dijetarėve janė tė mendimit se kur banorėt e njė vendi e shikojnė hėnėn, bėhet obligim agjėrimi edhe pėr vendet e tjera tė cilat se kanė parė, pasi Profeti salallahu alejhi ue selem u ėshtė drejtuar me hadithet e mėsipėrme tė gjithė muslimanėve, kudo qofshin ata dhe jo ēdo vendi nė veēanti pasi fillimi i muajit Ramazan ėshtė njė pėr tė gjithė.

Me tė njėjtat argumente qė u pėrmendėn mė sipėr kuptojmė, se nėse jemi nė dyshim pėr ditėn e parė tė agjėrimit (tė Ramazanit) nuk duhet tė nxitohemi e tė agjėrojmė, sepse ajo ėshtė njė ditė e dyshimtė dhe agjėrimi nė kėtė ditė ėshtė i ndaluar pasi Profeti salallahu alejhi ue selem thotė:
“Kush agjėron ditėn e dyshimtė ka kundėrshtuar Ebu Kasimin (Profetin Muhammed a.s.).” Transmeton Ebu Davudi dhe Tirmidhiu nga Ammar ibn Jasir r.a.

Sipas shumicės sė dijetarėve ai qė agjėron kėtė ditė dhe mė vonė vėren se ajo ditė ishte nga Ramazani, duhet qė atė ditė ta agjėrojė kaza.

Nijeti (qėllimi) i agjėrimit

Nijeti ėshtė detyrė themelore si pėr agjėrimin ashtu edhe pėr adhurimet e tjera, sepse nėpėrmjet nijetit dallohet se pėr cilin ėshtė adhurimi, pėr Allahun apo pėr dikė tjetėr. Po ashtu nėpėrmjet nijetit dallohet adhurimi farz nga ai nafile. Nijeti bėhet para agimit (imsakut) sepse Profeti salallahu alejhi ue selem thotė: “Kush nuk vendos (bėn nijet) pėr agjėrim para agimit, atij nuk i vlen agjėrimi.” Transmeton Ebu Davudi dhe Tirmidhiu.

Pėr kė ėshtė obligim agjėrimi

Sipas argumenteve tė ardhura, dijetarėt islamė kanė rėnė dakord qė tė gjithė se agjėrimi ėshtė obligim pėr ēdo mysliman, i cili ka arritur moshėn e pjekurisė (pubertetin), i cili ėshtė i shėndoshė fizikisht dhe mendėrisht dhe ėshtė vendas (jo udhėtar). Ndėrsa personat qė nuk e kanė obligim agjėrimin janė:

i. Fėmija: Ēdo fėmijė i cili nuk ka mbushur akoma moshėn e pjekurisė, nuk e ka obligim agjėrimin. Nėse babai ose kujdestari i tij shikon se ai mundet tė agjėrojė e urdhėron pėr kėtė, nė mėnyrė qė tė forcohet e mėsohet me kėtė adhurim.

ii. Personi me tė meta mendore: Duke qenė se njeriu me tė meta mendore nuk mund tė arsyetojė shėndoshė si tė tjerėt, ėshtė i pėrjashtuar nga agjėrimi dhe tė gjitha detyrimet e tjera fetare.

iii. Plaku dhe plaka nė moshė tė thyer: Kjo kategori njerėzish nuk e ka detyrė agjėrimin dhe duke qenė se kjo gjendje e tyre ėshtė e vazhdueshme, duhet qė pėr ēdo ditė agjėrim tė ushqejė njė tė varfėr.

iv. I sėmuri: Nėse i sėmuri ka sėmundje, e cila ia vėshtirėson agjėrimin, atij i lejohet tė mos agjėrojė. Nėse sėmundja ėshtė e pėrkohshme, le ti zėvendėsojė ditėt e agjėrimit mė vonė. Nėse sėmundja ėshtė e pėrhershme, atėherė duhet tė ushqejė pėr ēdo ditė agjėrim, njė tė varfėr.

v. Gruaja me menstruacione: Nėse gruaja ėshtė me menstruacione, qofshin kėto tė pėrmuajshmet ose tė lehonisė, ajo duhet patjetėr tė lėrė agjėrimin dhe ta zėvendėsojė mė vonė pasi tė pastrohet.

vi. Gruaja shtatzėnė dhe gjidhėnėsja: Tė gjithė dijetarėt e mėdhenj islamė si dhe medhhebet janė tė njė mendimi se gratė shtatzėna ose ato qė janė duke i dhėnė gji fėmijės, u lejohet ta ndėrpresin agjėrimin dhe ta zėvendėsojnė mė vonė, nėse kanė frikė se mos dėmtohen ato vetė ose fėmijėt e tyre. Dijetarėt kanė rėnė nė kontradiktė mes tyre se a duhet qė kėto vetėm tė zėvendėsojnė ditėt e lėna kaza apo duhet qė pėrveē zėvendėsimit tė japin dhe ushqim pėr ēdo ditė agjėrimi tė lėnė? Imam Ebu Hanife thotė se atyre u mjafton vetėm zėvendėsimi i ditėve tė lėna. Kurse Imam Shafiu dhe Imam Ahmedi thonė se ato duhet t'u japin ushqim tė vobektėve pėr ēdo ditė, qė lenė pa agjėruar si dhe duhet qė mė vonė tė zėvendėsojnė kėto ditė me agjėrim kaza.

vii. Udhėtari: Muslimani i cili ėshtė nė udhėtim ia ka lehtėsuar Allahu i Lartėsuar ēėshtjen e tij dhe nuk ia ka bėrė obligim agjėrimin pėr aq sa ėshtė udhėtar, mirėpo ky duhet qė t'i zėvendėsojė tė gjitha ato ditė tė plota mė vonė. Dijetarėt kanė rėnė nė kontradiktė mes tyre, nėse ėshtė mė mirė qė udhėtari tė agjėrojė apo ta zėvendėsojė agjėrimin mė vonė! Njė pjesė dijetarėsh thonė se agjėrimi ėshtė mė i mirė dhe pse nuk ėshtė i detyrueshėm, duke u bazuar nė ajetin kuranor: “Allahu do pėr ju lehtėsimin dhe nuk donė vėshtirėsimin.” (El-Bekare, 185) Ndėrsa njė pjesė tjetėr dijetarėsh duke u bazuar nė disa hadithe profetike si dhe duke ndjekur njė rrugė tė mesme, janė tė mendimit se nėse udhėtari ėshtė nė gjendje tė mirė fizike, ėshtė mirė tė agjėrojė, ndėrsa udhėtari i cili nuk ėshtė aq i fuqishėm dhe i gatshėm pėr kėtė, le ta zėvendėsojė mė vonė. Tė kėtij mendimi janė Imam Ebu Hanife, Shafiu dhe Imam Maliku.

Gjėrat qė e prishin agjėrimin

i. Ngrėnia ose pirja me qėllim: Nėse agjėruesi ha ose pi me harresė nuk e prish agjėrimin, pasi Profeti salallahu alejhi ue selem thotė: “Kush ha ose pi me harresė nė agjėrim, le ta vazhdojė agjėrimin se me tė vėrtetė atė e ka gostitur Allahu (me ushqim e pije).” Transmeton Buhariu dhe Muslimi nga Ebu Hurejre r.a. Imam Hattabi nė shpjegim tė kėtij hadithi thotė: “Nuk kam parė ndonjė dijetar tė kundėrshtojė kuptimin e kėtij hadithi.”

ii. Tė vjellurit me qėllim: Profeti salallahu alejhi ue selem thotė: “Ai qė vjell (pa dashje) nuk e ka tė detyrueshėm agjėrimin kaza, ndėrsa ai qė vjell me dashje duhet tė agjėrojė (atė ditė) kaza.” Transmeton Ebu Davudi dhe Tirmidhiu nga Ebu Hurejra r.a.

iii. Menstruacionet: Dijetarėt qė tė gjithė kanė rėnė dakord se menstruacionet e pėrmuajshme ose ato tė lehonisė e prishin agjėrimin edhe sikur rrjedhja e gjakut tė fillojė pak para iftarit.

iv. Masturbimi: Shumica e dijetarėve janė tė mendimit se masturbimi e prish agjėrimin sepse konsiderohet prej epshit tė ndaluar. Ndėrsa ai person i cili bėhet xhunub vetėm nga shikimi nuk e prish agjėrimin. Po ashtu shumica e dijetarėve janė tė mendimit se ai qė e prish njė ditė Ramazan nėpėrmjet masturbimit duhet tė agjėrojė kaza vetėm atė ditė, kurse Imam Maliku thotė, se ai duhet tė agjėrojė dy muaj rresht njėsoj sikur ka bėrė marrėdhėnie seksuale.

v. Marrėdhėniet bashkėshortore (seksuale): Marrėdhėniet seksuale nė Ramazan jo vetėm qė e prishin agjėrimin e asaj dite, por konsiderohen njė nga mėkatet e mėdha e cila nuk shlyhet vetėm se duke liruar njė rob. Nė pamundėsi tė kėsaj duhet tė agjėrojė 60 ditė resht e nėse edhe kėtė se bėn dot duhet tė ushqejė 60 tė vobektė nė njė ditė sikurse ka ardhur nė njė hadith, qė e transmeton Buhariu dhe Muslimi. Pėrveē kėsaj ai duhet ta zėvendėsojė atė ditė tė Ramazanit veēmas. Sipas shumicės sė dijetarėve kjo shlyerje e kėtij mėkati vlen pėr mashkullin dhe pėr femrėn bashkė, pasi tė dy e kanė bėrė kėtė akt me dėshirė. Imam Shafiu pėrkundrazi thotė se kjo shlyerje e mėkatit ėshtė detyrė vetėm pėr burrin. Po ashtu shumica e dijetarėve janė tė mendimit se shlyerja e kėtij mėkati duhet bėrė sipas renditjes sė mėsipėrme, pra ashtu siē ka ardhur nė hadith, kurse Imam Maliku thotė se ai mund tė bėjė njė nga tre gjėrat e sipėrpėrmendura, pa marrė parasysh renditjen.

vi. Futja e ujit nė bark gjatė abdestit pa dashje: Shumica e dijetarėve janė tė mendimit se ai qė merr abdest dhe e kalon ujin e tij nė bark jo nga harresa, por nga pakujdesia e momentit, ai e ka prishur atė ditė dhe duhet ta zėvendėsojė mė vonė, duke u bazuar tek hadithi i Profetit salallahu alejhi ue selem, i cili thotė: “Kur tė shpėlash hundėt (nė abdes) ēoje ujin sa mė lart, pėrveē kur je me agjėrim.” Transmeton Ebu Davudi dhe Tirmidhiu.

Imam Maliku dhe Ebu Hanife janė tė mendimit se kjo e prish agjėrimin, pėrndryshe Profeti salallahu alejhi ue selem nuk do ta ndalonte ēuarjen e ujit sa mė lart kur je me agjėrim.

vii. Pirja e duhanit: Duke qenė se duhani nuk ėshtė ushqim i mirėfilltė dhe duke qenė se duhani nuk ka ekzistuar nė kohėn e Profetit salallahu alejhi ue selem dhe pėr rrjedhojė nuk ka argument tė drejtpėrdrejtė pėr ndalimin e tij nė agjėrim, shumėkush mund tė mendojė se pirja e duhanit nuk e prish agjėrimin, mirėpo para shumė vitesh dijetarėt e fikhut tė mbledhur nga e gjithė bota nė njė simpozium shkencor nė Xheda tė Arabisė Saudite kanė rėnė dakord se dhe pirja e duhanit futet tek ato gjėra tė cilat e prishin agjėrimin dhe argumentimet qė kanė sjellė pėr kėto janė tė shumėllojshme.

Gjėrat e pėlqyeshme nė agjėrim

Pėr agjėruesin, disa gjėra janė tė pėlqyeshme fetarisht nga tradita profetike dhe ato nuk duhen lėnė pas dore e ato janė:
Tė ngriturit pėr ngrėnien e syfyrit (suhurit) qoftė edhe pėr disa gllėnjka ujė. Pėrshpejtimi i iftarit dhe vonimi i syfyrit. Ēelja e iftarit me hurmė, e nėse nuk gjen hurmė le ta ēelė atė me ujė. Lutja e agjėruesit gjatė ēeljes sė iftarit. Pėrdorimi i misvakut pėr pastrimin e dhėmbėve. Kėndimi i Kuranit, dhėnia e lėmoshės dhe punėt e tjera tė mira nė pėrgjithėsi.

Dobitė e agjėrimit

Agjėrimi ėshtė njė adhurim shumė i pasur me dobi shpirtėrore dhe mjekėsore. Nga dobitė shpirtėrore do tė pėrmendim:
Agjėrimi e forcon mė shumė besimtarin nė sinqeritetin e tij ndaj Allahut. E bėn atė mė tė durueshėm nga uria dhe etja dhe kjo gjė e forcon atė mė shumė pėr sprovat e jetės. Po ashtu kjo gjė e bėn besimtarin tė mendojė mė shumė (praktikisht) pėr njerėzit e varfėr, tė cilėt nė shumė raste kanė uri dhe etje. Agjėrimi e largon njeriun nga mėkatet dhe nė tė njėjtėn kohė e nxit besimtarin tė punojė brenda kėtij adhurime e tė veprojė punė tė mira. Ai e nxit besimtarin tė ndjehet mė afėr me besimtarėt e tjerė. Agjėrimi i pastron besimtarin nga veset e liga.
 
Dobitė shėndetėsore:

Agjėrimi i Ramazanit nuk kryhet sepse ka dobi shėndetėsore, por sepse ai ėshtė njė adhurim dhe obligim ndaj Allahut, i Cili i ka obliguar besimtarėt me adhurime tė dobishme nė kėtė botė. Nė Kongresin e parė ndėrkombėtar me temė “Shėndeti dhe Ramazani”, tė mbajtur nė Kazablanka mė 1994, u paraqitėn rreth 50 kėrkime shkencore nga studiues muslimanė dhe jomuslimanė duke arritur nė konkluzionin se agjėrimi pėrmirėson dukshėm shumė raste sėmundjesh. Efektet fiziologjike tė agjėrimit pėrfshijnė normalizimin e nivelit tė sheqerit, uljen e kolesterolit dhe uljen e tensionit sistonik tė gjakut. Agjėrimi forcon dhe rregullon stomakun dhe sistemin e tretjes si dhe i sjell njeriut shumė dobi tė tjera tė cilat s’mund tė pėrmenden tė gjitha kėtu. E lusim Allahun e Madhėruar tė na i falė mėkatet dhe tė na lehtėsojė e pranojė agjėrimin tonė! Amin!

 

Pėrgatiti: Mustafa Tėrniqi
29.8.2008

                                                      www.klubikulturor.com