Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Shkaqet e pėrqendrimit nė namaz

Nuk ka dyshim se pėrqendrimi nė namaz ėshtė prej obligimeve tė njeriut dhe ėshtė vepėr e pėlqyer qė e do Allahu i Madhėruar, i Cili nė Kuran thotė: “Ėshtė e sigurt se kanė shpėtuar besimtarėt: ata tė cilėt janė tė pėrulur dhe tė kujdesshėm gjatė faljes sė namazit.” (El Mu’minun: 1-2)

Dhe pėrqendrimin nė namaz mund ta arrijė ēdo person dhe janė tė shumta shkaqe tė cilat tė ndihmojnė tė pėrqendrohesh nė namaz, Ne do tė cekim disa prej tyre:

1. Tė pėrgatitesh pėr namaz duke praktikuar sunetet e Pejgamberit salallahu alejhi ue selem: tė fillosh tė marrėsh abdest me bismilah, tė marrėsh abdest duke i plotėsuar tė gjitha farzet dhe sunetet e abdestit, tė bėsh duanė pas abdestit, t’i lash dhėmbėt me misvak ose brushė, kur tė shkosh nė xhami tė pėrcjellėsh ezanin, tė bėsh lutjen pas ezanit, tė plotėsosh safat etj.

2. Tė falesh me ngadalėsi: Pejgamberi salallahu alejhi ue selem pas ēdo lėvizjeje qė bėnte nė namaz, qetėsohej derisa qetėsoheshin tė gjitha pjesėt e trupit tė tij.

3. Kujto vdekjen gjatė namazit: Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: “Kujtoje vdekjen nė namazin tėnd sepse njeriu kur e kujton vdekjen nė namazin e tij, do ta kryejė atė namaz mė mirė. Dhe fale namazin duke menduar se ky ėshtė namazi i fundit qė po fal.”

4. Tė pėrqendrohesh nė kujtimin e ajeteve dhe lutjeve tė tjera nė namaz: mos t’i lexosh ajetet vetėm shkel e shko, pa u pėrqendruar nė domethėnien e tyre. Allahu i Lartėsuar thotė: “Edhe ata qė kur kėshillohen me ajetet e Kuranit tė Zotit tė tyre, nuk u kthejnė shpinėn si tė shurdhėt e tė verbėr.” (El Furkan: 73)

5. Tė lexosh suret ajet pėr ajet, tė ndalesh nė ēdo ajet sepse kjo tė ndihmon qė tė pėrkushtohesh mė shumė nė namaz dhe nė kuptimin dhe vėshtrimin e ajeteve. Kėshtu vepronte edhe Pejgamberi salallahu alejhi ue selem.

6. Tė lexosh ajetet me melodi dhe tė mundohesh tė nxjerrėsh zė tė bukur. Allahu i Lartėsuar thotė: “...dhe kėndo Kuran (me zė) me ngadalė, bukur dhe qartė.” (El Muzemil: 4). Po ashtu, Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Hijeshojeni Kuranin me zėrat tuaj sepse zėri i mirė shton bukurinė e Kuranit.” (Hakimi)

7. Tė afrohet sa mė shumė afėr sutres pėr shkak se njeriu kur afrohet afėr sutres, i pamundėsohet tė shikojė diēka mė larg. Edhe shejtani nuk do tė ketė mundėsi t’ia prishė namazin apo ta pengojė nė namaz. Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Kur tė falet ndonjėri prej jush, le t’i afrohet sutres qė shejtani mos tė mundet t’ia ndėrpresė namazin.” (Ebu Davudi)

8. Vendosja e dorės sė djathtė mbi dorėn e majtė dhe vendosja e tyre nė gjoks: kjo tė pėrqendron nė namaz mė shumė pėr shkak se vendosja e duarve nė kėtė mėnyrė u pėrngjan njerėzve tė varfėr, tė cilėt kanė nevojė dhe nė kėtė rast ne kemi nevojė pėr mėshirėn e Allahut tė Lartėsuar. Vendosja e duarve nė kėtė mėnyrė ėshtė prej Sunetit tė Pejgamberit alejhi selam.

9. Lėvizja e gishtit nė ulje duke thėnė et-tehijatin, salavatet dhe duanė: Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Lėvizja e gishtit ėshtė mė e rėndė pėr shejtanin sesa hekuri.” Lėvizja e gishtit i kujton njeriut qė Allahu i Madhėruar ėshtė i vetmi qė e meriton adhurimin.

10. Tė kėrkosh mbrojtje nga Allahu i Madhėruar prej shejtanit tė mallkuar: Nuk ka dyshim se shejtani ėshtė armiku i pėrbetuar i njeriut dhe nė ēdo mėnyrė mundohet t’i bėjė vesvese njeriut. Shejtani u pėrngjan njerėzve tė cilėt dėshirojnė gjithmonė tė ta ndėrpresin rrugėn. Edhe shejtani sa herė qė njeriu dėshiron tė afrohet nga Allahu i Madhėruar, mundohet t’ia ndėrpresė kėtė rrugė. Pėr kėtė shkak duhet qė njeriu tė kėrkojė mbrojtje prej Allahut tė Madhėruar nga shejtani i mallkuar duke bėrė dhikėr (ta kujtojė Allahun) dhe nė kėtė mėnyrė nuk do tė ketė mundėsi ta pengojė njeriun. Allahu i Lartėsuar ka thėnė: “S’ka dyshim se intriga e djallit ėshtė e dobėt.” (En-Nisa: 76)

11. Pėrkujtimi i gjendjes sė selefėve me namazin e tyre: Kur Aliu, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, dėgjonte ezanin, i rrėqethej trupi dhe i ndryshonte fytyra. Kur e pyetėn tė pranishmit se ēfarė ke, ai tha: “Vallahi ka ardhur koha e amanetit (besnikėrisė), tė cilėn Allahu i Lartėsuar ua ka ofruar qiejve, tokės dhe maleve dhe nuk kanė pranuar ta mbajnė duke pasur dėshirė tė madhe qė ta mbajnė kėtė amanet, kurse unė (dhe krejt njerėzit) e kam pranuar (dhe ky amanet ėshtė amaneti i mbajtjes sė Kuranit dhe Islamit). Kurse Seid Et-Tenevehi kur falte namaz, nuk i ndėrpriteshin lotėt, saqė edhe mjekra e tij mbushej me lot.

12. Tė lutet sa mė shumė nė namaz e posaēėrisht nė sexhde, Allahu i Lartėsuar ka thėnė: “Luteni Zotin tuaj tė pėrulur e nė heshtje, pse Ai nuk i do ata qė e teprojnė.” (El A’raf: 55). Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Njeriu mė sė afėrmi Allahut tė Lartėsuar ėshtė kur ėshtė nė sexhde dhe luteni Allahun e Lartėsuar sa mė shumė nė sexhde.” (Muslimi)

13. Tė largojė nga vendi ku falet ēdo gjė qė e pengon nė namaz, si p.sh. ndonjė shkrim, pikturė etj., qė e bėn syrin e tij tė tėrhiqet nga ajo pamje.

14. Tė largojė nga trupi i tij veshjet me shkrime tė ndryshme.

15. Mos tė falet nė kohėn kur shtrohet ushqimi: Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Nuk ka namaz kur prezantohet ushqimi.” (Muslimi) Kjo pėr shkak se njeriu nuk mund tė pėrqendrohet nė namazin e tij pasi mendja i shkon tek ushqimi.

16. Mos tė falet duke pasur nevojė tė kryejė nevojėn e madhe apo tė vogėl. Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka ndaluar qė njeriu tė falet nė kėtė gjendje: “Nuk ka namaz kur shtrohet ushqimi dhe kur njeriu pėrmbahet nga dy ndyrėsirat.” (Muslimi), Edhe kjo tė pengon nga pėrkushtimi nė namaz.

17. Mos tė falet nėse ėshtė i pėrgjumur: Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Nėse ndonjėri prej jush kotet nė namaz, le tė shkojė tė flejė derisa tė dijė se ēfarė flet (nė namaz).” (Buhariu)

18. Mos tė shikojė drejt qiellit: Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Nėse ndonjėri prej jush ėshtė nė namaz, mos tė shikojė drejt qiellit.” (Ahmedi)
 
 

Eroll Nesimi
9.8.2009
 

Shėnim: Kjo temė ėshtė shkruar posaēėrisht pas pyetjes sė njė lexuesi pėr shkaqet e pėrqendrimit nė namaz.

                                                      www.klubikulturor.com