Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Gruaja e devotshme (6)

Cilėsia e gjashtė

Gruaja muslimane duhet tė jetė kursimtare dhe tė mos harxhojė pa nevojė. Ajo nuk krenohet me pasurinė e burrit tė saj, nėse ėshtė i pasur, dhe as nuk ankohet nga varfėria, nėse burri i saj nuk ėshtė i pasur, pasi di si t’i shpenzojė paratė e saj. Gruaja muslimane duhet tė jetė bujare e jo koprrace, ėshtė gjithmonė e kėnaqur me atė qė i ka dhuruar Allahu nga pasuria e kėsaj bote.

Gruaja nė shtėpinė e burrit tė saj ėshtė besnike ndaj pasurisė sė tij, kujdeset pėr tė dhe ruan ēdo send prej pasurisė sė burrit tė saj, qofshin ato para, ar, argjend apo mobilie, dhe nuk i lejohet asaj ta shfrytėzojė pasurinė e burrit pėrveēse me lejen e tij. Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Gruaja ėshtė ēobaneshė nė shtėpinė e burrit tė saj dhe ajo ėshtė pėrgjegjėse pėr tufėn e saj (pėr pasurinė e burrit tė saj).” Buhariu dhe Muslimi.

Kurse Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė: “Ėshtė pyetur Pejgamberi salallahu alejhi ue selem: “Cilat grua ėshtė mė e mira?” Pejgamberi salallahu alejhi ue selem tha: “Ajo e cila tė gėzon kur ta shikosh, tė dėgjon kur e urdhėron dhe nėse ai urren diēka, nuk e kundėrshton atė qoftė ajo ndaj vetes sė saj apo pasurisė sė saj.” Nesaiu, Hakimi, shejh Albani ka thėnė se hadithi ėshtė hasen. Shih Es-Sahiha nr. 1838.

Po ashtu, Ebi Umame el Bahilij, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, ka thėnė: “E kam dėgjuar Pejgamberin salallahu alejhi ue selem nė hutben e tij nė vitin e haxhit lamtumirės dhe ndėr tė tjerash ka thėnė: “Mos tė shpenzojė gruaja asgjė nga pasuria e shtėpisė sė burrit tė saj pa lejen e burrit tė saj.” I thanė tė pranishmit: “O i Dėrguar i Allahut, as ushqimi (nuk i lejohet asaj tė shpenzojė)? Pejgamberi salallahu alejhi ue selem i tha: “Kjo (ushqimi) ėshtė pasuria jonė mė e mirė.” Tirmidhiu, Ibn Maxhe dhe tė tjerė. Shejh Albani ka thėnė se hadithi ėshtė hasen. Shih Sahih Ibn Maxhe 2/31.

Gruaja muslimane duhet tė dijė se si t’i koordinojė punėt e saj dhe tė shpenzojė prej pasurisė sė tij duke mos e tepruar, ėshtė e kėnaqur me atė qė i ka dhuruar Allahu i Lartėsuar.
Gruaja kursimtare u nėnshtrohet urdhrave tė Allahut tė Lartėsuar dhe ēdo grua duhet tė dijė se:
1. Allahu i Madhėruar i ka poshtėruar ata tė cilėt shpenzojnė shumė. Ai thotė: “Ata qė shpenzojnė tepėr (mastrafxhinjtė) janė vėllezėr (nė veprim) tė djajve (shejtanėve).” (El Isra, 27)

2. Allahu i Madhėruar i ka lavdėruar ata tė cilėt kursejnė. Ai thotė: “Edhe ata qė kur shpenzojnė nuk e teprojnė e as nuk janė dorėshtrėnguar, por mbajnė mesataren e janė tė matur.” (El Furkan, 67)

3. Gjithashtu shpenzimi i tepėrt tė largon nga pėrmendja e Allahut, saqė njeriu e harron Allahun dhe Ditėn e Gjykimit, shpreson se do tė jetojė gjatė nė kėtė botė dhe fillon ta dojė edhe mė shumė dynjanė.
Pėr kėto shkaqe, gruaja nuk duhet tė mburret me pasurinė e burrit tė saj (apo tė sajėn) nėse ėshtė i pasur dhe gjithashtu nuk duhet ta shpenzojė pasurinė e tij pa nevojė apo ta teprojė duke shpenzuar, sidomos pėrpara njerėzve tė tjerė apo pėrpara grave tė tjera nė veēanti (duke u mburrur se burri i saj ėshtė i pasur apo i jep asaj shumė para pėr tė shpenzuar, gjė qė e bėn gruan tjetėr tė lakmojė apo tė kėrkojė nga burri i saj tė njėjtėn gjė).

Gruaja muslimane e di se pasuria e kėsaj bote ėshtė kalimtare dhe gjithashtu ėshtė pėrgjegjėsi pėr tė cilėn do tė pyetemi nė Ditėn e Gjykimit. Pejgamberi salallahu alejhi ue selem nė hadithin qė transmeton Ebi Berze ka thėnė: “Dhe (do tė pyetet) pėr pasurinė e tij se ku e ka fituar dhe ku e ka shpenzuar.” Tirmidhiu. Shejh Albani ka thėnė se hadithi ėshtė sahih. Shih Es-Sahiha 946.
Gjithashtu edhe kėnaqėsia e saj me atė qė i ka dhuruar Allahu i Lartėsuar ėshtė shkak qė ajo mos tė ankohet te burri i saj pėr skamje nėse burri i saj nuk ėshtė i pasur.

“Dhe prej simptomave tė cilat tregojnė se gruaja ėshtė e kėnaqur me atė qė i ka dhuruar Allahu i Lartėsuar asaj dhe burrit tė saj ėshtė kur ajo i sheh mundėsitė e burrit tė saj dhe shpenzon para sipas mundėsisė sė burrit tė saj, nuk shpenzon pa nevojė dhe gjithashtu nuk e lodh burrin duke i kėrkuar gjėra tė panevojshme apo gjėra tė cilat nuk janė tė patjetėrsueshme nga gjėrat e kėsaj bote, nė veēanti nėse burri i saj nuk i ka kėto mundėsi. Kjo e mėrzit atė shpirtėrisht pėr shkak se ai nuk ka mundėsi t’ia plotėsojė kėto dėshira gruas sė tij dhe i vjen keq tė paraqitet para gruas sė tij si njė burrė i cili nuk ka mundėsi t’i pėrmbushė kėrkesat e gruas sė tij.

Pėr kėtė shkak, gruaja muslimane duhet tė jetojė gjithmonė me burrin e saj e kėnaqur me atė qė i ka dhuruar Allahu nga pasuria e kėsaj bote dhe mos tė vėshtrojė atė qė kanė gratė e tjera.” (Avdetul Hixhab 2/491)
Pėr kėtė duhet qė gratė muslimane ta kenė frikė Allahun dhe tė jetojnė jetėn e kėsaj bote duke qenė tė kėnaqur me atė qė u ka dhuruar Allahu i Lartėsuar. Disa prej njerėzve tė devotshėm kanė thėnė: “O biri i Ademit, nėse vazhdon rrugėn duke qenė i kėnaqur me atė qė tė ka dhuruar Allahu, atėherė gjėja mė e vogėl qė ke do tė tė mjaftojė ty. Nė qoftė se nuk e ndjek kėtė rrugė, atėherė e gjithė dynjaja dhe ēka ka nė tė nuk do tė tė mjaftojė ty.”

Grua e devotshme dhe e menēur ėshtė ajo e cila i shikon ato gra tė cilat e kanė gjendjen edhe mė tė keqe se ajo si nė vendbanim ashtu edhe nė ushqim dhe veshmbathje dhe kur i shikon ato e falėnderon Allahun pėr atė qė i ka dhuruar Allahu dhe ėshtė e kėnaqur me pasurinė qė ka. Kėtė e bėn duke praktikuar kėshillėn e Pejgamberit salallahu alejhi ue selem, qė thotė: “Shikoni ata tė cilėt janė mė poshtė se ju dhe mos i shikoni ata tė cilėt janė mė lart se ju sepse kjo ėshtė mė e mirė qė ju mos t’i pėrbuzni mirėsitė e Allahut ndaj jush.” Muslimi nė Ez-Zuhd nr. 2963 dhe Buhariu nė Er-Rikak.

“Sė fundi, o ti grua muslimane, dije se tė kėnaqurit me atė qė tė ka dhuruar Allahu konsiderohet prej cilėsive mė tė mira tė njė gruaje muslimane sepse ajo me kėtė cilėsi ėshtė mbėshtetur tek Allahu, ėshtė e kėnaqur me caktimin e Allahut dhe me kėtė jeton jetėn e saj. Kjo e bėn atė tė jetojė e qetė, e lumtur dhe pa xhelozi, e cila ia shkatėrron jetėn asaj duke menduar gjithmonė se si tė pasurohet apo se si ta bėjė shtėpinė si gratė e tjera apo si tė blejė fustane apo ar si shoqet e saj.” (Vesaja ve Nesaih lin-nisa f.65 Maxhid Sulejman Devdin)

 


Pėrktheu: Eroll Nesimi
25.1.2009

                                                      www.klubikulturor.com