Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Gratė e Evropės ngrenė zėrin: Jo lakuriqėsisė !

Anja Karlsun ėshtė njė vajzė suedeze e cila jeton nė qytetin Goterborg. Njėherė ajo, duke u kthyer prej punės, u ndesh nė rrugė me katėr reklama e mėdha tė njė firme pėr veshje te brendshme ku manakenja e njohur gjermane Klaudia Shefer  ekspozon gjysmė lakuriqe.

Ajo hynė nė njėrin nga shitoret e ngjyrave, blen ngjyrė tė zezė dhe e fshinė foton gjysmė lakuriqe.

Pronaret e firmės ngritėn padinė pėr kėtė akt ndaj Anjas dhe ajo u detyrua tė paguaj gjobėn prej 16 mijė krunė (1400 dollarė). Gjobėn e mori pėrsipėr ta paguaj njė organizatė e cila u krijua pėr ta pėrmbajtur  Anjan nė atė qė ka vepruar.

Gjatė kėsaj ngjarje Anja deklaroi: “Mundohem pėr njė kohė te gjatė ta nxisė polemiken sa i pėrket ēėshtjes se reklamave ku femra ekspozohet sikurse te jetė mall dhe shfrytėzohet pėr qėllime profitabile. Kam  shkruar nė revista te ndryshme dhe kam organizuar tribuna, mirėpo pa sukses, por kur e kam fshirė reklamėn e Klaudias nuk ka mbetur asnjė stacion televiziv, radio dhe gazete nė Suedi qe nuk e ka trajtuar kėtė ēėshtje. Ajo me tė cilėn jam angazhuar dhe angazhohen disa organizata nė shtetet e tjera ėshtė ndalimi i firmave tė mėdha nė shfrytėzimin e pjesėve tė trupit tė femrės nė reklama dhe marketingje, pėr arsye se ėshtė njė metodologji e gabuar dhe kjo do tė na dėrgojė nė njė tragjedi shoqėrore.”

Atė qė e ka bėrė Anja Karlsun ėshtė njė vepėr protestuese qė ėshtė bėrė e njohur nė shumė vende evropiane, ku shume shoqata tė grave ngrenė zėrin kundėr keqpėrdorimit te femrės pėr qėllime tregtare. Nė Norvegji kanė arritur tė ndalojnė reklamimin e veshjeve tė brendshme me gra tė zhveshura, duke e bindur shtetin se kjo shkakton rrezik pėr shoferėt e automjeteve dhe mundėsinė e ndodhjes se aksidenteve.                            

Nė Francė ka filluar tė formohen shumė organizata tė femrave qė luftojnė nėnēmimin e gruas nė reklama. Organizata “Gratė gazetare” caktojnė shpėrblim pėr atė reklame qė mė pak ekspozon pjesėt e trupit tė femrės, pasi qė i ka kapluar lakuriqėsia tė gjitha reklamat.

Kurse njė organizatė tjetėr qė ėshtė krijuar, qėllimi i tyre ėshtė tė ruajnė gruan nga fyerja. Nė statusin e organizatės thuhet: “Reklamuesit shfrytėzojnė  fotot e trupit,  pa kurrfarė shkaku, posaēėrisht trupit tė femrės dhe i vendosin ato nė prodhimet e tyre me pretendim tė kreativitetit, kėshtu qė neve na u imponohen vlerat e tyre, ne i refuzojmė tė gjitha ato  gjėra qė e ulin vlerėn e gruas pėr arsye se trupi i saj nuk ėshtė mall dhe ne nuk do t’i blejmė prodhimet e tyre.

    Pėrktheu: Alaudin Abazi   

03.03.2007       

                                                      www.klubikulturor.com