Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Bėhu si Ummu Selimi

   Martesa nė Islam ėshtė njė ēėshtje shumė me rėndėsi. Martesa ėshtė kushti i parė i formimit tė familjes dhe i lumturisė. Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka ēmuar dy gjėra te mashkulli i cili shkon te pėrgjegjėsi i femrės pėr ta kėrkuar atė. Ai salallahu alejhi ue selem ka thėnė: "Nėse ju vjen ndonjė njeri (pėr t’ua kėrkuar ndonjė vajzė) dhe ju e pėlqeni fenė e tij (devotshmėrinė e tij) dhe moralin e tij, martojeni atė vajzė me tė." Termidhiu.
   Ne e kemi shembullin mė tė mirė tek Ummu Selimi, tė cilėn ka shkuar pėr ta kėrkuar pėr martesė Ebu Talha, i cili nuk ka qenė musliman nė atė kohė. Ummu Selimi i tha: -Burrė si ti nuk refuzohet, mirėpo ti je qafir (jobesimtar), kurse unė jam njė grua muslimane. Nėse ti e pranon Islamin, ky do tė jetė mehri im dhe nuk dėshiroj diēka tjetėr pėrveē kėsaj. (Mehri ėshtė njė kėrkesė e gruas ndaj burrit tė saj, kjo kėrkesė mund tė jetė para, mėsim i ndonjė diturie tė dobishme, ari, argjendi etj.) Ebu Talha e pranoi Islamin dhe u martua me tė.
   Nė njė transmetim tjetėr, Ummu Selimi i tha: -A e di se Zotin qė po adhuron ti ėshtė njė dru i gdhendur nga njė "habeshij" (njeri i zi), nga filan fisi? Tha: -Po. Ummu Selimi i tha: -A nuk tė vjen turp tė adhurosh njė dru, i cili del nga toka, tė cilėn e ka gdhendur njė "habeshij" (njeri i zi), nga filan fis? Nėse ti e pranon Islamin, nuk do tė kėrkoj sadaka (lėmoshė apo mehėr) pėrveē kėsaj.
Ebu Talha i tha: -Do tė mendohem dhe do tė tė tregoj.
Shkoi dhe pas njė kohe erdhi dhe tha: -La ilahe il-laAllah ue eshhedu enne Muhammeden resulullah. (Unė dėshmoj se nuk ka zot tjetėr qė e meriton adhurimin pėrveē Allahut subhanehu ue teala dhe se Muhamedi salallahu alejhi ue selem ėshtė i Dėrguar i Tij.)
Ummu Selimi i tha djalit tė saj: -O Enes, martoje Ebu Talhan me mua.

   Nė njė transmetim tjetėr, Ebu Talha i tha Ummu Selimit: -O Rumejsa, ku janė ari dhe argjendi? Ummu Selimi i tha: -Unė nuk dėshiroj ar dhe argjend, nuk dėshiroj pėrveē Islamit asgjė, nuk dua mehėr tjetėr pėrveē Islamit. I tha Ebu Talha: -Si ta pranoj Islamin? Tha: -Shko te Pejgamberi salallahu alejhi ue selem dhe pranoje Islamin pėrpara tij.
   U nis Ebu Talha dhe si e pa Pejgamberi salallahu alejhi ue selem Ebu Talhan, u tha tė pranishmėve: "Po ju vjen Ebu Talha, po shkėlqen Islami nė mes tė dy syve tė tij."
   Pastaj ia tregoi Ebu Talha ngjarjen e tij me Ummu Selimin dhe i martoi Pejgamberi salallahu alejhi ue selem me mehrin qė kishte caktuar Ummu Selimi.
   O vėllezėr muslimanė, mos t’ju dalė nga mendja udhėzimi i Pejgamberit salallahu alejhi ue selem, se si t’i zgjidhni burrat e vajzave apo tė motrave tuaja; mos t’ju mashtrojė fizionomia e mashkullit apo pasuria e kėsaj bote. Kini frikė Allahun pėr njė ēėshtje e cila ėshtė nė dorėn tuaj. Kini kujdes dhe mos e tradhtoni amanetin (porosinė) e Pejgamberit salallahu alejhi ue selem; mos i martoni vajzat tuaja apo motrat tuaja me ndonjė njeri i cili nuk i plotėson kėto dy kushte qė ka cekur Pejgamberi salallahu alejhi ue selem: 1. feja (devotshmėria) dhe 2. morali.
   Gjithashtu po ju drejtohem edhe motrave muslimane duke iu thėnė: Bėhuni si Ummu Selimi dhe mos pranoni tė martoheni me ndonjė mashkull qė nuk i plotėson kėto dy kushte. Mos t’ju mashtrojė pasuria e kėsaj bote, sepse pasuria e botės sė amshueshme ėshtė shumė mė e vlefshme.


Pėrktheu dhe pėrshtati: Eroll Nesimi
11.4.2008

                                                      www.klubikulturor.com