Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Cilėsitė e Gurabave (2)

Cilėsitė e Gurabave – tė vetmuarve prej besimtarėve dhe nė ēfarė gjendjeje janė ata

3. Ebu Ka’b El Ezedij ka thėnė: “E kam dėgjuar Hasenin duke thėnė: “Besimtari nė kėtė botė ėshtė sikurse i vetmuari, nuk shqetėsohet nga ofendimi i dikujt, njerėzit kanė punėn e tyre dhe besimtari e ka punėn e tij.” (Ahmedi nė Ez-Zuhd f. 262)

4. Muhamed ibn Haseni, Allahu e mėshiroftė, ka thėnė: Njė person ka pyet se ēfarė kuptimi ka fjala e Pejgamberit salallahu alejhi ue selem: “Islami ka filluar i vetmuar dhe do tė kthehet i vetmuar sikurse ka qenė.”

Atij i ėshtė thėnė: “Kanė qenė njerėzit para se tė vijė Pejgamberi salallahu alejhi ue selem nė fe tė ndryshme, ka pasur prej tyre ēifutė, tė krishterė, mexhusė, adhurues tė idhujve etj., dhe pasi ėshtė dėrguar Pejgamberi salallahu alejhi ue selem, ai i cili ka pranuar Islamin prej kėtyre grupeve ka qenė i vetmuar (garib) nė vendin e tij, familjen e tij, fisin e tij, ka jetuar duke e fshehur Islamin, janė larguar nga ai familja e tij dhe fisi i tij, ka jetuar nė mesin e tyre i nėnēmuar duke bėrė durim nga torturat e tyre, kjo derisa Allahu i Lartėsuar e ka ndihmuar fenė e Tij dhe janė shumėfishuar muslimanėt dhe janė pakėsuar dhe dobėsuar jobesimtarėt. Dhe kėshtu Islami nė fillim ka qenė i vetmuar me kėtė kuptim.

Kurse fjala e Pejgamberit salallahu alejhi ue selem: “dhe do tė kthehet i vetmuar sikurse ka qenė” ka pėr kuptim (Allahu e di mė sė miri) se shumica e njerėzve do tė shkojnė pas epsheve tė tyre dhe kėshtu qė do ta devijojnė shumicėn e njerėzve dhe njerėzit qė ndjekin rrugėn e drejtė tė Islamit do tė mbeten pak dhe tė vetmuar nė mesin e shumicės sė njerėzve tė devijuar. A nuk e ke dėgjuar thėnien e Pejgamberit salallahu alejhi ue selem: “Do tė ndahet umeti im nė shtatėdhjetė e tre grupe, qė tė gjitha janė nė xhehenem pėrveē njėrės prej tyre.” E kanė pyetur Pejgamberin salallahu alejhi ue selem: “Cili ėshtė ai grup, o i Dėrguar i Allahut?” Pejgamberi salallahu alejhi ue selem tha: “Nė atė rrugė nė tė cilėn jam unė dhe shokėt e mi.” (Tirmidhiu 2641, Hakimi 1/129)

Dhe fjala e Pejgamberit salallahu alejhi ue selem: “Urdhėroni nė tė mirė dhe ndaloni nga e keqja, derisa tė shihni qė njerėzit fillojnė t’u nėnshtrohen koprracėve, kur epshet tė pasohen, kur dynjaja tė ndikojė tek njerėzit dhe secilit person do t’i pėlqejė vetėm mendimi i tij dhe nėse sheh ndonjė gjė qė nuk mund tė ndėrhysh, atėherė merru me veten tėnde dhe mos i shoqėro ata sepse ato ditė janė ditė durimi dhe ai i cili bėn durim ato ditė ėshtė sikurse personi i cili mban prush nė dorėn e tij.” (Tirmidhiu 3058, Ibn Maxhe 4014 dhe ka thėnė se hadithi ėshtė hasen, Ibn Hiban 1850, Hakimi 4/322 dhe ka thėnė se hadithi ėshtė sahih.)

Kjo ėshtė cilėsia e tė vetmuarve, bėjnė durim pėr mbajtjen e fesė duke e mbrojtur veten nga epshet dhe dyshimet shkatėrruese.

5. Prej cilėsive tė gurabave me tė cilat janė cilėsuar pasuesit e sė vėrtetės ėshtė edhe se ata gjithmonė janė tė parėt tė cilėt fillojnė veprat e mira nė tė gjitha aspektet, si: sjellja e mirė me vėllezėrit musliman, shoqėrimi i mirė me shokė, sjellja e mirė me fqinjėt, vizita e familjes, vizita e tė sėmurėve, prezantimi nė varrimin e muslimanėve dhe interesohen pėr gjendjen e muslimanėve duke i ndarė edhe dhimbjet edhe gėzimin sė bashku.


Pėrktheu: Eroll Nesimi
21.12.2008

                                                      www.klubikulturor.com