Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Shembuj profetikė (4)

14) Shembulli i koprracit dhe i bamirėsit

Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton nga i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, se ka thėnė: “Shembulli i koprracit dhe i bamirėsit ėshtė sikurse shembulli i dy vetėve me dy parzmore tė metalta prej kraharori deri nė qafė. Bamirėsit, sa herė qė jep sadaka, parzmorja i zgjatet dhe i zgjerohet derisa i mbulon edhe majat e gishtėrinjve dhe do t’ia fshijė gjurmėt qė i lėnė kėmbėt e tij nė tokė. Sa i pėrket koprracit, sa herė qė tė mos dėshirojė tė japė diēka, ēdo verigė e parzmores do t’i ngushtohet dhe ngjitet pėr trupi, e ky do tė pėrpiqet ta zgjerojė, por nuk i zgjerohet.” Shėnon Buhariu dhe Muslimi.

Hadithi tregon pėr vlerėn e shpenzimit tė pasurisė si dhe pėr qortimin e koprracisė. Bamirėsin e mbulon Allahu. Ai ia mbulon nderin e tij nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr
1
. Kėrkojmė mbrojtje nga Allahu tė na mbulojė!

15) Shembulli i atij qė kthehet nga sadakaja e tij

Ibn Abasi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton se i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Shembulli i atij qė shpenzon pasurinė (jep sadaka) e mė pastaj kthehet nga ajo, ėshtė sikurse shembulli i qenit, i cili vjell, pastaj sėrish kthehet nė vendin e vjelljes sė tij dhe fillon ta hajė atė.” Shėnon Muslimi.

Nė hadith ka argument pėr poshtėrsinė e atij qė pendohet pėr sadakanė e tij dhe i kthehet mendja prej saj.

16) Shembulli i dijetarit i cili e harron veten

Xhundubi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton nga i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, se ka thėnė: “Shembulli i dijetarit qė u mėson njerėzve mirėsinė duke harruar veten e tij, ėshtė si shembulli i kandilit qė ndriēon tė tjerėt duke djegur veten.” Shėnon Taberani. Albani e cilėson tė saktė.

Nė hadith ka argument pėr neglizhimin e asaj qė rezulton nga dija, respektivisht tė punuarit sipas asaj, respektimi i urdhrave dhe braktisja e mėkateve. Gjithashtu nė hadith nėnkuptohet edhe pėrfundimi i keq pėr ata qė i kanė veprat nė kundėrshtim me fjalėt e tyre.

17) Shembulli i tė shkolluarit qė nuk i mėson tė tjerėt

Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton nga i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, se ka thėnė: “Shembulli i atij qė mėson dije dhe nuk i mėson tė tjerėt ėshtė si shembulli i atij qė ruan thesarin dhe nuk shpenzon prej tij.” Shėnon Ahmedi, Taberani. Albani e cilėson si tė saktė.

Nė hadith tėrhiqet vėrejtja nga fshehja e dijes si dhe zekati i dijes qėndron nė pėrhapjen e saj si dhe dobinė e njerėzve nga ajo.

 

Almedin Ejupi
16.11.2008

 


1 Shih: Komentin e Sahih Muslimit, Neveviu, vėll 7, f. 111.

                                                      www.klubikulturor.com