Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Bisedė me hijen

Shikova rreth vetes, nuk e pashė hijen time!
Ngrita shikimin nė qiell, dielli nė kupėn e qiellit, nuk pashė asnjė shenjė resh. Prapė hodha shikimin rreth vetes, nuk e gjeta hijen.
Subhanallah! Ku shkoi, ecte me mua...
U ktheva mbrapa, e kėrkova dhe e gjeta pranė njė shkėmbi.

I thashė: Hija ime, ku mbete? Pse nuk vjen pas meje qė tė vazhdojmė rrugėn?
Hija: Jam lodhur duke ecur me ty.
I thashė: Cila ėshtė arsyeja?!
Hija: Sepse ti mė ēon nė poshtėrim nė disa vende dhe unė nuk jam krijuar pėr to. Ti bėn disa veprime qė nė shikim tė jashtėm duken si tė sinqerta, por nė brendėsi janė syefaqėsi (ah sikur mos tė jem hija jote!)
I thashė: Ti dėshiron ndarjen prej meje, kurse tė tjerėt dėshirojnė takimin. Ndoshta mos po gabon nė gjykim, oj hija ime.
Hija: Pasha Allahun nuk po gaboj! Njerėzit shohin vetėm pjesėn e jashtme tėnden, por unė e di anėn tėnde tė brendshme.
I thashė: Ē’po synon me kėto fjalė?
Hija: Qėllimin tim e di mirė. Njerėzit nuk janė vazhdimisht me ty sikurse unė. Po tė shikosh zemrėn tėnde, do tė shohėsh se ėshtė bėrė e zezė.
I thashė: Cila ėshtė arsyeja e nxirjes sė saj?
Hija: Mossinqeriteti nė punė dhe syefaqėsia nė veprime.
I thashė: A thua deri nė kėtė masė ndikon kjo sjellje nė zemėr?
Hija: Po, vėrtet sinqeriteti ėshtė bazė e veprės, saqė nė njė fjalė tė urtė thuhet: Ai i cili nuk ka sinqeritet, tė mos lodhet.
I thashė: Kjo pra ėshtė njė ēėshtje serioze pėr mua!
Hija: The tė vėrtetėn. Pa dyshim qė sinqeriteti ėshtė njė kapitull me rėndėsi, tek i cili mund tė ndikojė shejtani dhe ta dėmtojė veprėn e njeriut. Pikėrisht pėr kėtė Sufjan Thevriu ka thėnė: -Mė e vėshtirė pėr mua ishte shėrimi i sinqeritetit.
I thashė: Por njerėzit nuk e dinė se unė veproj me dyfaqėsi.
Hija: Ti a je prej atyre qė nė veprime ke parasysh vetėm njerėzit apo edhe Zotin e tyre? Tek Allahu i Lartėsuar nuk fshihet asgjė, ēdo gjė ėshtė e zbuluar nė Ditėn e Gjykimit, trupi, shpirti, ndėrgjegjja, vepra, ardhmėria. Tė gjitha pengesat bien dhe sekretet zbulohen. Shoku im, nė atė ditė nuk tė bėn dobi njeriu, por veprėn bėje tė sinqertė, mbuloje adhurimin tėnd, qė shejtani mos ta rrėmbejė. Prej tė sinqertėve kishte tė tillė qė kishte agjėruar dyzet vjet dhe nuk e dinte askush, kur dilte nga shtėpia pėr nė treg me vete kishte dy copa bukė dhe i jepte sadaka. Nė shtėpi mendonin se i ka ngrėnė nė treg, kurse shokėt nė treg mendonin se e ka ngrėnė ushqimin nė shtėpi.
I thashė: Vėrtet ma ndėrrove mendjen pėr veten time, oj hija ime. Por mė trego diēka mbi shenjat e dyfaqėsisė.
Hija: Pyete veten, se ti je njohės i vetvetes.
I thashė: Mos ngurro hija ime, mė trego, se vėrtet kam vendosur qė tė jem i sinqertė, inshallah.
Hija: Aliu, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, ka thėnė: “Hipokriti ka tri shenja:
1. ėshtė pėrtac kur ėshtė nė vetmi,
2. ėshtė aktiv kur ėshtė me njerėz,
3. kur lavdėrohet vepron, por kur qortohet e pakėson punėn.

I thashė: Ah, mjerė pėr mua, paskan humbur veprat e mia!
Hija: Ripėrtėri vendosmėrinė, ripėrtėri besėn me Allahun e Lartėsuar. Ēdo herė lute Allahun pėr sinqeritet nė vepėr derisa tė tė bekojė Allahu nė veprat e tua, ashtu siē e bekoi Omer bin Abdulazizin, Allahu e mėshiroftė.
I thashė: Pas njė mendimi dhe analize, vėrtet do tė lėviz me vendosmėri inshallah.
Hija: Fillo, shoku im, duke e angazhuar veten nė sinqeritet dhe lėviz me vendosmėri para se tė tė djegė (shkatėrrojė) hija jote.
I thashė (i habitur): Ē’thua?! Vallė a tė dėmton hija?
Hija: Po shoku im. Kemi dy lloje hijesh. Ato janė:
1. Hija e urryer. Allahu i Lartėsuar thotė: “Shkoni tek ajo hije (mjegull e tymit tė Zjarrit tė Xhehenemit) qė ka tre degėzime. Qė nuk bėn as hije, as nuk mbron prej flakės.” (Murselat, 30-31)
2. Hija e preferuar (e pėlqyer). Ėshtė hija e xhenetit. Allahu i Lartėsuar thotė: “Janė nėn drunj tė pemėve pa therra (pa gjemba). Tė bananeve me fruta palė-palė. Nėn hije tė pėrhershme. Pranė ujit rrjedhės.” (Vakia, 28-31)

Shoku im, ke rastin tė zgjedhėsh se cilėn hije dėshiron. Ai i cili e kėrkon sinqeritetin, nuk lodhet. (Mos harro se) Era e dheut qė vjen nga sinqeriteti ėshtė mė e mirė sesa aroma e parfumit qė vjen nga syefaqėsia.


Muhamed Deuserij
Pėrktheu: Valdet Kamberi
6.6.2008

                                                      www.klubikulturor.com